Zorg voor archieven en bestuurshervormingen Naar aanleiding van het rapport van de commissie Archieven Lagere Overheden van de Vereniging van Archivarissen in Nederland werd het aspekt van de gevolgen van bestuurshervormingen op de struktuur van de archiefzorg onder ieders aandacht gebracht. Tn het hiernavolgende wil ik pogen een alternatieve opzet voor het archief wezen te schetsen. De bedoeling is daarop een waardige en vruchtbare gedachten- wisseling te verkrijgen. Uitgangspunten Wanneer reorganisatie van een bestel wordt aangevangen, terwijl een hervorming van het bestuur waarvan het bestel deel uit maakt, reeds bestekklaar is, lijkt het onjuist binnen de nieuwe mogelijkheden slechts te zoeken naar handhaving van de oude regels en gebruiken. Mede als gevolg van de ontwikkelingen op het terrein van de informatica, waarmede het archiefwerk duidelijke raakvlakken heeft, is het noodzakelijk vooruit te denken op de opdoemende mogelijkheden en opdrachten voor het archiefvak. Onvermijdelijk is anders het organisatorisch en materieel ach terblijven van de archiefdiensten bij de bestuurlijke ontwikkelingen in Nederland. Het huidige archiefsysteem (schets I) Een groot ontzag voor de bestaande bestuursstrukturen en het daaruit gegroeide archiefsysteem bepaalt de toestand in het heden. Duidelijk mag ook worden gesteld, dat dit een goede zaak is. Het 'respect des fonds' heeft een redelijk duidelijke vorm van de archiefzorg verschaft (respekt voor de fondsen), waardoor bij tijdige toegan kelijkheidsverschaffing een goede situatie kan ontstaan. Ordening en indeling van de archieffondsen onderling geschiedt volgens de verhouding tussen de bestuurs organisaties, waarvan zij afkomstig zijn. Ook in de archief wetgeving is de geleding verwerkt (rijk-provincies-gemeenten/waterschappen en hun geledingen). Binnen deze opzet bestaan een aantal duidelijke knelpunten, die ook tot uiting komen in het rapport van de commissie ALO en in de verslagen van de Archiefraad. Achter standen in de verwerking van de bescheiden, financiële factoren van onderscheiden aard bij het tot standbrengen van aan de eisen voldoende ruimten en bemanning voor de archiefzorg komen veelvuldig voor. De verzorging van archiefbescheiden in Nederland kent daarom veel uiteenlopende benaderingen. Daarnaast biedt hand having van regels over de plaats van bewaring van bescheiden uit een tijd, dat een [388 I. Schematische opzet huidige situatie Rijk Q. Provilncies O) <o Q. O) cd •o O) CD CD CD O) CD CD CD JO -Q JD Gemeenten, waterschappen e.d. registrering, archivering,, schoning, overbrenging archiefbeheer, toezicht beperkt archiefbeheer, toezicht registre schon ring, archivering, ing, overbrenging registrering, archivering, schoning, overbrenging archiefbeheer, toezicht op beheer niet-overgebrachte bescheiden 389

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 31