De vierde conferentie maatschappijgeschiedenis tauratie van archieven, bibliotheken en grafische verzamelingen in Europa. Uit hun voordrachten en uit de er op volgende discussies is veel nieuws te leren. Op deze bijeenkomsten komt de industrie haar nieuwe producten bekendmaken. Bij de rondleidingen door werkplaatsen en afdelingen ziet men vakgenoten aan het werk en kan men dus kennis nemen van hun methoden, gereedschappen en werkomstandigheden. Hier werden vriendschappen gesloten of versterkt en werden afspraken gemaakt elkaar te gelegener tijd op het werk te bezoeken. Om die redenen wil ik op deze plaats pleiten het daarvoor in aanmerking komende per soneel in het Nederlandse archiefwezen naar dit soort bijeenkomsten te zenden. Willen wij ons werk aanpassen aan internationaal niveau dan is bezoek aan vak congressen noodzaak. W. Kunz Hoofd restauratie-afdeling en archiefbinderij Gemeentearchief 's-Gravenhage. [430] Ontstaan Op 19 juni 1968 kwamen, op initiatief van dr. Th. van Tijn, in het Provisorium van de Vrije Universiteit te Amsterdam vertegenwoordigers bijeen van de Afdeling Historische Geografie van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap, -de studie vereniging voor Sociaal-Economische geschiedenis-, de historisch demografische kring, -de vereniging voor landbouwgeschiedenis, en de Ned. Vereniging tot be oefening van de Sociale Geschiedenis (N.V.S.G.). De negen personen hebben zich toen beraden over de vraag of 'een bepaalde vorm van samenwerking niet gewenst zou zijn'.1 Een van de deelnemers aan het gesprek stelde voor 'de voorjaarsvergaderingen van de vijf verenigingen direct op el kaar volgend te organiseren tijdens twee dagen in de paasvacantie'.2 Als recht streeks gevolg daarvan werd de eerste conferentie maatschappijgeschiedenis ge houden op 29 en 30 april 1969 in het conferentieoord Hoekelum te Ede. Ontwikkeling Sedertdien is de conferentie om de twee jaren gehouden, t.w. 29-30 april 1971 te Soesterberg, 13-14 april 1973 te Doorn en 11-12 april 1975 te Oosterbeek. Het karakter is in de loop der jaren in meer dan een opzicht veranderd, a. Terwijl eerst de voorjaarsvergaderingen van elk van de vijf constituerende verenigingen, na elkaar, op twee achtereenvolgende dagen werden gehouden, werd vanaf 1971 bovendien gepoogd hetzelfde centrale thema van vijf kanten te belichten. In 1971 was het thema: 'de maatschappelijke ontwikkelingen in Nederland in de Bataafse en Franse tijd'3, in 1973: '1878-1895: jaren van crisis' en in 1975: 'stad- (platte)land relaties'. 1 Beknopt verslag van 19 juni 1968, p. 1. 2 Idem, p. 2. 3 Omstreeks 23 mei 1970 ontvingen alle nederlandse rijks-, gemeente- en streek archieven een circulaire met het verzoek om medewerking bij de materiaalgaring in hun archieven t.b.v. twee sprekers op de conferentie van 1971, t.w. prof. H. F. van den Eerenbeemt en dr. Th. P. M. de Jong. Van 35 instellingen of personen werd soms zeer uitvoerig antwoord ontvangen. [431

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 12