KV» Kt.Z*.ViXr<K Afb. I en 2 De afbeeldingen 1 en 2 hebben hetzelfde onderwerp: een gezicht op de Nieuwe Maas voor Rotterdam met het schip 'Den Briel' en het Admiraliteitsjacht. De titels van beide afbeeldingen zijn echter verschillend. Bij de omschrijving van wat op de afbeeldingen te zien is kan men in beide gevallen noteren: 'De Nieuwe Maas, links het schip 'Den Briel', in het midden het Admiraliteitsjacht, rechts de stad Rotterdam met uiterst rechts de Ooster Oudehoofdpoort'. Afb. 1 heeft op de voorgrond één roeiboot, afb. 2 heeft er drie. Ook de golven zijn hier op de voorgrond anders dan op afb. 1; blijkbaar is de tekst onder afb. 1 later van de koperplaat verwijderd en vervangen door bijgegraveerde golven en boten, waarbij ook het bootje van afb. 1 door een ander vervangen is. Wat auteurs en uitgevers betreft, afb. 1 is gegraveerd door P. Schenk; bij afb. 2 blijkt niet wie hem gemaakt heeft. Gerard van Keulen en A. Allard, die beide een privilege beza ten, moeten drukker en uitgever geweest zijn. Zij zullen waarschijnlijk de koperplaat van Schenk verworven hebben. Het betreft hier dus een latere staat van de prent. In de catalogus van het Rotterdams Gemeentearchief 'Roterodamum Illustratum' (zie onder I A) worden deze afbeeldingen beschreven bij de historieprenten (resp. no. 1285 en 1286) en wel op het jaar 1688, waarin Willem III met de 'Den Briel' naar Engeland overstak. Uit de titel van de oudste prent (afb. 1) blijkt niet dat bedoeld is, het moment van de afvaart in beeld te brengen; deze vond trouwens in Hellevoetsluis plaats. De prent kan daarom beter onder de afdeling topografie geplaatst worden. Gemeentearchief Rotterdam, R.I. 1285 en 1286 [136] (•Mn SCHIP BRIEL ADMIRALITEIT.! J tCT. Oo.lrHnofJ ROTTERDAM het jaar waarop de voorstelling betrekking heeft vaststellen. Een behoorlijke kennis van het terrein dat zijn verzameling bestrijkt en van de literatuur hierover is voor de beschrijver dan ook onontbeerlijk. Misschien is een afbeelding alleen binnen bepaalde grenzen te dateren. Voorbeeld: Een afbeelding van Utrecht, getekend door Herman Saftleven. De tekening is gemaakt na de instorting van het schip van de Domkerk (1674), Saftleven stierf in 1685. De tekening kan dus gedateerd worden: [tussen 1674 en 1685].10 Is het jaartal zelfs bij benadering niet vast te stellen, dan kan volstaan worden met vermelding van de eeuw.11 Hulpmiddelen bij de datering kunnen zijn: Papiersoort, watermerk, type schrift en drukletter, techniek, stijl van weergave der voorstelling, randversieringen, cartouches e.d., levensjaren van auteurs, uit gevers en andere personen die op de afbeelding genoemd of voorgesteld worden, afgebeelde bouwwerken, topografische situatie, gebeurtenissen, sociale toestan- 10 Voor de plaats die een afbeelding in een chronologische reeks inneemt wordt in zo'n geval het jongste jaartal, hier dus 1685, aangenomen. 11 Deze komt dan in de chronologie aan het eind van de betreffende eeuw. [137]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 9