imn - Panorama's en luchtfoto's zijn eveneens topografische voorstellingen. Zij lenen zich er echter minder toe om op naam van een gebouw of straat geplaatst te worden. Voor dit soort afbeeldingen kan het geografisch terrein waarop de verzameling werk zaam is, het beste worden onderverdeeld in kleinere territoria (zo mogelijk een bestaande indeling). De afbeeldingen van elk gebied worden dan in chronologische volgorde geplaatst- Profielen of prospecten, dat zijn gezichten op een plaats vanaf een niet te hoog punt vanaf een vrij grote afstand, kunnen het best geordend worden naar de zijde van waaraf ze gezien worden. Bij voorbeeld: Utrecht gezien vanaf de oostzijde, Nijmegen gezien van de zijde van de Waal enz. Per richting staan de profielen dan in chrono logische volgorde. 2. Historie-afbeeldingen. De meest eenvoudige en tevens de meest toegepaste methode is, dit soort afbeeldin gen in chronologische volgorde te plaatsen. Een alternatief is, verschillende rubrie ken te maken (gebeurtenissen op politiek gebied, op militair gebied, branden, sport enz.); in iedere rubriek is de volgorde chronologisch. Het overzicht van de gebeur tenissen van verschillende aard dat men dan krijgt is echter ook te bereiken door het aanleggen van klappers. LuVPyf.KtX V£RA EIFICN-S" lOATs Ah OJLDENBERNE V1XT JET/&.SVJE 72: 16X9 'm-.tmr afb. 3 Deze afbeelding wordt in het Gemeentearchief van Rotterdam bewaard in de portrettenverzameling; hij staat beschreven in de in 1917 gedrukte catalogus daarvan. Nu zouden wij deze prent niet meer bij de personalia onderbrengen, maar bij de historie prenten onder het jaartal 1619. Bij de personalia worden dan verwijzingen gemaakt naar Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot en de andere op de prent genoemde of afge beelde personen. Gemeentearchief Rotterdam, Portretverzameling no. 1804. 366] Wil men afbeeldingen van bepaalde gebeurtenissen die een zekere periode beslaan (tentoonstellingen, feestelijkheden, oorlogen e.d.) bijeenhouden, zonder dat de serie steeds onderbroken wordt door in de betreffende periode optredende brandjes en eerste palen, dan kan men de strikt chronologische volgorde onderbreken op de volgende wijze b.v.: 1974, 1 januari t/m 5 augustus: diverse gebeurtenissen, 5 t/m 12 augustus: feestweek, 6 augustus t/m 31 december: verdere gebeurtenissen. Een probleem levert vaak het onderbrengen van een soort afbeeldingen, die zeker de historie betreffen, maar niet aan bepaalde data te koppelen zijn. Hierbij denken we aan afbeeldingen van menselijk gedrag, mode, gastarbeiders enz-, in 't algemeen dus verschijnselen, die kenmerkend zijn voor een bepaalde tijd. Het beste brengt men deze onder in de hoofdafdeling: 3. Maatschappelijk leven, zeden en gewoonten of varia of hoe ook genaamd. Deze afdeling wordt in een aantal rubrieken onderverdeeld, b.v. voor beroepen, ver keer, kleding, sociale toestanden, volksprenten, wensprenten enz. Voor deze rubrie ken zijn weer onderverdelingen denkbaar, b.v. verkeer in wegverkeer, railverkeer, luchtvaart, scheepvaart enz. Vervolgens kan men met trefwoorden werken in alfa betische volgorde, b.v. in de subrubriek 'railverkeer': metro, spoorwegen, trams (elec- trische, paarde-, stoomtrams) enz. Tenslotte plaatst men alle met hetzelfde trefwoord aangeduide afbeeldingen in chronologische volgorde. 4. Personalia Afbeeldingen die betrekking hebben op bepaalde personen worden gerangschikt in alfabetische volgorde van de namen der betreffende personen- Onder de personalia kunnen we afbeeldingen van zeer verschillende aard rangschikken, die alleen gemeen hebben, dat ze met eenzelfde persoon in verband staan. Voorop komen de portretten (getekend of geschilderd, gegraveerd, gefotografeerd enz.), gevolgd door stand-, borstbeelden e.d. Dan kunnen volgen afbeeldingen van gebeurtenissen waarbij de persoon was betrokken, afbeeldingen van documenten, attributen, woonhuizen enz., tenslotte de plaats waar hij begraven ligt. Afbeeldingen van elk dezer zaken in chronologische volgorde. Het is duidelijk, dat vele van de hier onder personalia gebrachte afbeeldingen even goed in de afdeling topografie of in de afdeling historie geplaatst zouden kunnen worden, eventueel ook onder zeden en gewoonten. In de meeste gevallen verdient dit ook de voorkeur; de afdeling personalia bevat dan vrijwel alleen nog de portret ten. Van de personalia, ondergebracht in de andere afdelingen van de catalogus kan men dan in de personalia-afdeling verwijzingen opnemen. Afbeeldingen van groepen personen zijn soms lastig ergens onder te brengen. Zijn ze gemaakt ter gelegenheid van een te dateren gebeurtenis, dan kunnen ze altijd worden ondergebracht in de afdeling historie. Afbeeldingen van een groep trambe stuurders, een voetbalelftal of een toneelgezelschap zijn te plaatsen in een der 367]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 20