Zuid-Holland andere provincies 1 Delfland Schieland andere streken i 's-Gravenhage Vlaardingen andere gemeenten Nederland I 1 i i 1 l i i Centrum Scheveningen andere wijken Bij iedere onderverdeling van een groter gebied kunnen de kleinere gebieden in alfabetische volgorde of naar de ligging gerangschikt worden. Binnen het kleinste gebied dat niet verder onderverdeeld wordt komen de kaarten in chronologische volgorde (sommigen prefereren in plaats van de chronologische volgorde een volg orde naar de schaal van de kaarten). Deze wijze van ordening ziet er vrij logisch uit: de catalogus is overzichtelijk en men kan snel zien of van een bepaald gebied kaarten aanwezig zijn of niet. Door codes kan men de geografische eenheden, waarin de kaarten worden ondergebracht, aanduiden- De bruikbaarheid van deze ordeningsmethode, die voor grotere kaarten verzamelingen sterk wordt aanbevolen, kan worden vergroot door: afb. 5 Een voorbeeld van een overzichtsblad. ook wel indexblad of bladwijzer genoemd. Op een kaart van Nederland zijn de omtrekken van door W. T. en D. W. C. Hattinga vervaardigde kaarten aangeduid. De nummers verwijzen naar een lijst van Hattinga- atlassen, opgenomen in C. Koemans 'Handleiding voor de studie van topografische kaarten van Nederland 1750-1850', Groningen, 1963. Hierin is als bladwijzer 4 ook de hier gedeeltelijk afgebeelde overzichtskaart opgenomen. 374] le. intekenen van de indeling (met aanduiding van de codes) op een overzichts kaart, 2e. het aanleggen van een alfabetische lijst der geografische namen van de in de verzameling op kaarten afgebeelde geografische gebieden, waarbij verwezen wordt naar de codes waaronder de betreffende kaarten te vinden zijn. Ook bij gebruik van deze methode zal men echter op een aantal problemen stuiten: le. sommige kaarten vallen in twee of meer gebieden. Men kan dit oplossen, door de kaart in één dezer gebieden te plaatsen en onder de andere gebieden verwij zingen te plaatsen, of men kan de kaart onder het eerstvolgend grotere gebied brengen. 2e. grenzen veranderen, gemeenten groeien buiten de grenzen van een gebied waar bij ze aanvankelijk ingedeeld konden worden (in het hierboven gegeven schema zou Rotterdam b.v. tot buiten de grenzen van Schieland gegroeid zijn). Nieuwe geografische indelingen kunnen de bestaande doorkruisen (b.v. de in de toe komst waarschijnlijk in te stellen gewesten of nieuwe provincies). 3e. de begrenzingen van de streken, die als geografisch gebied tussen de niveau's van provincie en gemeente zijn gekozen, zijn soms vaag. De in het schema hierboven genoemde streek Schieland b-v. kan zijn het hoogheemraadschap Schieland, het baljuwschap of de Ned. Hervormde classis van die naam. De grenzen van deze drie gebieden vallen niet geheel samen. Op een overzichts kaart moet daarom zo goed mogelijk aangeduid worden, wat de grenzen van de betreffende gebieden zijn, waarbij zoveel mogelijk aangeknoopt wordt bij de feitelijk bestaande of bestaand hebbende toestand. d) geografische ordening, ingetekend op overzichtsbladen. De ligging van de op de kaarten in de verzameling afgebeelde gebieden wordt op overzichtsbladen ingete kend. Voor oudere kaarten op grote schaal zou men de 'topografische en militaire kaart', schaal 1 50.000, uitgegeven in de jaren 1850-'64 op 62 bladen, als grondslag kunnen nemen; het landschap zoals dat van de 16e tot in de tweede helft van de 19e eeuw bestaan heeft, is hier nog goed op te herkennen. In de hoek van het kader, waar mee elke kaart of groep van kaarten op het overzichtblad wordt aangeduid, kan men een nummer zetten, dat correspondeert met hetzelfde nummer op een lijst waarop de kaarten nader genoemd worden, (zie afb. 5). Van kaartenseries als b.v. de hierboven genoemde 'Topografische en militaire kaart' bestaan overzichtsbladen. Men kan deze gebruiken om er op aan te tekenen, welke kaartbladen men in de verzameling heeft; door middel van jaartallen duidt men aan van welke jaren men de uitgaven dezer bladen bezit. Uiteraard worden de overzichtsbladen minder duidelijk naarmate er meer kaders op getekend staan. Voor ordening van de hele verzameling is deze methode dan ook minder geschikt; men zal haar als regel gebruiken naast een der andere hier ge noemde ordeningsmethoden. e) aanduiding afgebeeld gebied door middel van coördinatenMen kan het op de kaart afgebeelde gebied aanduiden door middel van de coördinaten die het kaart beeld begrenzen tot in minuten en seconden nauwkeurig. Voor kaartenverzamelingen 375

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 24