In de beide nieuwe gemeenschappelijke regelingen nu valt op dat de doelstelling van het streekarchivariaat is gewijzigd. In plaats van het 'gemeenschappelijk beheren van de gemeentearchieven en het besteden van de met dat beheer samenhangende zorg' luidt de doelstelling thans 'het beheer van de gemeentelijke archiefbe waarplaatsen en hel toezicht op het beheer van de nog niet naar de archief bewaarplaatsen overgebrachte archiefbescheiden' (Peelland anticipeert zelfs op een streekarchief met de doelstelling 'het beheer van de gemeentelijke archief bewaarplaats c.q. gemeenschappelijke archiefbewaarplaats'). Verderop in de regeling (artikel 14) worden het beheer van de in de bewaarplaatsen berustende archiefbescheiden èn het toezicht op het beheer van de niet-overgebrachte archief bescheiden opgedragen aan de streekarchivaris. Wel bepaalde in de oude regelingen artikel 7 dat de streekarchief commissie belast is met het toezicht op het beheer der archieven van de samenwerkende gemeenten en dat zij daaraan die zorg besteedt welke met het gemeenschappelijk beheer verband houdt 'een en ander in het kader van de aan de colleges van burgemeester en wethouders toekomende bevoegdheden'. Het is echter de vraag of, gelet op de tussen aanhalingstekens geplaatste beperking, de streekarchivaris aan deze bepaling voldoende bevoegdheid tot het in artikel 25, tweede lid, van de wet bedoelde toezicht kan ontlenen. Dit toezicht is immers geen onderdeel van de zorg; bij ontbreken van een gemeentearchivaris moet het toezicht in volle omvang geacht worden tot de taak van de provinciale inspecteur te behoren (zie vorige paragraaf). Men kan zich zelfs afvragen of het wel in overeenstemming met de bedoeling van de wetgever is, in de gemeenschappelijke regeling de streekarchivaris te be lasten met het toezicht op het beheer. Daar de streekarchivaris echter, evenals een gemeentearchivaris, de hoedanigheid van hoger of middelbaar archiefambtenaar moet bezitten, lijkt mij in het geval van een streekarchivariaat (anders dan in een gemeente zonder archivaris) het opdragen van het toezicht op het beheer van de streekarchivaris alleszins verantwoord. Even als de gemeentearchivaris, verlicht ook de streekarchivaris de toezichthoudende taak van de provinciale inspecteur. De regelingen Noord-Kempenland 1973 en Peelland 1974 bevatten ook de in artikel 37 van de Archiefwet 1962 bedoelde regels inzake de archiefbescheiden van het streekarchivariaat zelf (zie deze rubriek VII, NAB 76 (1972) 64-65). In de regeling Peelland 1974 wordt voorts voorzien in de aanwijzing door de streekarchiefcom missie van een archiefbewaarplaats (een gemeenschappelijke of een van de deel nemende gemeenten) waar, behalve de archieven van het streekarchivariaat zelf, bewaard zullen kunnen worden 'delen van gemeentearchieven of te deponeren archieven die belangrijk geacht worden voor de bestudering van het voormalige kwartier Peelland'. Afgesloten 7 augustus 1975. F. C. J. K. [404] Bijlage 1 Tarieven voor onderzoekingen ten behoeve van derden door of vanwege beheerders van rijksarchiefbewaarplaatsen verricht, en voor de in art. 7, 2e lid, van de Archief wet 1962 bedoelde kosten A. Onderzoekingen en het verstrekken van afschriften en uittreksels Deze kosten zijn verschuldigd, wanneer een beheerder van een rijksarchiefbewaar plaats in de daarin berustende archiefbescheiden ten behoeve van derden een on derzoek instelt of doet instellen, tenzij het onderzoek naar zijn oordeel een zuiver wetenschappelijk doel beoogt. Bovendien zijn deze kosten verschuldigd, wanneer de voornoemde beheerder uit de eerdergenoemde archiefbescheiden ten behoeve van derden afschriften en/of uittreksels verstrekt. Per half uur: 12,50. B. Afbeeldingen Xeroxkopieën Mikrofilm a. van fragmenten van inventarisnummers, uit te reiken als negatief: bestelling van: 1 t/m 10 stuks 11 t/m 200 stuks meer dan 200 stuks b. van gehele inventarisnummers, indien de archiefbewaarplaats geen negatief bezit: I t/m 10 stuks II t/m 200 stuks meer dan 200 stuks c. van gehele inventarisnummers, indien de archiefbewaarplaats wel negatief bezit: I t/m 10 stuks II t/m 200 stuks meer dan 200 stuks Extern f* Intern f* per afdruk -,40 per stuk 1,50 -,75 -,50 1 -,15 -,10 -,50 -,10 -,05 ,20 -,60 -,40 -,25 -,40 -,08 -,08 -,20 -,04 -,04 Het interne tarief is verschuldigd, wanneer de beheerder van een rijksarchiefbewaar plaats van de daarin berustende archiefbescheiden afbeeldingen vervaardigt of doet ver vaardigen ten behoeve van een beheerder van een archiefbewaarplaats in de zin van de Archiefwet 1962, van de directeur van de rijks archiefschool, van overheidsinstellingen en van organisaties, werkzaam op het gebied van het archiefwezen. Het externe tarief is verschuldigd wanneer de eerdergenoemde afbeeldingen niet zijn ver vaardigd ten behoeve van een beheerder van een archiefbewaarplaats in de zin van de Archiefwet 1962, van de directeur van de rijks archiefschool, van overheidsinstellingen en van organisaties, werkzaam op het gebied van het archiefwezen. De onder A en B-extern genoemde tarieven zijn mede van toepassing ten aanzien van de door het rijk in bewaring gegeven archiefbescheiden aan een archiefbewaarplaats, niet zijnde een rijksarchiefbewaarplaats. [405]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 39