De cursus 1975-1976 van de rijks ar chief school Leerlingen Aan de opleiding nemen 6 adspirant-hogere en 39 adspirant-middelbare archief ambtenaren deel. De opleiding - middelbaar archiefambtenaar wordt voorts door drie toehoorders gevolgd. Onder de eerstgenoemden zijn drie juristen en drie his torici (één mediëvist, één met hoofdvak sociaal-economische geschiedenis en één met hoofdvak nieuwe geschiedenis, tevens in het bezit van het diploma middelbaar archiefambtenaar) De vooropleiding van de middelbare archiefambtenaren is HAVO 12, MMS 3 atheneum 5, HBS-A 3, HBS-B 4, gymnasium A 6, gymnasium B 2. Bijna de helft van hen heeft na de middelbare school een of enkele jaren gestudeerd aan een universiteit, een instelling voor hoger beroepsonderwijs, een groot-seminarie e.d. Daaronder is één deelnemer met een kandidaats geschiedenis, een met doctoraal natuurkunde, een met doctoraal Frans, een met doctoraal Nederlands en één met een Belgisch licentiaatsdiploma kunstgeschiedenis. Naast één registrator met een HBS-diploma, G.A.I, en S.O.D. II, werden 3 regis- tratoren (met G.A. I en/of tenminste S.O.D. II) met dispensatie toegelaten. In totaal kregen 4 deelnemers dispensatie. De gemiddelde leeftijd van de adspirant-middelbare archiefambtenaren is weder om hoog: bijna 28 jaar, nl. 1 van 17 jaar (vorig jaar 0), 4 (4) van 18, 2 (1) van 19, 20 (20) tussen 20-29 jaar, 7 (12) tussen 30-39 jaar, 3 (5) tussen 40-49 jaar, en 2 (0) tussen 50-53 jaar. De gemiddelde leeftijd van de adspirant-hogere archief ambtenaren is 27 jaar. Laatstgenoemden zijn praktisch werkzaam bij de rijksarchieven in Friesland, Arnhem (2) en 's-Hertogenbosch en bij de tweede afdeling van het algemeen rijksarchief. Van hen is één verbonden aan de sectie krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht, een ander is archivaris van het Fürstlich Salm-Salm'sche Archiv te Anholt; de laatste is met een op Nederland betrekking hebbend deel van het huisarchief gedetacheerd bij het rijksarchief in Arnhem. De adspirant-middelbare archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij de eerste, tweede en derde afdeling van het algemeen rijksarchief, het hulpdepot Schaars- Vergelijk de mededelingen over de cursus 1974-1975 in NAB 78 (1974) 305-308. [420] bergen (2), de rijksarchieven te Utrecht (3), Groningen (2), Maastricht (2), 's-Hertogenbosch (2), Zwolle, Arnhem en Haarlem en bij de gemeentearchieven te Nijmegen (3), 's-Gravenhage (3), Eindhoven (2), Utrecht (2), Amsterdam, Goes, Arnhem, Alkmaar, Dordrecht, Rotterdam, Tilburg, Deventer, Velsen en Vlaar- dingen en bij het streekarchivariaat Zuidwest-Utrecht. Een van de beide toe hoorders, bestemd voor de functie van inventarisator plaatselijke archieven van de provincie der Franciskanen, is praktisch werkzaam bij het gemeentearchief te Haarlem. Een van de onder toezicht van de gemeentearchivaris van Nijmegen werkzame adspirant-middelbare archiefambtenaren is gedetacheerd bij het Katho liek Documentatie Centrum. Van de vier registratoren is één in dienst van een gemeentearchief, de anderen zijn voor een deel van de werkweek vanuit de secre tarie of griffie gedetacheerd bij een naburig gemeentearchief. Deze constructie heeft in de afgelopen jaren haar nut bewezen bij het opleiden tot middelbaar archiefambtenaar van registratoren die ofwel binnen de eigen dienst met inven tarisatie van oude archieven belast zullen worden, ofwel van plan zijn eerlang over te stappen naar een gemeente- of rijksarchief, bv. voor het vervullen van de inspectie. Op slechts enkele uitzonderingen na wordt het praktisch werk gehonoreerd: rijksarchiefdienst arbeidsovereenkomst t/m examen (hoger f 2.530,middelbaar f 1.394, gemeentearchieven - arbeidsovereenkomst tot sept. 1976 (middelbaar f 860,a f 1.300, formatieplaats studiekostenvergoeding (middelbaar f 700,of minder) formatieplaats bij overheidsdienst, doch niet bij archief W.S.W. enz. ongehonoreerd rijksarchiefdienst gemeentearchieven De éne, bij een gemeentearchief werkzame, ongehono reerde adspirant-archiefambtenaar is voorgedragen voor een tegemoetkoming uit 's rijks schatkist, als be doeld in artikel 42 van het Archiefbesluit. aantal 13 4 5 8 4 5 5 1 Vakken en docenten Bij elk vak is aangegeven hoeveel lesuren aan adspirant-hogere archiefambtenaren (H) en aan adspirant-middelbare archiefambtenaren (M) worden gegeven. Af wijkingen van het aantal lesuren volgens het leerplan 1974-1975 zijn tussen haak jes aangegeven. [421

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 7