Een aantal registers is reeds thans niet meer te gebruiken. Het papier van de dubbe len van de B.S.-registers, berustend in het Hof van Justitie, verkeert eveneens in slechte staat. Gelukkig is het CHA bezig de gegevens van deze dubbelen op micro film vast te leggen. Het zou een goede maatregel zijn de ambtenaren van de BS te ontlasten van de zorg voor het zwaar beschadigde materiaal, dit te restaureren, te conserveren en de BS in plaats daarvan te voorzien van goede ingebonden xerox- copieën als werkexemplaren. 3. Nergens getraind personeel voor het beheer van de oude archieven. Dit is in zoverre verbeterd dat thans het CHA is ingesteld en met een staf van medewerkers reeds veel werk heeft verzet. Aan training echter mankeert het nog door het ontbreken van een archiefopleiding in de Antillen. 4. Er is geen algemene archiefwetgeving, welke de verantwoordelijkheid voor de zorg voor de archieven, alsmede de supervisie daarop, regelt. Het moet betreurd worden, dat nog steeds niet in een wettelijke archiefregeling is voorzien, hoewel enige ontwerpen gemaakt werden en besproken, zowel in een daartoe gevormde commissie als met vakgenoten. Zonder een wettelijke regeling is een juiste organisatie van het archiefwezen niet mogelijk. 5. Er zijn geen vzaarborgen, die onbevoegden verhinderen de overheidsarchieven als speciaal jachtterrein te gebruiken, waardoor speciaal op de kleinere eilanden van de NA een heilloze verwarring is aangericht en zelfs gedeelten van de overheidsarchieven in particuliere handen moeten zijn geraakt. Bij het onderzoek is niet gebleken, dat men aan deze ernstige klacht aandacht heeft besteed. Als wordt toegestaan, dat een particulier zonder toezicht ongeordende en niet-geïnventariseerde overheidsbescheiden onderzoekt, dan valt het niet te bewijzen, als er bij dat onderzoek stukken zijn ontvreemd. 6. De uitlening van overheidsarchief bescheiden dient men aan strenge voorschriften te binden. In afwachting van een wettelijke regeling zou de uitlening van archiefbescheiden moeten worden verboden als geen waarborgen voor een veilige bewaring en des kundig toezicht kunnen worden gegeven. In plaats van de originelen uit te lenen zou kunnen worden volstaan met het verstrekken van b.v. xeroxcopieën. 7. Regels voor de opname van de niet meer door de lopende dienst gebruikte stuk ken worden niet nageleefd, ook door gebrek aan opneemruimte van de archief bewaarplaatsen. Door het ontbreken van een Archiefwet is het regelmatig overbrengen van archief bescheiden niet geregeld. Er is derhalve nog geen sprake van het bestaan van een aan een wettelijke regeling ontleend recht om overheidsbescheiden na verloop van een bepaalde tijd vrijelijk in te zien. Helaas is nog steeds waar hetgeen mevrouw Meilink verder rapporteerde: er is gebrek aan behoorlijke opnameruimten. [126] 8. Geen vaste regels zijn vastgesteld volgens welke de overheidsadministraties hun overtollig papier moeten vernietigen. Met de plannen voor de inrichting van behoorlijke archiefbewaarplaatsen houdt de selectie en de vernietiging van bescheiden, welke noch administratieve of juridische noch historische waarde hebben, ten nauwste verband. Een algemene regeling voor het vernietigen van archiefbescheiden bestaat nog niet. Wel is er in 1959 voor het Eilandgebied Aruba een lijst van voor vernietiging in aanmerking komende archief stukken vastgesteld (Besluit van het Bestuurscollege van 12 mei 1959, nr. 167/1959). Mede om economische redenen moet spoedig in een vernietigingspraktijk worden voorzien. Het vraagstuk vereist een afzonderlijke bestudering waarbij Nederland van advies kan dienen. Door wettelijke regeling kan de procedure om tot vernietiging te geraken worden vastgesteld. 9. Er is gebrek aan adviseurs voor de vernietiging, waardoor historisch belangrijk materiaal zeer groot gevaar loopt te verdwijnen ten gevolge van onoordeelkun dige vernietiging door ambtenaren van de administratie van wie geen historische scholing kan worden verwacht. Betrouwbare selectie van archiefbescheiden kan slechts worden bereikt door overleg tussen registrator, beleidsadministratie en archivaris. Het rekening houden met de doelstelling van het archiefvormende orgaan en de uitgevoerde taak vormen de basis voor dit overleg. Historische scholing van de selecteur alleen is niet voldoende. Bekendheid met administratieve en juridische consequenties als gevolg van admini stratieve regelingen is ook noodzakelijk evenals kennis van de archivistiek. 10. Door de huidige beheerders, die hiervoor ook niet zijn opgeleid, worden de meest elementaire regels voor het ordenen en beschrijven van archieven niet toegepast. Deze stelling moet in 1975 genuanceerder worden geponeerd. Ze geldt zeker niet, voor wat het ordenen van de dynamische archiefbescheiden betreft, die van Cura- ?ao en Aruba. Het inventariseren is een vak dat in de Antillen nog in de kinder schoenen staat. De daarmee belaste ambtenaren van het CHA verstaan de kunst redelijk, maar moeten op dit punt verder worden opgeleid. Op Aruba is een begin gemaakt met een juiste ordening van het oude archief, nl. in de oorspronkelijke administratieve orde. Op Saba toonde de Administrateur veel belangstelling voor het inventarisatiewerk. Hierdoor werd een begin gemaakt aan de ordening van het daar berustende statistische archief. Maar overigens viel elders nog de tien jaar geleden gesignaleerde archterstand te constateren. 11. Een centraal archief voor opname van niet meer door de administratie gebruikte stukken ontbreekt in de NA. De klacht van mevrouw Meilink, de nadere pogingen van drs. Roessingh en vooral de activiteiten van de Landsarchivaris en de Landsregering hebben geleid tot de bestemming van een gedeelte van een voormalig klooster aan de Roodeweg 7A te Willemstad tot centrale archiefbewaarplaats. Vergeleken bij vroegere huisvestingen is dit zeker een verbetering, al laten de klimaatregeling en de toestand van het nood- [127]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 24