Houtsnede 10 x vergroot 1. Hoogdruk: De voorstelling ligt in het vlak van de drukvorm; het overige is uitgediept. (houtsnede, houtgravure). 2. Diepdruk: De voorstelling is in het vlak van de drukvorm uitgediept. (ets, gravure). 3. Vlakdruk: De voorstelling en de drukvorm vormen één glad oppervlak. (steendruk). 1. Hoogdruk is de oudste der grafische technieken. De oudste houtsneden in Europa dateren van 1400, dus ongeveer een halve eeuw vóór de uitvinding der boekdrukkunst. Op een houtblok wordt een tekening aangebracht. Dit kan gebeuren door recht streeks op het materiaal te tekenen, ook is het mogelijk een tekening op papier over het materiaal te plakken. Met messen en gutsen wordt het hout tussen de lijnen weg gesneden zodat de tekening in relief blijft staan. Gravure 10 x vergroot Het relief kan nu geïnkt worden, zodat het mogelijk wordt hiervan een afdruk te maken. Uiteraard is de afdruk die zo ontstaat het spiegelbeeld van de oorspronke lijke tekening. De verwarrende naam 'houtgravure' wordt gegeven aan een houtsnede waarvoor een speciaal geprepareerde houtsoort wordt gebruikt. D.m.v. de burijn wordt het mogelijk fijnere lijntjes te produceren. Techniek van drukken is gelijk aan die van de houtsnede. De drukvorm bestaat uit kops palmhout. Daar een palm slechts kleine stukjes kops hout kan leveren bestaat een plank meestal uit een aantal samen- gelijmde blokjes. 2. Diepdruk is de meest voorkomende grafische techniek. Het aantal varianten is zo groot dat hiervoor moet worden verwezen naar de literatuurlijst. We zullen hier volstaan met het principe en een paar voorbeelden. De drukvorm is een metalen plaat, meestal koper, in de 19e eeuw ook staal. De af- [269]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 7