Selectie en inventarisatie van het archief van Shell Internationale Petroleum Maatschappij B.V. door V. P. Voerman I. Organisatie KoninklijkeShell Groep De coördinatie van het Shell-gebeuren in de wereld is verdeeld over de twee centrale kantoren Den Haag en Londen waarbij, globaal gesproken, in Den Haag de technische functies zijn gevestigd zoals Exploratie en Produktie, Manufacturing Olie en Manufacturing Chemie alsmede Research, en in Londen de Verkoop en Transport van grondstoffen en produkten en de Financiële functie. Bovendien bestaan er Regionale Coördinaties, die op beleidsniveau de activiteiten in bepaalde gebieden coördineren, waarbij Den Haag Europa adviseert en Londen de rest van de wereld. Het Centrale Kantoor Den Haag (met een bezetting van 2.800 personen) zou men kunnen zien als één groot technisch adviesbureau dat. samen met het CK Londen, werkmaatschappijen in meer dan 100 landen in de verschillende takken van de aardolie-, aardgas-, chemische, kolen en metaalindus trie alsmede kernenergie adviseert. In het Centraal oud Archief van het Centrale Kantoor in Den Haag bevinden zich daarom behalve technische aangelegenheden ook financiële, juridische en personeelsaangelegenheden betreffende vele landen. II. Organisatie van het archief van Shell Internationale Petroleum Mij. B.V. a) Archief ontwikkeling Van 1890 tot 1930 één groot 'Generaal Archief. Vanaf 1930 gedecentraliseerde archieven vanwege toename van activiteiten en personeel en de behoefte de documenten dichter bij de gebruiker te plaatsen. Van 1890 tot 1916 correspondentie in kopieboeken alfabetisch op naam van afzen der geadresseerde. Vanaf 1916 dossiervorming plus invoering kenletters voor afdelingen. b) Beheer gedurende dynamische archieffase door de secretariaten van de diverse afdelingen De ongeveer 5.000 ontvangen en verzonden brieven, telexen, notities en andere documenten, zoals rapporten, contracten, facturen, bestellingen, boekhoudkundige stukken etc. komen dagelijks via de postkamer en telex-afdeling binnen bij de diverse secretariaten. Iedere functie, die voldoende autonoom, stabiel en specifiek (280] is, heeft namelijk een secretariaat, dat er voor zorgt dat de ontvangen poststukken en de kopieën van verzonden poststukken toegankelijk worden gemaakt, gedistribueerd naar de functionarissen in de afdeling die het document moeten behandelen, dat documenten worden opgeborgen en weer beschikbaar worden gesteld, alsmede zor gen voor het tijdig afstoten naar het Centraal oud Archief of zorgen voor vernie tiging in geval van onbelangrijke routinedocumenten die binnen een jaar vernietigd kunnen worden (zie bijlage 1). Richtlijnen voor het beheer van deze deelarchieven worden gegeven door de Centrale Afdeling Records Management, waaronder ook het Centraal oud Archief ressorteert. Ik ben dus belast met deze afdeling Records Management en rapporteer aan het hoofd van de 'Administratieve Diensten', die rechtstreeks aan de Direc teur van het Centraal Kantoor Den Haag rapporteert. Deze richtlijnen aan de secretariaten hebben o.a. betrekking op het toegankelijk maken tijdens de dynamische-archieffase. De richtlijnen voor de archiefordening zijn vastgelegd in een standaard-archiefschema, de 'Central Offices Filing Key'. Dit schema heet zo omdat het in principe is bestemd voor de Centrale Kantoren Den Haag en Londen en derhalve in het Engels (de voertaal van de Shell Groep) is gesteld. Het is een alfabeto-systematisch systeem waarin alle activiteiten van de Groep zijn ondergebracht in een beperkt aantal hoofdrubrieken (zie bijlage 2). Al naar gelang de activiteiten en taken van de functies, wordt gebruik gemaakt van één, meerdere, of alle hoofdrubrieken. III. Selectie en inventarisatie van door secretariaten aan het Centraal Archief overgedragen archivalia voor de statische archieffase Gedurende de dynamische archieffase worden de documenten dus beheerd door de sectie Archief van de secretariaten en bevinden zich daar zo dicht mogelijk bij de gebruikers. Deze archiefsecties omvatten ongeveer 80 van de werkzaamheden van de secretariaten (de andere 20 is ongeveer 15 typing en 5 general services). Na één tot vijf jaar, afhankelijk van de aard van de documenten en de intensiviteit van het gebruik dat er van wordt gemaakt, worden de archivalia voor de statische archieffase overgedragen aan het Centraal oud Archief. De boekhoudkundige documenten worden b.v. reeds na één jaar door het secretariaat overgedragen aan het Centraal Archief, de materiaalbestellingen zodra het materi aal is verscheept en de rubriekbundels en dossiers na 2 a 3 jaar. De archivalia worden zo spoedig mogelijk aan het Centraal Archief overgedragen ten einde de overzichtelijkheid van de archivalia in de dynamische periode te bevorderen en de kosten van opslag in het Centraal Archief, vergeleken met de kosten van opslag in de secretariaten, ongeveer M/2 maal voordeliger zijn. Het Centraal Archief is dus een centraal punt voor oude documenten die gedurende een langere periode of permanent bewaard moeten blijven. Routine-documenten en documenten met een bewaartermijn korter dan één jaar worden niet naar het Cen traal Archief verzonden maar door de secretariaten reeds vernietigd. [281]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 33