een scriptie. Voor dit soort scripties wordt sinds twee jaar de Gustav Heine- mann-prijs uitgeloofd en/of uitgereikt. M. Salah Stétié (Libanon) zegt dat met hulp van de Unesco thans in dit land, dat over vele monumenten beschikt, een opzet gemaakt wordt voor een staats- archiefdienst. Libanon is op dit gebied een leerling. Ch. Kecskeméti (CIA) pleit voor een model-opzet voor een educatieve dienst, waarvoor hij een beroep doet op de ervaringen met scholen van Noord- Ierland. De discussie wordt voortijdig afgebroken omdat de leden van de Table Ronde om 18 uur worden verwacht in het Rideau-paleis voor een officiële ontvangst door mevrouw Jules Léger, echtgenote van de gouverneur-generaal. Deze receptie in de vorstelijke zalen van het paleis was een feestelijk hoogtepunt, gevolgd door een diner in het nationaal kunstcentrum, aangeboden door staatssecretaris Hugh Faulk ner, belast met de zorg voor de federale archieven van Canada. Werkvergadering 10 oktober. Dr. Jörgensen van Denemarken heeft kunnen vaststellen, dat de prijzen voor inven tarissen bijna overal door de directeuren van de archieven kunnen worden vast gesteld. In Washington, Londen en de meeste archieven zijn er geen speciale ver laagde prijzen voor uitgaven van de Staatsarchiefdiensten. De vraag of het geld dat bij verkoop binnenkomt voor de Dienst mag worden aan gewend dan wel aan het departement moet worden afgestaan, blijkt in de meeste gevallen te moeten worden beantwoord met een verwijzing naar de tweede oplos sing. Alleen Washington heeft een eigen regeling en kan een zeker deel van de opbrengst voor eigen doel aanwenden. Dr. Ede bepleit het maken van een internationale standaard om het mogelijk te maken inkomsten en uitgaven te vergelijken. De volgende vergadering wordt in 1975 gehouden te Kiev. In 1976 is er geen vergadering vanwege het internaitonale archiefcongres te Washington. Bij de rondvraag bepleit de heer Rhoads een tegen vuur bestand zijn van de depots bij de administraties op grond van een ernstige brand in een personeelsadministra tie te St. Louis. De heer Gut deelt mee, dat de akten van Bonn nu gepubliceerd zijn en dat het verslag van de Luxemburgse Ronde Tafel klaar is om naar de drukker te worden gezonden. De inschrijvingen op deze verslagen moeten verdubbelen om uit de kosten te komen. Het bilinguisme moet op de vergaderingen een vaste gewoonte worden. Vooruit lopend op een ratificatie van de wijziging van art. 28 door de plenaire vergadering op het internationaal archiefcongres van 1976 (Washington) wordt besloten nü reeds zes adviseurs aan het Bureau van de Ronde Tafel toe te voegen, die dit Bureau van advies kunnen dienen over de programmering van de zittingen van de Rode Tafel. Het zijn miss Exley (Australië) en de heren Cangah (Ivoor kust), Exner (D.D.R.), Lee-Lopez (Columbië), Mannsaker (Noorwegen) en San- [160] chez-Belda (Spanje). Het is de bedoeling, aldus de uitvoerend secretaris van de C I A. en in deze kwaliteit tevens lid van het Bureau van de Ronde Tafel, dat aan dit Bureau administratief en financieel een grotere autonomie wordt gegeven in het raam van, maar voor het overige zo los mogelijk van de Internationale Ar- chiefraad. Slotconclusie Het komt mij voor, dat het voor Nederland een gunstige zaak zou zijn indien ons land voor langere perioden van tenminste vier jaren door een vaste vertegen woordiger op de internationale bijeenkomsten van archivarissen gepresenteerd zou zijn. Sinds het ambtelijk terugtreden van Mr. Hardenberg hebben zijn beide ambts opvolgers in successie slechts af en toe zulk een vergadering bijgewoond mede als gevolg van de toegenomen druk op de functie van algemene rijksarchivaris door de centralisatie binnen de Dienst, de uitgroei van het apparaat, de toegenomen belangstelling van het publiek en de zorg voor de nieuwe gebouwen. Toch is de algemene rijksarchivaris dé man, die geacht wordt op internationaal niveau het land en de Rijksarchiefdienst te vertegenwoordigen. Indien de situatie dit niet toelaat, verdient het geen aanbeveling nu eens deze dan weer gene rijksarchi varis aan te wijzen, hoezeer dit voor betrokkenen een zinvolle taak kan zijn. Ons land krijgt dan geen gezicht naar buiten en wordt voorbijgegaan in commissies. Uiteraard is een goede beheersing van tenminste twee en bij voorkeur drie buiten landse moderne talen gewenst, zo niet noodzakelijk. Voor de Vereniging van Archivarissen, die ik mede heb mogen vertegenwoordigen, zou het een goede zaak zijn te beschikken over een jaarlijkse som van bijvoorbeeld 2000,om het de voorzitter mogelijk te maken de vereniging in het buitenland present te stellen. Tot nu toe kon hierin worden voorzien doordat de voorzitter ambtelijk in dienstverhouding stond tot het Rijk dan wel tot een grote gemeente, die de kosten van reizen voor eigen rekening hebben willen nemen. L. P. L. Pirenne [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1975 | | pagina 21