[302] Ervaringen met het archief van Taminiau's Conservenfabrieken N.V. te Eist (Over-Betuwe) door H. J. M. Mijland In deze inleiding wordt, in het kort, mededeling gedaan van mijn ervaringen met de inventarisatie van het archief van Taminiau's Conservenfabrieken. In de, aan de deelnemers van de archiefstudiedagen toegezonden, syllabus treft u enige informatie aan over de geschiedenis van de onderneming en over de lotge vallen van het archief1. Tijdens de studiedagen zijn, als nadere toelichting op de inleiding, enkele diagrammen en schema's uitgereikt. Het eerste diagram geeft een beeld van de volledigheid, liever gezegd onvolledig heid, van het archief. De ordening en beschrijving Na de voorlopige ordening van de inbewaringgegeven stukken waren daarin drie delen te onderscheiden: 1. het ondernemingsarchief 2. de bij het archief gedeponeerde archivalia 3. de bescheiden, die J. J. M. Taminiau, een der directeuren van de onderneming, ontvangen en opgemaakt heeft als bestuurslid van diverse verenigingen en orga nisaties. Alleen het ondernemingsarchief zal hierna worden behandeld. De briefwisseling en de boekhoudkundige stukken leverden bij het ordenen en beschrijven de meeste moeilijkheden op. De problematiek rond de financiële admi nistratie is reeds aan de orde geweest in de inleiding van de heer Huijs2, terwijl ook de heer Krans3 hieraan de nodige aandacht zal besteden. 1 Zie de syllabus: 'Archiefstudiedagen 13 en 14 maart 1975. Thema: Bedrijfsarchieven', p. 21-22. Op pagina 22 dient onder 'Het archief' als punt 2 te worden ingevoegd: 2. een deel van het archief is vóór 1947 overgedragen aan de Centrale Suiker maatschappij te Amsterdam. Dit gedeelte is niet meer te achterhalen. 2 Th. P. M. Huijs, Bewaring en vernietiging van boekhoudkundige bescheiden in be drijfsarchieven; zie hiervoor, p. 294. De ordening en beschrijving van boekhoudkundige stukken wordt ook behandeld door: A. J. M. den Teuling, Het inventariseren van een 18de-19de eeuwse koopmansboekhouding, in: Nederlands Archievenblad, 78 (1974), p. 319-335. 3 R. H. Krans, Om de kwaliteit van het beheer. Problemen en oplossingen rond het bedrijfsarchief; zie hierna, p. 315. aecQ-arita fcr Ijïfwi s ssssassssi pprajsqalrulat garjitidekgn. joufrxaal_ gjröètïjoek Talinsbopk a.ss «dougaa -wrden; 303

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 44