Notulen van de ledenvergadering van de Vereniging van Wetenschappelijke Archief ambtenaren in Overheidsdienst op 19 november 1974 in Grand Hotel Krasnapolsky te Amsterdam Om ca. 11 uur wordt de vergadering geopend; 66 leden en 3 aspirantleden tekenen de presentielijst. De voorzitter doet allereerst drie mededelingen. In het kader van de verdeling van de door de overheid beschikbaar gestelde gelden voor vakbonds- aktiviteiten is door het Ambtenarencentrum voor 1972 en 1973 een bedrag van 300,15 aan de V.W.A.O. toegewezen. Op 21 augustus is opgericht de Landelijke Kring van gemeente- en streekarchivarissen. Op 30 augustus 1974 is er een rapport uitgekomen van een commissie van het Ambtenarencentrum inzake het stakings recht voor ambtenaren. De voornaamste conclusies hiervan zijn, dat in beginsel het door de regering zelf aangeboden stakingsrecht aanvaard wordt, dat echter in de wettelijke regeling expliciet dient te worden vastgelegd, dat het rechtskarakter van de verhouding overheid/overheidspersoneel daardoor niet wordt aangetast en dat geen andere beperkingen van dit stakingsrecht worden toegestaan dan genoemd in artikel 31 van het Europees Sociaal Handvest, d.w.z. onder andere die welke noodzakelijk zijn voor de bescherming van de openbare veiligheid en de volks gezondheid. De notulen van de vergadering van 7 februari 1974, die zijn afgedrukt in Neder lands Archievenblad 1974, blz. 81-83, worden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Bij het volgende punt van de agenda, een voorstel van het bestuur tot wijziging van artikel 2 van het huishoudelijk reglement, vraagt de heer Bordewijk of dit wel zin heeft, aangezien hij vernomen heeft, dat men overweegt de Vereniging als zodanig op te heffen. De voorzitter acht het onjuist vooruit te lopen op de uitkomst van de discussie over het punt 'toekomst van de vereniging', omdat het niet de bedoeling is, dat er in deze vergadering al een definitief besluit dienaangaande genomen wordt. Het voorstel wordt zonder verdere gedachtenwisseling door de vergadering aangenomen; voortaan zal een bestuurslid, dat tussentijds is benoemd, aftreden op het tijdstip waarop degene, in wiens plaats het is benoemd, dat zou moeten doen; het kan na volmaking van de zittingsperiode voor een tijd van ten hoogste drie jaar worden herkozen. Er moet nog een lid benoemd worden in de beroeps- en controlecommissie van het Fonds Rechtskundige Bijstand wegens het aftreden als zodanig van dr. W. J. van Hoboken. De kandidaat van het bestuur, dr. F. A. Brekelmans, wordt zonder hoof delijke stemming gekozen verklaard. Vervolgens wordt het meest principiële agendapunt van deze vergadering behan deld: de toekomst van de vereniging. De voorzitter deelt mee, dat gedurende de laatste maanden nog vrij plotseling een discussie op gang is gekomen binnen de besturen van de V.A.N. en de V.W.A.O. over de vraag of de materiële belangen behartiging van de gediplomeerde archiefambtenaren in de huidige vorm (een ondervereniging van de V.A.N., aangesloten bij het Ambtenarencentrum) nog wel voortgezet moet worden. Op de vergadering van de V.A.N. van 14 november 1967 in 's-Hertogenbosch werd een voorstel tot ontkoppeling van V.A.N. en V.W.A.O. verworpen. Sindsdien hebben zich veranderingen binnen de maatschappij en gedeel telijk ook binnen de archiefwereld voltrokken. Er is duidelijk in de loop van de jaren een verbetering te constateren van de materiële positie van de archiefambte naar, samengaand met een betere image van de archivaris. Er is echter meer Wil een vakvereniging goed functioneren (en dit geldt des te meer voor een kleine) dan dienen de belangen van de leden in ieder geval voor een groot gedeelte samen te vallen. Door de ontwikkelingen die het archiefwezen heeft doorgemaakt, doordat er meer personeel op de diverse archiefbewaarplaatsen is aangesteld, zijn de ver schillen tussen de diverse archiefambtenaren groter geworden. Er is een groot verschil tussen de materiële belangen van enerzijds de algemene rijksarchivaris en de gemeentearchivarissen in Amsterdam en Rotterdam en anderzijds die van be ginnende adjunct-archivisten. Daarnaast vallen lang niet altijd de belangen van de m gemeentedienst werkzamen samen met die van het personeel van de rijksarchief dienst. De situatie van 1967 verschilt met de huidige in die zin, dat toen nog veel gemeentearchivarissen sterk ondergewaardeerd werden. Als argument voor positie verbetering kon de V.W.A.O. naar voren brengen de salariëring bij het Rijk, waarbij in de onderhandeling met een gemeentebestuur het aangesloten zijn bij het Georga niseerd Overleg aangevoerd kon worden. In deze heeft het bestuur de laatste jaren geen aktiviteiten meer behoeven te ontplooien. De gemeenten oriënteren zich veel minder op het Rijk en vergelijken de archivaris meer met andere diensthoofden binnen het gemeentelijk bestel. Belangenbehartiging kan onder de gegeven omstan digheden beter geschieden op een andere manier. In de eerste Dlaats verdient het aanbeveling, dat ieder persoonlijk lid wordt van een vakbond. Het 'neutrale' karak ter van de vakbondsvertegenwoordiger, die niet uit het kleine archiefwereldje komt, zal gunstig werken; bovendien beschikt hij over de specialistische kennis die ons, amateurs in deze zaken, ontbreekt. Daarnaast kan door de V.A.N. gewaakt worden voor de materiële belangen van de archiefambtenaar in het algemeen; die is immers vaak of met öf moeilijk te scheiden van het waken voor een goed archiefbeheer. De gedachte van het bestuur is - wanneer de ledenvergadering met deze denkbeelden in grote trekken kan meegaan met uitgewerkte voorstellen te komen voor de jaarvergadering. In aansluiting op deze uiteenzetting leest de voorzitter nog een brief voor van een aantal leden, allen werkzaam bij het Rijksarchief in Noord-Brabant, die mede met het oog op de instelling van een dienstcommissie ten behoeve van de rijksarchief dienst is geschreven. Hierin wordt voorgesteld de statuten en andere reglementen van de V.W.A.O. zo te wijzigen, dat de V.W.A.O. ontkoppeld wordt van de V.A.N. en dan, uiteraard onder een andere naam opengesteld wordt voor het administra tief en technisch personeel. Voorzover het de rijksarchiefdienst betreft zou deze nieuwe vakbond de archiefambtenaren kunnen vertegenwoordigen in het Ambte narencentrum of in een andere organisatie die deel heeft aan de werkzaamheden van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken De Vereniging van Restaurateurs Oude Archieven is op het ogenblik niet officieel ver tegenwoordigd in een ambtenarenorganisatie; ook de gespreksgroep van compta- [122] f 123j

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 2