Varia Archief tentoonstellingen Van de volgende in 1975 in archieven gehouden tentoonstellingen ontving de redacteur van het Archievenblad op enigerlei wijze bericht1. De gemeentelijke archiefdienst van Amsterdam organiseerde van 1 februari tot en met 27 maart een tentoonstelling over de beurshandel en de beursgebouwen in Am sterdam. Aandacht werd o.a. besteed aan goederen, effecten, wissels en prijzen, crises en huisvestingsproblemen, in het bijzonder wat betreft de beursgebouwen van Hendrick de Keyser, J. D. Zocher Jr., H. P. Berlage en Jos. Cuypers. Door dezelfde dienst werd van 15 november 1975 tot en met 3 januari 1976 de tentoonstelling "Jacob Olie en Amsterdam" gehouden. Dank zij medewerking van de familie Olie was het mogelijk niet alleen de fotograaf Olie te doen kennen, maar ook de aan dacht te vestigen op Jacobs werk als bouwkundige, leraar en directeur van de Am bachtsschool en op zijn verzamelingen van tekeningen en prenten. De gemeentelijke archiefdienst van Leiden hield van 6 tot en met 31 oktober een tentoonstelling over de stadspoorten van en toegangswegen naar Leiden. Daarin werd een beeld gegeven van de vroegere en tegenwoordige situaties ter plaatse met behulp van materiaal uit de archieven, de bibliotheek en de topografische atlas. De gemeentelijke archiefdienst van Rotterdam bracht van 15 maart tot en met 23 mei een expositie van foto's uit de periode 1850 tot 1910 onder de titel "Rotterdam vergeeld in beeld". Er waren foto's te zien van o.a. Larauza, dr. Wotke, A. Braun, Julius Perger, C. E. Mögle, J. van Gorkum en Bernard van Loo, welke beide laat- sten tevens kunstschilders waren. De ruim 250 foto's gaven een beeld van het be gin van Rotterdams ontwikkeling tot wereldhaven. 1 Voor 1974 zie Ned. Archievenblad 1974 blz. 253-255 en 340. Daaraan voor het rijks archief in Zeeland nog toe te voegen de zomertentoonstelling "Hugenoten in Zeeland" en de expositie "Middelburgs muziekleven in grootmoeders dagen" n.a.v. de verbouwing van de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat, die op 13 september heropend werd, en voor de gemeentelijke archiefdienst van Rotterdam "Pieter Rabus en de Boekzaal van Eu rope", gehouden van 27 september tot 4 november [74] In het Keulse stadsarchief werd op 5 juni de tentoonstelling "Rotterdam, Stadtge- schichte in Dokumenten und Bildern" geopend, die duurde tot 17 augustus. Zij moet gezien worden als tegenprestatie van Rotterdam aan Keulen na de presentatie te Rotterdam in 1974 van "Archiefschatten uit Keulen"2. Het was voor de eerste maal dat een grote collectie uit een Nederlands archief in het buitenland tentoongesteld werd. Rotterdam ten tijde van de Hollandse graven, Desiderius Erasmus, de vrij heidsstrijd in de 16e eeuw, de pensionarissen Johan van Oldenbarnevelt en Hugo de Groot, admiraliteit, overzeese handel, handwerk en industrie, het culturele leven, de patriotten, de ontwikkeling van Rotterdam tot wereldhaven, de beurtvaart Rotter dam met Keulen op allerlei gebied (familierelaties, huisnamen, haringhandel) werden in geschrift en afbeelding de bezoekers getoond. De catalogus van 104 pagina's met 16 afbeeldingen is een uitermate verzorgd boekje, dat ook op zich zelf waardevol is. In het eigen gebouw aan de Mathenesserlaan hield Rotterdams gemeentelijke ar chiefdienst van 2 november 1975 tot en met 4 januari 1976 een tentoonstelling over het verzekeringswezen onder de titel: "Clio betaalt premie -historisch tafereel der verzekeringen Aanleiding tot deze expositie was het 35-jarige bestaan van de Vere niging van Personen werkzaam in het Verzekeringsbedrijf-Rotterdam, die bij de inrichting nauw samenwerkte met de archiefdienst. Getracht werd een beeld te geven van de ontwikkeling van de assurantie in Nederland tot circa 1900, toegespitst op Rotterdamse toestanden en gebeurtenissen. De stad aan de Maas nam vanouds een belangrijke plaats in op verzekeringsgebied. Drs. R. H. Krans stelde de catalogus samen met een heldere inleiding over de verschillende vormen van verzekering (83 blz. met 6 afb.). Het gemeentelijk archief van Utrecht bracht van 14 februari tot en met 19 april ter gelegenheid van 75 jaar gemeentelijke bejaardenhuisvesting de tentoonstelling "Van gasthuisbed tot verzorgingsflat" over de ontwikkeling van de huisvesting van be jaarden in de stad Utrecht. In het kader van het Monumentenjaar 1975 organiseerde hetzelfde archief van 19 september tot en met 15 november de expositie "Oudegracht in de bocht". De Oudegracht is vanouds de hoofdslagader van de stad geweest. Hier was het oudste wereldlijke centrum gelegen. Archivalia en afbeeldingen over dit stadsgedeelte zijn in ruime mate bewaard. Van beide Utrechtse tentoonstellingen verschenen geïllustreerde catalogi met uitgebreide informatie. De gemeentelijke archiefdienst van Zwolle organiseerde van 17 oktober 1974 tot 3 januari 1975 de tentoonstelling "Wat de stad Zwolle zoals kocht". In het verleden zowel als in het heden bewaarde het gemeentebestuur de financiële bescheiden. Zwolle kocht en koopt de meest uiteenlopende zaken voor haar kantoren, voor de brandweer, voor de politie, voor openbare werken, voor het Sophiaziekenhuis enz. De kwitanties ervan, aanvankelijk alleen bijlagen bij de rekening, werden herinne ringen aan oude Zwolse en andere firma's. Van februari tot mei was in Zwolle door de gemeentelijke archiefdienst een tentoon- - Ned. Archievenblad 1974 blz. 254. [75]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 41