Boekbespreking verwerking behoeft de band alleen in de beschrijving van de archieven gehandhaafd te blijven. Goede zorg en goed beheer kunnen in gebundelde vorm effektiever en daarom goedkoper worden verkregen. Een gewestelijk/regionaal archiefbeleid met uitsluiting van andere mogelijkheden kan dit bewerkstelligen. De gelaagdheid in de organisatie van het archiefwezen met de daaraan verbonden problemen kan weg vallen. Een directe relatie tussen 's lands financiën en archiefzorg kan dan ook gelegd worden. In de bemanning van de archiefdiensten valt te voorzien volgens een normering per aantal inwoners gecorrigeerd naar het aantal strekkende km archief. De nu over vele archiefinstanties verdeelde technische en administratieve vaardigheden kunnen bij bundeling efficiënter tot grote prestaties komen. In het huidige archiefsysteem wordt op verscheiden niveaus toezicht gehouden op de zorg voor en het beheer van archieven. De lagere overheden hebben hierin hun taak, de provinciale besturen hebben een duidelijke opdracht en het rijk heeft gelijk soortige verplichtingen. Het toezicht op het 'archiefmanagement' wordt steeds meer een afzonderlijk geheel. Bestuurlijke planning, technische ontwikkelingen en ju- ridisch-bestuurlijke problemen vormen een geheel, dat meer met beleidsvoorberei ding dan met archivistiek te maken heeft. Koppeling van alle inspectieonderdelen tot een beperkt aantal grote gebieden, brengt vereenvoudiging in de organisatie, duidelijkheid in de aard der werkzaamheden en aanmerkelijke besparingen op de totale uitgaven. Gaarne uw reakties. J. D. Winsemius. SUMMARY Archive-management and reformation of the governmental institutions This year the concept-legislation for the reformation of the governmental institu tions in the Netherlands was publicized by the Dutch government; at the same time the Dutch archivars concluded a report on the situation of local and provincial archives. Following the conclusions and proposals of both papers here is proposed to discuss the reorganisation of all archival institutions in the Netherlands. Analysis of governmental and legal purposes of archive-management in new forms lead by the purpose of the care for these archives: realisation of a modern registration of re cords, care for the records under the local/provincial or state-institutions, cleaning, transport and recording/inventarisation of archives for their definite settlement, care of the transported archival funds, supervision on the formentioned points. Local or other governmental total-care for archives is not needed then. The number of governmental institutions burdened with archives may be reduced by a great deal. A simple, pleasant and therefore cheaper management of archives may be possible. 392 Enige opmerkingen over de indeling van een familiearchief n.a.v.: Mr. O. Schutte, Het archief van de familie Teding van Berkhout, (1974) (Offset). (12) en 258 blz. Verkrijgbaar bij de secretaris van de stichting Teding van Berkhout, Jhr. Mr. J. P. E. Teding van Berkhout, Oud Over 1, Loenen aan de Vecht. Een familiearchief is een combinatie van persoonlijke archieven, afkomstig van dezelfde familie of van verwante families'A Deze definitie uit het jaar 1961 markeert het (voorlopige?) eindstadium van een ont wikkeling in de visie van archivarissen op deze categorie van archieven. Geen 'ver zameling meer, zoals in de Handleiding, ook (nog) geen 'archief', maar een 'combi natie van archieven'. De definitie kan echter ook dienen als uitgangspunt voor het formuleren van richtlijnen voor het ordenen en beschrijven van familiearchieven. Daar bestaan nog geen richtlijnen voor. Wel is er een door de praktijk gesanction- neerd schema van indeling, met behulp waarvan ook wel een goed uitziend resultaat kan worden verkregen. Ik doel hier op de indeling Algemeen-Persoonlijk-Zakelijk, veelal gevolgd door Varia. De inventarisator van familie- en huisarchieven komt soms voor zeer ingewikkelde problemen te staan en vaak moet er dan keuze gemaakt worden tussen twee mogelijkheden die geen van beide geheel bevredigen. De ver leiding is dan groot om te grijpen naar een geijkt schema van indeling. Ik wil er echter op wijzen dat een indeling volgens dit schema eigenlijk in strijd is met de hierboven aangehaalde definitie: de persoonlijke archieven worden dan immers iet wat geplunderd ten behoeve van het zakelijk gedeelte. Soms gebeurt dit op grond van goede argumenten, maar soms alleen uit sleur. Het totaal is meer dan de som der delen, en men kan op grond daarvan stellen dat een familiearchief meer is dan enkel een combinatie van persoonlijke archieven. Mis schien moet de definitie dan ook in die richting herzien worden; voorlopig zou ik er echter voor willen pleiten de archieven waaruit een familiearchief bestaat zoveel mogelijk in tact te laten en niet te snel te grijpen naar een schema, hoezeer ook geheiligd door het gebruik. Ik kwam tot deze gedachten bij het doornemen van de recente inventaris van het 'archief' van de familie Teding van Berkhout door Mr. O. Schutte. Ik zet 'archief' hier tussen aanhalingstekens, want uit de inleiding blijkt dat het niet gaat om één archief, maar om archieven van verschillende takken van deze familie. Sommige 1 Stelling nr. 55 in J. L. van der Gouw e.a., Nederlandse Archiefterminologie (Zwolle 1962). Het voorwoord van dit werk is van 1961. 393

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 33