schijnlijk was het pater Van Lommei, die de provinciaal in 1880 bewoog om de schriftelijke nalatenschap van de heer J. C. Willemse, directeur van het Departe ment van R. C. Eeredienst, voor 250,aan te kopen, waarin zich behalve tal rijke concepten van voor dit departement bestemde rapporten ook het voor de directeur-generaal bestemde geschreven jaarboekje 1835-1846 bevindt. Later kwa men daar nog de ingekomen correspondentie van de historicus dr. W. J. F. Nuyens bij en de papieren nalatenschap van de in onze vaderlandse kerkgeschiedenis van de laatste eeuw welbekende dr. J. W. Cramer. De papieren van de laatste werden ver kregen via diens zoon Willem die Jezuiet geworden was. Tenslotte zijn ook aan de verzameling toegevoegd de schriftelijke nalatenschappen van overleden leden van de provincie, waarvan de voornaamste wel zijn die van Matthias Wolff uit de begintijd van de provincie, van Adr. van Gestel uit de tweede helft van de vorige eeuw en uit deze eeuw die van prof. Jac. van Ginneken vooral uit de tijd vóór zijn professoraat. De catalogus van deze zeer rijke handschriftenverzameling is inge deeld als volgt: A. De Sociëteit van Jesus in het algemeen en de Provincia Flandro-Belgica S.J. en de Missio Hollandica S.J. tot het jaar 1773, het jaar van de opheffing van de Jezuietenorde. B. De in het begin van de 19e eeuw herstelde Missio Hollandica S.J. en de in 1849 opgerichte Nederlandse Provincie. C. Staties, residenties, colleges zowel van vóór als na 1773. D. Staties, kerken, colleges van de saeculiere en reguliere geestelijkheid. E. Meer algemene Nederlandse Kerkgeschiedenis vóór 1795. F. Idem van na 1795. G. 'Jansenisme'. H. Andere religieuze Orden en Congregaties. I. Indonesische Missie. M. Genealogica en personalia. P. Profane en locale geschiedenis. Q. Correspondentie van dr. Nuyens. R. Nagelaten papieren van dr. J. W. Cramer. S. Idem van J. C. Willemse, directeur van het Departement van R.C. Eere dienst. Z. Schriftelijke nalatenschappen van overleden leden van de provincie. Na. (nieuw-aangekomen). Onlangs aan de verzameling toegevoegd documen ten, die niet meer in de rubrieken konden worden ingepast. Andere archieven. Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. In 1973 werd ter uitvoering van een enige jaren geleden gemaakt plan een afzonderlijke afdeling voor het beheer der archieven ingesteld. Per 1 februari 1974 werd mej. drs. E. M. Koen tot archi varis van het Instituut benoemd. [210] e archief van Clara Meyer-Wichman is in bewerking, evenals dat van de S.D.A.P., waarvan de periode 1894-1915 reeds vrijwel toegankelijk gemaakt is Ge ordend werden de arch,even van met de S.D.A.P. verbonden organisaties als het Nederlands Comité voor Algemeen Kiesrecht 1899-1910, het Comité van actie voor het volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht 1910-1914 en de Sociaal-demo cratische Onderwijsvereniging 1893-1908. Vereniging De Topografisch-historische Atlas' Op 8 november 1974 kwam de Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas' bij een in Dordrecht. In het Stadskantoor werd een huishoudelijke vergadering ge houden, waar het belangrijkste punt van bespreking was een bestuursvoorstel om een overzicht van de topografische verzamelingen in Nederland samen te stellen en dit te zijner tijd te publiceren. Uit de leden van de Vereniging zal een werk groep gevormd worden om dit projekt aan te pakken. Na de vergadering werd gediskussieerd over het verzamelen van afbeeldingen be treffende de jongste geschiedenis. Het onderwem werd ingeleid door mej M E Deelen, conservatrice van de Atlas van Stolk te Rotterdam en de heren B. Bakker en P. Ratsma, resp. beheerder van de topografisch-historische atlassen der gemeen tearchieven van Amsterdam en Rotterdam. Het grootste probleem bleek hoe uit de overvloedig beschikbare dokumentatie een verantwoorde selektie te maken valt Het laatste woord hierover is nog niet gesproken. Het verslag van deze diskussie kan door belangstellenden bij de sekretaris worden aangevraagd. Na inleidingen van de heer T. E. Jensma, gemeentearchivaris en de heer J. M. de Groot, conservator van het Museum Mr. Simon van Gijn, werden bezoeken ge bracht aan het Gemeentearchief en het genoemde Museum. De volgende ledenbijeenkomst van de Vereniging 'De Tonografisch-historische At las zal gehouden worden op vrijdag 23 mei 1975 te Zutphen. Overdrukken van de door de Vereniging uitgegeven handleiding 'Het beheer van topografisch-historische atlassen', gepubliceerd in de jaargang 1974 van het Neder- lanus Archievenblad, zijn te bestellen door overschrijving van 7,50 op rekening no. 54.37.63.323 bij de Algemene Bank Nederland te Amsterdam (kantoor Vijzel straat 32), ten name van Penningmeester Vereniging 'De topografisch-historische atlas Sekretariaat: P. Ratsma, p/a Gemeentearchief, Mathenesserlaan 315 Rotterdam 3003, tel. 010-254950. Vereemgmg tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht. Het bestuur van de Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht maakt bekend, dat onlangs het secretariaat der vereniging is overgegaan op Prof. Mr. O. Moorman van Kappen (werkadres: Instituut voor Rechtsgeleerdheid K.U., Oranjesingel 72, Nijmegen), het penningmeesterschap op Mr. P. L. Nève

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 46