V Kroniek BIJLAGE Lijst van archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instellingen aange wezen ingevolge artikel 23 van het Archief besluit. A. Archiefbewaarplaatsen 1. de rijksarchiefbewaarplaatsen; 2. de archiefbewaarplaatsen van de gemeenten Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Axel, Bergen op Zoom, Breda, Brielle, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Helmond, 's-Hertogenbosch, Hulst, Kampen, Leeuwarden, Leiden. Maastricht, Nijmegen, Roermond, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Vlaar- dingen, Vlissingen, Zierikzee, Zutphen en Zwolle; 3. de archiefbewaarplaatsen van de hoogheemraadschappen van Delfland te Delft, Rijnland te Leiden en Schieland te Rotterdam. B. Bibliotheken 1. de Economisch-historische bibliotheek van de Vereniging 'Het Nederlands Economisch-Historisch Archief' te Amsterdam; 2. de bibliotheek van het Rijksmuseum Twenthe te Enschede; 3. de handschriftenafdeling van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage; 4. de handschriftenafdeling van de bibliotheek van onderscheidenlijk de Rijks universiteit te Leiden, Utrecht en Groningen, en de handschriftenafdeling van de bibliotheek van onderscheidenlijk de Universiteit van Amsterdam en de Katholieke Universiteit te Nijmegen; 5. de bibliotheek der gemeente Rotterdam, Nieuwe Markt 1, aldaar; 6. de bibliotheek van de Erasmus-universiteit te Rotterdam; 7. de bibliotheek van onderscheidenlijk de Katholieke Hogeschool te Tilburg en de Rijkslandbouwhogeschool te Wageningen. C. Andere instellingen 1. het Historisch seminarium van de Universiteit van Amsterdam; 2. het Instituut voor dialectologie, volkskunde en naamkunde (Centrale Commis sie voor Onderzoek van het Nederlands Volkseigen) van de Koninklijke Nederland se Akademie van Wetenschappen te Amsterdam; 3. het Centraal Bureau voor Genealogie te 's-Gravenhage; 4. het Nederlands Economisch-Historisch Archief te 's-Gravenhage1; 5. het Historisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen; 6. het Instituut voor geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Utrecht; 7. de Afdeling agrarische geschiedenis van de Rijkslandbouwhogeschool te Wage ningen; 8. het Koninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage. 1 De vestiging van het N.E.H.A. te 's-Gravenhage is opgeheven; zie echter de lijst onder B.l. [198] Buitenlandse archivistische literatuur. Archivalische Zeitschrift Band 66 (1970) Band 69 (1973). Van de hand van de bekende Deense archivaris Harold Jprgensen verscheen in 1968 het werk Nordiske Arkiver, uitgegeven vanwege de Deense vereniging van archivarissen. De redactie van de Arch. Zeitschrift heeft hem de mogelijkheid geboden deze studie in ver korte vorm in haar blad te publiceren, hetgeen geschied is in Band 66 p. 54—115 en in de band 67 p. 159 194. Daardoor is een vrij onbekend stuk geschiedenis van de archiefinstellingen in de Skandinavische landen toegankelijk geworden. Ook vindt men hier overzichten van de in alle behandelde depots voorkomende belang rijkste series en stukken. De auteur verdient een compliment voor de systematische behandeling van zijn stof. Achtereenvolgens worden behandeld Denemarken, Fin land, de Faröer, IJsland, Noorwegen en Zweden. Besloten wordt met een beknopte literatuuropgave. Vooral belangstellenden in de geschiedenis van de archiefinstel lingen zullen deze publicatie niet mogen missen. Eveneens op het terrein van de archiefhistorie ligt de studie van Peter Rück gewijd aan de ordening van het archief van het hertogdom Savoye onder hertog Amadeus VIII (1398 1451). Zijn onderzoek werd bemoeilijkt door de verspreiding van de hertogelijke archieven over depots in verschillende landen. Centraal in Rück's studie staat het werk van Henri de Clairvaux en Jean d'Avenières (c. 1440), te weten een 13 delige inventaris van het Hofarchief, die teruggaat op een oudere inventaris van Jean Balay (c. 1405). De overgang van feodale naar meer centrale staat veroorzaakte de behoefte aan een archiefbewerking die voor deze periode zeldzaam mag heten. (67, p. 11101). Vermeldenswaard zijn voorts bijdragen van Wolfgang Petke over de afkomst van bisschop Benno van Meissen (66, p. 11—20); van Heribert Sturm onder de titel 'Die Sicherung des Oberpfalzer Landesarchiv im Dreissigjiihrigen Krieg (66, p. 1232); van H.O. Meisner over het eerste Duitse 'Reichsarchiv', dat na de eerste wereldoorlog werd opgericht voornamelijk om de militaire archieven op te vangen (66, p. 5053); van Brigitte Degler-Spengler over de oorkonden van het 'Basler Barfüsserkloster (67, p. 102—132); van P. Kahlsnitz over laat-gotische zegels uit het Rijngebied (67, p. 133150). Erich Kittel tenslotte levert een geschiedenis van het Staatsarchiv te Detmold. on der de ondertitel 'Sein Weg vom Lippischen Landesarchiv zum dritten Staats- 199]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 40