Inventaris van de archieven van het kanton Valkenburg 1795-1800, samen gesteld door IV. van Muiken, Dienst Inspectie der Archieven in Limburg in samenwerking met de gemeente Valkenburg-Houthem, Maastricht 1973. Het kanton Valkenburg behoorde tot het arrondissement Maastricht en bestond uit de plaatsen Valkenburg, Berg, Houthem, Hulsberg, Klimmen, Oud-Valkenburg, Schimmert, Schin op Geul, Strucht en Terblijt. Tn 1800 kregen de plaatsen beneden de 5000 inwoners weer een eigen gemeentebestuur. De inventaris omvat de archieven van de municipale administratie van het kanton en van de commissaris van het directoir exécutif bij het kanton. De hier aangekondigde inventarissen van de Dienst Inspectie der Archieven in Limburg bevatten naast de eigenlijke inventaris een kaartje van het gebied, een korte geschiedenis van het bestuur, een verantwoording van de ordening en inven tarisatie, waarbij het sinds 1937 in Limburg in gebruik zijnde inventaris-model werd gevolgd, en klappers op namen, zaken en onderwerpen. In die der gemeentearchie ven behalve van Strucht zijn bovendien een kleine twintig, bij Valkenburg zelfs ruim dertig, afbeeldingen opgenomen. Al deze gemeenten maakten, evenals Nieu- wenhagen, waarvan de archiefinventaris van de heer Van Muiken werd vermeld in Ned. Archievenblad 1974, blz. 72-73, van 1830 tot 1839 deel uit van het Belgische Koninkrijk. Inventaris der archieven van de Hervormde gemeente Valkenburg-Meerssen 1649-ca. 1970, door drs. H. R. van Ommeren, Valkenburg-Houthem 1974. De in 1920 gevormde kerkelijke gemeente heette aanvankelijk Hervormde gemeen te Meerssen-Valkenburg en kreeg haar huidige naam in verband met een verschui ving van het kerkelijk zwaartepunt van Meerssen naar Valkenburg in 1967. De inventaris omvat de archieven van de eerste zelfstandige gemeente Valkenburg 1649-1812; Valkenburg toen dit kerkdorp toegevoegd was aan de gemeente Meers sen 1812-1816; de tweede zelfstandige gemeente Valkenburg 1816-1817; Valken burg toen dit kerkdorp toegevoegd was aan de gemeente Gulpen 1817-1920; de oorspronkelijke gemeente Meerssen 1728-1920; de gemeente Valkenburg-Meerssen 1920-ca. 1970 en de Vereeniging tot het stichten van een instituut voor protestant- sche jonge dames te Meerssen 1883-1901 Inventaris van het oud archief van de stad Lier door Arthur Lens stadsarchi varis, Archives et Bibliothèques de Belgique Archief- en Bibliotheek wezen in België, Inventaires Inventarissen III, Brussel 1973. De inventaris loopt over de periode 1236-1795. Zij omvat een bestuurlijke en een rechterlijke afdeling. In de eerste zijn opgenomen het bestuur met de lijsten van schepenen, schouten e.a., reizen en salarissen; aktboeken met de verschillende voorstellen en besluiten van de schepenen; eedboeken met de eedformules en de eed van de magistraten, stadsofficieren, dekens van de gilden en ambachten en poorters, alsmede de aan- [192] duiding van de voogden. Ook het kerkelijk archief, de kloosters en de openbare liefdadigheid werden in deze afdeling opgenomen, alsmede het rekenwezen met de stadsrekeningen, de kladboeken en de accijnzen en het fonds van de gilden en ambachten. De rechterlijke afdeling bevat voornamelijk schepenbrieven met contracten, procu raties, certificaten, attesten, borgtochten, enz.; de gerechtcboeken en de rollen met de rechtszittingen op maandag, dinsdag en vrijdag en het notariaat. Stukken betreffende de veetafel en Varia maken het sluitstuk van de inventaris uit. Inventaris van het oud archief van de stad Aalst door Erik Houtman attaché bij het Rijksarchief Hasselt, Archives et Bibliothèques de Belgique Archief- en Bibliotheekwezen in België, Inventaires Inventarissen IV, Brussel 1974. De inventaris loopt over de periode 1174-1795. Zij is verdeeld in bestuurlijk archief, rechterlijk archief, armenzorg en kerkelijke instellingen, Hoofdcollege van het Land (Kasselrij) van Aalst en Varia. Onder bestuurlijk archief vindt men administratie; bevolking; politietoezicht en veiligheid; onderwijs en culturele activiteiten; landbouw, nijverheid en handel; ambachten en neringen; pleinen, wegen en waterlopen; openbare gebouwen; finan ciën en militaire zaken. Het rechterlijk archief omvat rechtspraak in geschillen, criminele rechtspraak en vrijwillige rechtspraak. Armenzorg en kerkelijke instellingen is verdeeld in armenzorg; parochiekerk; openbare kapellen en kloosters. Aan de inventaris is een regestenlijst van 26 nummers toegevoegd, lopende van 1174 tot 1762, met enige afbeeldingen van zegels en charters. Inventaire analytique de la collection des placards imprimés liégeois par G. Hansotte et J. Pieyns, Archives de I'Etat a Liège, Bruxelles 1974. In deze vierdelige uitgave zijn opgenomen analyses van de plakkaten 1551-1796 in chronologische volgorde, lijsten van de uitvaardigers, de plaatsen van uitgifte en de drukkers, alsmede een algemene index op onderwerpen. Dit werk kwam tot stand dank zij een vergaande formalisering en automatisering in samenwerking tussen het Rijksarchief en de Universiteit te Luik, met name het Laboratoire d'Analyse Statistique des Langues anciennes. Inventaris van gemeentearchieven deel V, Rijksarchief te Brugge, Brussel 1974. Opgenomen zijn archiefinventarissen van de gemeenten Brielen, Gijverinkhove, Isenberge (deels), Leffinge, Moere (deels). Pollinkhove, Proven, Reninge (deels), Sint-Andries, Snellegem, Wulveringem, Zande en Zarren, samengesteld door M. Bambust-Declerck, L. Danhieux, J. Mertens en A. Zoete. [193]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 37