Gedenksteen Bakhuizen van den Brink 0~-:ea ow/ïcfonfa vmL vmfyylnt] I 'fajtotrdy wlqm. m&iiwJ m Wpm Bij gelegenheid van het verschijnen in boekvorm van de door wijlen prof. mr. F. F. X. Cerutti begonnen en door dr. F. A. Brekelmans uiteindelijk verzorgde uitgave van de Brieven van de rijksarchivaris dr. R. C. Bakhuizen van den Brink uit zijn Brusselse en Haagse periode 1849-1861 (Den Haag 1975, 120 bldz., geïll.) werd op initiatief van de uitgever J. N. Voorhoeve te 's-Gravenhage in die stad aan de gevel van het huis Groenewegje 121/122, waar Bakhuizen van 1852 tot 1856 woonde, een eenvoudige gedenksteen aangebracht. De onthulling werd verricht door de algemene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink tijdens een kleine plechtigheid op zaterdagmorgen 20 september j.l., waarbij een groot aantal nazaten van Bakhuizen alsmede een aantal archivarissen aanwezig was. In zijn toespraak legde mr. Ribberink de nadruk op de vitale be tekenis van Bakhuizen van den Brink samen met zijn vakgenoten Gachard en Groen van Prinsterer voor de geschiedenis-wetenschap en voor het Nederlandse culturele leven in de negentiende eeuw. Daarnaast wordt in de thans gepubliceerde Na de onthulling van de gedenksteen spreekt prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink een dankwoord. Links de algemene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink. [414] brieven een kleine tip van de sluier opgelicht die hangt over het privé-leven van Bakhuizen. Brekelmans heeft ons dan ook met zijn publicatie een flink stuk nader gebracht tot de persoon van deze baanbreker en ontwerper van een profiel, dat nagestreefd maar niet benaderd kan worden. In zijn dankwoord gaf prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, kleinzoon van de rijksarchivaris, onder andere een spitsvondige verklaring waarom nu juist de gemeente-archivaris van Breda een uitgave van brieven van zijn grootvader ver zorgde. Een gezellig samenzijn ten huize van de heer Voorhoeve het Paulus Potterhuis aan de Dunne Bierkade waarbij een kopje koffie werd aangeboden, vormde het slot van deze merkwaardige bijeenkomst. De gevelsteen aan het huis Groenewegje 121/122 te Den Haag werd ontworpen door Olga Wiese-Geers en vervaardigd door de tegelfabriek Westraven Anno- 1661 te Utrecht. De spreuk erop is van Lodewijk S. Beuth. [415]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 4