Uitreiking van de F. J. Duparc-prijs aan drs. A.J.M. den Teuling Tijdens de archiefstudiedagen op 13 en 14 maart 1975 in het Europahotel te Scheveningen gehouden had de eerste uitreiking van de F. J. Duparc-pnjs plaats. Bekroond werd de studie van drs. A. J. M. den Teuling over het inventariseren van een 18de-19de eeuwse koopmansboekhouding, welke studie werd gepubliceerd in de vierde aflevering van het Nederlands Archievenblad van 1974. De voorzitter van de jury, tevens naamgever van de prijs, dr. mr. F. J. Duparc, sprak de laureaat, die vergezeld was van zijn vrouw en oudste dochter, op geestige wijze toe. Hij herinnerde daarbij aan de verbondenheid van vele Duparcs met het archiefwezen en deed de Leeuwardense herkomst van de familienaam uit de doeken. Komende tot het oordeel van de jury, zei de heer Duparc, dat deze, samengestel uit de algemene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink, de president-curator van de rijks archiefschool prof. dr. B. H. Slicher van Bath, de directeur van de rijks archiefschool mr. F. C. J. Ketelaar, de redacteur van het Nederlands Archieven blad mr. J. H. van den Hoek Ostende en spreker zelf, dit maal te oordelen had over vier studies. De instelling van de prijs heeft dus wel belangstelling ontmoet en de jury hoopt, dat dit in de toekomst, in het bijzonder over drie jaar, tot nog groter activiteit zal stimuleren. Drs. R- H. Krans, hoger archiefambtenaar bij de Gemeentelijke Archiefdienst te Rotterdam, dong mee met zijn in het Nederlands Archievenblad 1974 verschenen studie 'Bedrijfsarchieven ten gemeentearchieve van Rotterdam acquisitie en selectie'; H. J. M. Mijland, middelbaar archiefambtenaar bij het rijksarchief in Gelderland, zond een onuitgegeven studie in 'Inventarisatie en de geschiedenis van het 'ondernemen'; drs. A. J. M. den Teuling, hoger archiefambtenaar verbon den aan de provinciale archiefinspectie in Drenthe, stelde zich candidaat met zijn hierboven reeds genoemde studie 'Het inventariseren van een 18de-19de eeuwse koopmansboekhouding' en mej. mr. M. M. Warning, hoger archiefambtenaar bij het rijksarchief in Noord-Holland, presenteerde haar inventaris van de archieven van de afdeling effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel 1945-1971 met een manuscript-studie 'moderne overheidsarchieven In schriftelijk en mondeling beraad heeft de jury zich in de voorgedragen geschrif ten verdiept. Zeer veel waardering bestond voor het manuscript van de heer Mij land. Archieven van verschillende ondernemingen worden vergeleken en ingegaan [180] wordt op de betekenis van bedrijfsarchieven voor het historisch onderzoek. Mijland leverde een model van een inventaris van bedrijfsarchieven en geeft aan, hoe de inventarisatie zich kan ontwikkelen. De literatuuropgave is zeer solide. De studie is echter niet af. Het is zeer te wensen, dat de auteur deze aanzet uitwerkt tot een artikel. Ook van de inzendingen van mej. Warning en de heer Krans heeft de jury met veel waardering kennis genomen. De voorkeur van de jury ging tenslotte uit naar het betoog van drs. A. J. M. den Teuling 'Het inventariseren van een 18de-19de eeuwse koopmansboekhouding', in het Nederlands Archievenblad 1974 p. 319-335. Wat een voorstudie had kunnen blijven is breder opgezet, zodat anderen er steun in kunnen vinden voor terminolo gie en methode. Bij bedrijfsarchieven vormt de vraag hoe te handelen met de boekhouding een hoofdprobleem. De heer Den Teuling heeft dit probleem aange pakt. Het blijft voorshands onduidelijk of de terminologie ook op andere firma's toepasselijk is en indien in andere archieven dezelfde termen worden gebruikt, of deze termen dezelfde betekenis hebben. Er is echter pionierswerk verricht, waarop verder gebouwd kan worden. De auteur komt hiervoor veel lof toe, aldus besloot de heer Duparc zijn toespraak. Vervolgens stelde hij de prijs, tweeduizend gulden groot, aan drs. Den Teuling ter hand.

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 31