initiatief overgenomen en in de loop van de 19e en 20e eeuw een aantal lijvige delen gewijd aan de correspondentie van de Habsburgse koningen van Spanje over de aangelegenheden van de Nederlanden7. Voor zover deze stukken aan het archief van Simancas zijn ontleend, moet het bijeengaren een moeizame opgave zijn geweest. Dit is een gevolg van de struktuur der archieven aldaar, die grotendeels als series zijn ingericht. De archivalia zijn chronologisch opgeborgen en per jaar of meerdere jaren tot een bundel (legajo) verenigd. Het gros van de inventarios, die in de loop der tijden zijn samengesteld, vermeldt slechts de nummers van de legajos met de data waarover deze lopen, zonder enige aanduiding te geven over de inhoud van de stukken. Dit is wel het geval bij de catalogos. Deze categorie kan men geen inven tarissen in de strikte zin van het woord noemen. Veeleer correspondeert dit type met onze definitie van een tafel. De catalogos beperken zich vaak tot een afgerond onderdeel van een archief en geven bij iedere legajo een specificatie van de inhoud der stukken. Om deze beschrijvingen beperkt te houden is dikwijls een nogal sub jectieve keuze gemaakt uit de onderwerpen, waarover de archivalia handelen. In tegenstelling tot de inventarios worden de catalogos overigens verreweg de kleinste groep in druk uitgegeven. Al met al is het raadplegen van de archieven te Simancas steeds een tijdrovende bezigheid geweest. Gachard noemt op een totaal van bijna 11.000 geconsulteerde archiefstukken (bij zijn tweede bezoek in 1846) ruim 2000 die voor zijn studie rele vant waren. Zestig jaar later (1904) toont de Nederlandse geleerde Th. Bussemaker zich ronduit teleurgesteld over de geringe toegankelijkheid der archieven. Hij spreekt in dit verband over de noodzaak van een 'wanhopig zoeken'8. Des te meer respect dwingen de studies af, die als resultaat van een geduldig zwoegen in deze archieven tot stand zijn gekomen. Als voorbeeld kunnen de monografieën van Poelhekke, Dierickx en Parker gelden9. Inmiddels is in deze toestand een radicale wijziging ten goede ingetreden. Dit is eens te meer te danken aan een Belgisch initiatief. Sedert 1964 heeft de historicus Maurice van Durme vier delen gepubliceerd in de reeks Les Archives Générales de Simancas et l'histoire de la Belgique10. De opzet van deze 7 L. - P. Gachard, Correspondance de Philippe II sur les affaires des Pays-Bas, publiée d'après les originaux conservés dans les Archives Royales de Simancas, 5 dln., Bruxelles, 1848-1879. H. Lonchay, J. Cuvelier e.a., Correspondance de la Cour d'Espagne sur les affaires des Pays-Bas au XVIIe siècle, 6 dln., Bruxelles 1923-1937. J. Lefèvre, Correspondance de Philippe II sur les affaires des Pays-Bas, deuxieme partie, recueil destiné a faire suite aux travaux de L. - P. Gachard, 4 dln., Bruxelles. 1940-1960. 8 Th. Bussemaker, Verslag van een voorloopig onderzoek te Lissabon, Sevilla, Madrid, Escorial, Simancas en Brussel naar archivalia belangrijk voor de geschiedenis van Neder land, 's-Gravenhage 1905, blz. 101. 8 J. J. Poelhekke, De Vrede van Munster, 's-Gravenhage 1948. M. Dierickx, De oprichting der nieuwe bisdommen in de Nederlanden onder Filips II 1559-1570, Antwerpen-Utrecht, 1950. G. Parker, The Army of Flanders and the Spanish road 1567-1659. The Logistics of Spanish Victory and Defeat in the Low countries' Wars, Cambridge 1972. 10 Maurice van Durme, Les Archives Générales de Simancas et l'histoire de la Belgique (IXe-XIXe siècles), 4 dln. Bruxelles 1964-1973. Verder is voor dit artikel gebruik gemaakt van de studie van Wolfgang Leesch, Das spanische Archivwesen in: Archivalische Zeitschrift, 65, Köln 1969, blz. 92-174. [454] uitgave is alle voor de geschiedenis van de Lage Landen belangrijke documenten te signaleren, die in Simancas bewaard bleven. Totnogtoe zijn voor dit doel gedeelten van de archieven van de Consejo de Estado en de Consejo Supremo de Flandes y Borgona bewerkt. Van Durme heeft zijn bronnenanalyse gegoten in de vorm van een kolossaal repertorium. Per legajo (of libro wanneer het om een register of band gaat) worden de stukken gereleveerd, die betrekking hebben op de Nederlanden, waarbij een bondige karakteristiek van hun inhoud wordt gegeven. Om de raadple ging van deze bijna eindeloze opsommingen te vergemakkelijken, zijn even omvang rijke als onmisbare indices op personen, plaatsen, instellingen en zaken samengesteld. Aldus heeft Van Durme een onontbeerlijk werkinstrument gerealiseerd, waardoor de archieven van Simancas tenslotte op doeltreffende wijze voor de Belgische en Neder landse geschiedenis worden ontsloten. Men kan de verwachting uitspreken, dat Van Durme's publikatie voor de geschied schrijvers van de Lage Landen een stimulans zal zijn, om de geschiedbronnen die te Simancas berusten, meer dan voorheen het geval is geweest, bij hun onderzoekingen te betrekken. Deze intensivering kan resulteren in een verdiept inzicht in de motie ven, die Spanje's beleid ten aanzien van de Nederlanden bepaald hebben. J. A. K. Haas SUMMARY The General Archives in Simancas. Charles V and Philip II fitted up Simancas castle near Valladolid as a depot for the archives of the central institutions of their monarchy. The greater part of the archives of the period of the Hapsburg dynasty (16th and 17th century) are still being kept here. These documents are invaluable for the reconstruction of the policy of the Spanish kings towards The Netherlands. These sources of the history of the Low Countries were opened up thanks to several Belgian promotors. From 1848 to 1960 a number of Belgian scholars published fifteen volumes concerning the correspondance of the Spanish kings about matters relating to The Netherlands. A second Belgian enterprise was undertaken by Maurice van Durme: from 1964 onwards this historian has published four volumes of a systematic survey of all records referring to the history of The Netherlands that are kept in Simancas. [455

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 24