maar een zelfstandige dochteronderneming van de V.A.N., bepaald onduidelij zijn. Het was ook voor het bestuur van de moedervereniging niet prettig te moeten horen dat het met de in 1961 te Utrecht opgerichte V.W.A.O. minder goed gaat omdat het de broeders in het vak blijkbaar zeer goed gaat. Er wordt immers zo weinig een beroep om steun gedaan op de vereniging van wetenschappelijke archief ambtenaren in overheidsdienst dat het bestuur van deze vereniging op 19 november aan de leden voorstelde tot liquidatie over te gaan. Omdat een grote groep leden en ook het bestuur van de V.A.N. de aangedragen alternatieven niet voldoende op hun waarde konden schatten zal op 17 februari e.k. te Amersfoort overleg plaatsvinden tussen de beide besturen. Archief raad; commissie technische herziening; Middelburgse kwestieetc. Buiten de vereniging om zijn ook andere organisaties actief voor de behartiging van de belangen van het nederlands archiefwezen. Onder deze komt de Archiefraad op de eerste plaats. Dit hoge College heeft in de zes jaren van zijn bestaan zeer veel werk verzet, waarvoor het de erkentelijkheid van ons archivarissen ten volle ver dient De minister van C.R.M. vroeg de mening van het bestuur van de vereniging over advies nr. 70 van de Raad, handelende over de verkorting van de termijn na afloop waarvan archiefbescheiden naar de archiefbewaarplaatsen moeten worden overgebracht. Met de archiefraad is het bestuur van onze vereniging van mening, dat vervroegde overdracht zinvol is maar dat verkorting van de overbrengingstermijn slechts dan verantwoord is als de materiële middelen om deze overdracht vanuit onze verant woordelijkheid te begeleiden en effectueren ons niet onthouden worden. Invoering van deze verkorting alleen omdat de principiële kant zo aantrekkelijk is wijst de vereniging van Archivarissen af. Indien de vervroegde openbaarheid door een nieuwe wet op de openbaarheid wordt geregeld zonder dat de archiefwet tegelijker tijd wordt aangepast dreigt er een scheuring te ontstaan tussen openbaarheid ener zijds en overbrenging anderzijs met het risico dat ook de administratie er toe over zou moeten gaan ruimten voor raadpleging van archiefstukken in te richten. Een ander gevaar, ook door de archiefraad gesignaleerd, vormen de vele beperkende bepalingen, die door verschillende departementen en andere overheidsinstanties zullen worden getroffen om bepaalde archieven ook na overdracht aan inzage door 'onbevoegden' te onttrekken. Zulke wildgroei brengt de rechtsgelijkheid van de burger in gevaar. Samenvattend is het oprechte 'ja' van de archivaris dan ook ge koppeld aan een al even hartgrondig 'ja, maarDaarenboven zullen wij archi varissen dan nog in veel nauwer contact komen met de administratie en met de pro blemen van selectie en vernietiging. Laten we dat vooral niet vergeten. Terugkomend op de archiefraad verdient de gedachte overweging of het geen goede zaak zou zijn aan de vereniging een kwaliteitszetel toe te kennen in de Raad dan wel op zijn minst aan de vereniging het recht toe te kennen een waarnemer te mogen af vaardigen. Teneinde mogelijke fricties te voorkomen zal er in de toekomst tweemaal per jaar een uitwisseling van gedachten plaats vinden over bepaalde actuele proble- men tussen delegaties uit de Raad en uit ons bestuur. Een eerste overleg heeft op 17 januari j.l. plaats gehad. Vergelijkbaar met deze ontwikkeling is de wens van de vereniging betrokken te mogen zijn in de werkzaamheden van de departementale commissie tot technische herziening van de archiefwet. Ons verzoek daartoe aan het departement werd niet ingewilligd op grond van de overweging dat geen nieuwe principiële wijzigingen in deze commissie aan de orde waren. Naar de vaste overtuiging van het bestuur zal op den duur een wezenlijke aanpassing van de wet onontkoombaar zijn. Het is dunkt mij dan een even onontkoombare consequentie de vereniging daarbij in te schakelen. Over beginselen ging ook de discussie tussen de provinciale archiefinspecteur van Zeeland en het Zeeuwse college van Gedeputeerde Staten over de aanstelling van een bevoegd archiefambtenaar ter secretarie belast met het aanleggen van een do- cumentatieverzameling maar ook met de verzorging en beschrijving van de archie ven van de in 1966 bij Middelburg geïncorporeerde voormalige gemeenten Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. De inspecteur stelde dat het afhankelijk maken van deze bevoegde archiefmedewerker van de gemeentesecretaris niet in overeen stemming was met art. 25 van de archiefwet. Ook de vereniging deelde dit stand punt en achtte de door de gemeente Middelburg voorgestelde afhankelijke positie van de archiefambtenaar strijdig zoal niet met de letter de formulering van de wet is n.l. niet geheel waterdicht dan toch zeker met de geest van de wet en met de sinds 1918 en de ministeriële uitspraak van 1928 gevolgde rechtspraktijk. Nu kan men zeggen en het is ook tot in de hoogste regionen gezegd dat de vereniging zich al te gemakkelijk solidair heeft verklaard met een medebestuurslid en dat de hele zaak is opgeklopt en het schuim niet waard is temeer omdat het gemeentebestuur voor de toekomst een eigen huisvesting voor het archief c.a. en een benoeming van een zelfstandige archivaris in het vooruitzicht heeft gesteld. Natuurlijk is het mogelijk dat een anders geaard inspecteur een wat soepeler houding had kunnen aannemen en tot andere resultaten was gekomen. Maar dat geldt voor ieder van ons. De heer Scherft draagt zelf de verantwoordelijkheid voor zijn daden en wil ook niet anders. Hij staat op de zelfde wijze in voor de publicatie van alle gevoerde correspondentie in de afgesloten jaargang van het Nederlands Archieven blad al heb ik er begrip voor dat enige scribenten er wat ontstemd over zijn, dat zij van deze openbaarmaking niet op de hoogte waren gesteld. Tot in de laatste fase was de voormalige zeeuwse archiefinspecteur consequent toen hij aan Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn ontslag aanbood. Maar dat de vereni ging krachtig en blijkens de op 17 mei 1974 aangenomen motie eenstemmig zou rea geren was te verwachten. Reeds het voorstel tot benoeming van een bevoegd archief- deskundige tot beheerder van het gemeentelijk archief van Sittard als ambtenaar ter secretarie had in onze kring tot scherpe reacties geleid met als gevolg, dat het secretariaat oproepen voor dit soort afhankelijke archivarissen niet langer verspreidt. Een gelukkige, maar in diepste wezen eigenlijk ongelukkige bijkomstigheid van deze zaak is de constatering, dat er meer van dit soort foutieve constructies naar boven zijn gekomen bij gemeenten en waterschappen. Het bestuur acht het niet [341] [340]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 7