Welk een belangrijke bijdrage zouden we gezamenlijk kunnen leveren als één jaar vóór de a.s. conferentie maatschappijgeschiedenis in 1977 een 'gids' gereed was m.b.t. het archiefmateriaal in Nederlandse archieven over het te behandelen onderwerp: 'de crisis van de jaren '30'. Het zou een van de wegen kunnen zijn waarlangs een wat systematischer contact zou kunnen ontstaan tussen archiefwezen en het Nederlands historisch bedrijf i.p.v. de thans, welig tierende, incidentele relaties. Daarbij kan iedere betrokken partij in zijn waarde worden gelaten: van over heersing, beheersing of wat dies meer zij is hier geen sprake; wel van een zekere samenwerking in vrijheid, van een zekere doelmatigheid, van een zekere regel maat, van een zeker kwalitatief dienstbetoon. Welnu: het is mijn stellige overtuiging dat het contact tussen het landelijke Neder landse historische bedrijf en het Nederlandse archiefwezen, tot schade van beide partijen, nog steeds niet systematisch geregeld is. De vergaderingen van de werkverenigingen, alsmede de gezamenlijke conferentie, eens in de twee jaar, bieden m.i., een optimale kans tot opbouw van hechter contact. Eist, 2 augustus 1975 G. J. Mentink BIJLAGE Overzicht conferenties maatschappijgeschiedenis, 1969-1975 1969 29 april 1969 Hist, demografische kring Drs. J. L. Saes, Enkele aspecten van een gezinsreconstructie in een Noord-Limburgse gemeente: een variant op de methode Henry. N. V.S.G. Drs. J. A. Faber, De oligarchisering van Friesland in de tweede helft der 17e eeuw. Drs. F. Tichelman, De opkomst van het socialisme in Indonesië, 1914-1918. Veren, voor Landbouw geschiedenis Prof. dr. E. W. Hofstee, Bouwland, grasland, kunstweiden en klaver. Een agrarisch-historische en economisch-sociologische studie van de ontwikkeling van de landbouwstelsels en de verhouding bouwland-grasland in de provincie Groningen, ca. 1750-1930. [434] 30 april 1969 Sludieveren. v. Soc.-Econ.Gesch. Dr. S. Hart, Handelsbetrekkingen van Amsterdam met Archangel en Lapland (Kola) in de 17e eeuw. Een verkenning in de Amsterdamse notariële archieven. Prof. dr. H. Baudet, De heroriëntering van het, in het voormalige Nederlands Indië, werkzame Nederlandse bedrijfsleven na het verlies van de koloniën. Afd. Hist. Geografie van het K.N.A.G. Prof. dr. A. J. Wiggers, De bewoonbaarheid van westelijk Nederland in vroeger tijden (met lichtbeelden). 1971 29 april 1971 Studieveren. v. Soc.-Econ. Gesch. Dr. Th. P. M. de Jong, Sociale verandering en economische ontwikkeling, ca. 1780-ca. 1820. Prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, Werkverschaffing en economie sinds ca. 1780. Veren. v. Landbouwgeschiedenis Dr. J. M. G. van der Poel, De landbouw in de Bataafse tijd: illusie en werkelijkheid. Namens de vijf samenwerkende verenigingen Drs. H. de Lange, De maatschappij in de pers in de eerste jaren van de Bataafse Republiek. 30 april 1971 Hist, demografische kring Drs. P. D. 't Hart, Demografie van de stad Utrecht, ca. 1790-ca. 1824. Afd. Historische Geografie van het K.N.A.G. Prof. dr. A. C. de Vooys, De funktie der steden. 1973 13 april 1973 Hist, demografische Kring Dr. J. D. Buissink, De demografische echo van de grote landbouwcrisis. N.V.S.G. Drs. C. G. van der Kooy, Het streven naar landnationalisatie in Nederland aan het einde van de 19e eeuw. Afd. Hist. Geogr. K.N.A.G. Drs. H. H. van der Wusten, De betekenis van de agrarische depressie voor de politieke mobilisering in Ierland. 14 april 1973 Ver. v. Soc.-Econ. Gesch. Drs. H. P. H. Nusteling, Het Nederlands-Duitse goederenverkeer tijdens de crisis van 1878-1895. Ver. v. Landb. gesch. Prof. dr. W. J. Wieringa, 'Great depression', jaren van crisis? 1975 11 april 1975 Vijf samenwerkende hist, veren, in Nederland voordracht Prof. dr. G. A. Hoekveld, Theoretische aanzetten ten behoeve van het samenstellen [435]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 14