bemoeiingen van het gemeentebestuur met de sanering, door burgemeester W. Thomassen 'het hart van onze stedelijke problematiek' genoemd. Inventaris van de archieven der gemeente Bunde 1800-1927, samengesteld door W. van Muiken, Dienst Inspectie der Archieven in Limburg in samen werking met de gemeente Bunde, Maastricht 1974. In deze inventaris zijn alle bewaard gebleven archiefbescheiden van de gemeente Bunde van vóór de invoering van het registratuurstelsel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op 1 januari 1928 beschreven. Helaas is er maar weinig bewaard gebleven en veel verloren gegaan. Van 1923 tot 1927 gebruikte de gemeen te Bunde het Bloemendaals registratuurstelsel, maar deze ordening werd bij de inventarisatie, hoewel zij oorspronkelijk was, niet gehandhaafd, omdat de be waard gebleven bescheiden wegens hun gering aantal geen aparte afdeling in de inventaris rechtvaardigden. Achtereenvolgens werden beschreven de archieven van het gemeentebestuur, ge vormd onder beheer van de gemeentesecretaris; van de gemeente-ontvanger; van het electriciteitsbedrijf; van de ambtenaar van de burgerlijke stand; van het kadas ter en van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. De archieven van de heerlijkheid en schepenbank Bunde bevinden zich op het rijks archief in Limburg te Maastricht. Inventaris van de archieven van de Rooms-Katholieke parochie van de H. Agnes te Bunde, 1603-ca. 1970, door IV. van Muiken, Bunde 1975. Dankzij een navolgenswaardig persoonlijk initiatief van de pastoor van de Agnes- parochie werden deze archieven door inventarisatie toegankelijk gemaakt. Zij om vatten de archieven van pastoor, kerkbestuur, armbestuur, actie-comité bouw nieuwe kerk en parochieraad, benevens enige varia. Lijsten van rectoren en pastoors en van kapelaans zijn toegevoegd, alsmede fotokopieën van vier stukken. Inventaris van de archieven der gemeente Tegelen 1601-ca. 1929, samen gesteld door Wvan Muiken, Dienst Inspectie der Archieven in Limburg in samenwerking met de gemeente Tegelen, Maastricht 1974. In deze inventaris zijn beschreven het archief van de heerlijkheid en schepenbank Tegelen en van de gemeente Tegelen van vóór de invoering van het registratuur stelsel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op 1 januari 1930. De inventaris omvat derhalve de archieven van de heerlijkheid en schepenbank Tegelen; van het gemeentebestuur, gevormd onder beheer van de gemeentesecre taris; van de burgemeester; van het kabinet van de burgemeester; van de gemeente ontvanger; van het electriciteitsbedrijf; van het burgerlijk armbestuur; van het watersnoodcomité 1926; van de subcommissie van de Maatschappij van Weldadig heid in het kanton Venlo; van de ambtenaar van de burgerlijke stand en van het kadaster. [190] Inventaris van de archieven der gemeente Valkenburg 1800-1940, en inven taris van de archieven der gemeente Houthem 1800-1940, beide samenge steld door IV. van Muiken, Dienst Inspectie der Archieven in Limburg in samenwerking met de gemeente Valkenburg-Houthem, Maastricht 1973 en 1974. Deze inventarissen zijn enigszins verkorte uitgaven van de meer gedetailleerde in ventarissen van de archieven dezer voormalige gemeenten door de heer Van Muiken in de periode 1971-1973 samengesteld. De gemeente Houthem werd op 1 oktober 1940 opgeheven en haar grondgebied grotendeels gevoegd bij Valkenburg, dat in 1941 Valkenburg-Houthem ging heten. Een klein gedeelte van het Houthemse territoir ging naar Berg en Terblijt. De inventaris van Houthem omvat archieven van het gemeentebestuur, gevormd onder beheer van de gemeentesecretaris; van de gemeente-ontvanger; van het burgerlijk armbestuur; van de ambtenaar van de burgelijke stand; van het kadaster en van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. De inventaris van Valkenburg omvat de archieven van het gemeentebestuur, ge vormd onder beheer van de gemeentesecretaris; van de gemeente-ontvanger; van het waterleidingbedrijf; van het woningbedrijf; van het levensmiddelenbedrijf; van de adviescommissie voor schoeisel en kleding; van het steuncomité 'Valkenburg'; van het burgerlijk armbestuur; van de keuringsdienst van vee en vlees, kring Val kenburg; van de huurcommissie 'Valkenburg-Houthem'; van de distributiekring 'Valkenburg'; van de ambtenaar van de burgerlijke stand; van het kadaster; van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen; van het kiesdistrict Valken burg voor de verkiezing van leden van de provinciale staten van Limburg (1818- 1827); van de kiesvergadering van het arrondissement Maastricht voor de verkie zing van een afgevaardigde voor de nationale duitse bondsvergadering (1848); van de vaktekenschool 'St. Lucas'; van de sociëteit 'Eendracht' en van de sociëteit 'Onder Ons'. Inventaris van de archieven der gemeente Strucht 1800-1878, samengesteld door W. van Muiken, Dienst Inspectie der Archieven in Limburg in samen werking met de gemeente Valkenburg-Houthem, Maastricht 1975. Strucht ligt tussen Oud-Valkenburg en Schin op Geul. Bij wet van 8 augustus 1878 werd de gemeente Strucht opgeheven en haar grondgebied gevoegd bij Schin op Geul. In 1940 werden Schin op Geul en Oud-Valkenburg gevoegd bij Valkenburg- Houthem. De archieven van deze opgeheven gemeenten werden in de periode 1943-1948 geïnventariseerd door J. G. Linssen en J. Th. H. de Win, waarbij de inventaris van de archieven der gemeente Strucht werd opgenomen in de inventaris van de archieven der gemeente Schin op Geul. Later zijn nog talrijke archivalia van de gemeente Strucht aan het licht gekomen, zodat het wenselijk bleek een afzonderlijke inventaris te maken van het gemeentearchief van Strucht. Deze om vat de archieven van het gemeentebestuur, gevormd onder beheer van de gemeente secretaris; van de gemeenteontvanger; van het Burgerlijk armbestuur, van de amb tenaar van de burgerlijke stand en van het kadaster. Toegevoegd is een concordans van de oude en nieuwe inventarisnummers. [191]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 36