Kroniek Der Archivar jrg. 25 no. 4 (nov. 1972) en jrg. 26 (1973) In de deelstaat Baden-Württemberg is een beschermingswet voor culturele monu menten van kracht geworden. Hans Martin Mauer geeft aan dat deze wet ook van betekenis is voor de archieven. Overigens bevat de wet geen artikelen inzake voor kooprecht van de staat, uitvoerverbod e.d. bepalingen (k 357-364). Moderne ontwikkelingen aan de Archiefschool te Marburg worden besproken door Herman Bickelhaupt (k 363-368). De bezoldiging van gemeentearchivarissen is onderwerp van de bijdrage van G. Aders en D. Höroldt (k 375-388). De archivaris van de stad Buxtehude Margarete Schindler heeft een artikeltje ge schreven over haar stadsarchief (k 387-392). De berging van zeer grote militaire kaarten wordt behandeld door W. Albinus; deze bijdrage is voorzien van foto s (k 397-402). De restaurateur van het Landesarchiv te Graz heeft zelf restauratie apparatuur ontwikkeld en schrijft daarover onder de titel 'Anfaserung Anfase- rungsgerate Faserstoffe' (k 401-408). De eerste aflevering van de 26e jaargang begint met een verslag van het 7de inter nationale archiefcongres te Moskou van de hand van Helmut Dahm gevolgd door samenvattingen van de gehouden redes en verslagen van de zittingen van de diverse comité's (k 6-50). Voorts wordt mededeling gedaan van de pensionering van de direkteur van het Bundesarchiv te Koblenz dr. Wolfgang Mommsen en zijn opvolging door prof. dr. Hans Booms. Tevens worden de bij ambtswisseling gehouden redes afgedrukt (k 61-74). Carl Haase schrijft over het nieuwe depot van het staatsarchief te Hannover. Het is een tweede depot dat c. 15 km. van de bestaande gebouwen ligt en dat opgezet is ter vervanging van een groot aantal door de stad verspreid liggende hulpdepots. Het nieuwe depot beschikt over bescheiden nevenruimten als een studiezaal en restau ratiewerkplaats en werkkamers, zodat ondanks de gescheiden ligging toch van be duidende vooruitgang gesproken kan worden (k 74-78). Wolfgang Lohr levert een korte bijdrage over de educatieve mogelijkheden met stedelijke archivalia onder verwijzing o.m. naar het boekje van onze collega Poelstra 'Een Hollands stadsarchief'. Bedrijfsarchieven zijn het onderwerp van G. Mulkereit onder de titel 'Fusion, Unternehmensstruktur und Firmenorganisation als aktuelle werkarchivische Probleme' (k 81-94). [468] De tweede aflevering is opgedragen aan prof. Kurt Dülfer, die wegens pensionering aftrad als direkteur van de archiefschool te Marburg, een gebeurtenis samenvallend met het 25 jarig bestaan van deze school. Van dit themanummer memoreren wij Fritz Wolff 'Organisation und Lehrplan der Archivschule Marburg'. In deze beknopte geschiedenis van de school viel mij op dat men in het begin van de jaren '60 een belangrijke modernisering in het programma heeft doorgevoerd omdat de vakopleiding in de jaren daarvoor niet meer voldeed. Een dergelijke modernisering kent de nederlandse archiefschool ook en ongeveer terzelfder tijd! Men vindt overigens te Marburg nog drie opleidingen bijeen, te weten die voor hoger, middel baar en inspecterend ambtenaar (k 157-168). Met genoegen las ik E. G. Franz 'Inter nationale Beziehungen der Archivschule Marburg'. Het instituut buitenlandse gast sprekers lijkt mij ook voor de nederlandse archiefschool nuttig (k 167-174). Over beroepsopleidingen buiten Marburg schrijven Zittel (Beieren), Marquant (Frankrijk), Jprgensen (Skandinavië), Wyffels (België). Kecskemeti en Rieger (de derde wereld(k 191-225). Buiten het thema staan nog bijdragen van Bolland over het nieuwe archiefgebouw te Hamburg (k 277-284) en van Anton Hoch over het Archiv des Instituts für Zeitgeschichte', dat uiteraard geen archief maar een documentatiecentrum is, gevestigd te München (k 295-308). De derde aflevering is een Festgabe voor Helmut Dahm ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag. Hierin zijn opgenomen een reeks van kleine bijdragen van bekende Duitse en niet-Duitse collega's. Uit de eerste groep selecteerden we Papritz (Grenz- bereiche des Archivgutes), Haase (Kassation ein Überlebungsfrage für die Ar chive), Kohl (Staatsarchive und Verwaltungsform) en Mommsen (Das Bundes archiv im Strom unserer Zeit. Onder de niet-duitse schrijvers bemerkten we Ribbe- rink (Nederland), Jprgensen (Denemarken) en Mikoletzky (Oostenrijk). Alfred Wag ner tenslotte heeft een bijdrage gewijd aan de 'Sarbica' het regionale samenwerkings verband van de C.I.A. in Zuidoost Azië. Hij vermeldt daarbij de waardevolle aanzet gegeven door dr. F. R. J. Verhoeven die in Maleisië vanwege de Unesco de opbouw van het archiefbeheer geleid heeft in de jaren 1962-1966. Maleisië's archivaris Jantan zocht daarop in 1968 contact met archivarissen uit nabuurlanden en zo kwam de Sarbica (Southeast Asian Regional Branch of the International Council of Archives) tot stand. In de vierde aflevering van Der Archivar schrijven Marianne Loenartz en Thomas Trumpp over affiches onder een titel die bij dit opgewekte thema alleen maar in Duitsland bedacht kan worden 'Funktionswandel, Erschleissung und Benutzung einer Publizistischen Quelle; Entwicklungsstand in Theorie und Praxis'. De auteurs bevelen overigens een liggende bewaring aan boven de hangende opberging (k 629- 640). Volker Wagner levert een artikel over de verschillende aspecten en mogelijkheden van tentoonstellingen berustend op archiefmateriaal (k 639-660). Van dr. M. P. van Buijtenen volgt dan een bijdrage over de moderne bewaring van charters en kaarten, zoals dat in de praktijk gebracht wordt op zijn archiefbewaarplaats te Utrecht (k 659-664). [469]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 31