II. De bestanddelen van de topografisch-historische atlas. A. In een atlas kunnen we alle afbeeldingen plaatsen die informatie verschaffen over het verzamelgebied. De selectie van de afbeeldingen geschiedt willekeurig naar het oordeel van de ver zamelaar c.q. beheerder van de verzameling. Onder afbeeldingen moet :hier worden verstaan: Tekeningen, prenten, foto's en reproducties. Olieverfschilderijen, hoewel ook afbeeldingen, horen gelet op hun vorm en functie niet in een atlas thuis. Ook corporele zaken als maquettes, plastieken, wandtapijten e.d. kunnen we niet in een atlas opnemen. Indien het nuttig is de informatie, ver schaft door olieverfschilderijen en corporele documenten aan de atlas toe te voe gen, dan kunnen we dit doen door middel van foto's of andere reproducties. De laatste jaren bestaat de tendens om naast de reeds genoemde soorten van af beeldingen ook films te verzamelen. Deze vorm van visuele documentatie wijkt wel zeer sterk af van het traditionele atlasmateriaal. Een belangrijke overweging is echter, dat geen andere instelling dit doet met als doel een visuele of audio-visuele historisch-topografische documentatie op te bouwen. Indien het atlasbeheer met zijn tijd wil meegaan, zal men de film als speciaal verzamelobject niet kunnen uit sluiten, hoewel de bewaring, conservering en raadpleging bizondere eisen stellen. Onder verzamelgebied moet worden verstaan: een geografisch bepaald gebied, (stad, dorp, streek, provincie) zowel in het heden als in het verleden. B. Afbeeldingen kunnen we op twee manieren onderverdelen. a. Naar de soort informatie die de afbeeldingen over het verzamelgebied verschaf fen. Dit gegeven bepaalt de plaats van een afbeelding in de verzameling. b. Naar de techniek waarmee een afbeelding tot stand gekomen is. Dit gegeven bepaalt welke materiële verzorging de afbeelding behoeft. Tevens is het een belangrijk onderdeel van de beschrijving. Informatie. De informatie die een afbeelding over het verzamelgebied verschaft kan betrekking hebben op één of meer onderwerpen, zoals: 1. a. b. De topografie. gezichten kaarten bouwtekeningen 2. De historie. 3. Personen. 4. Zeden en gewoonten. [264] 1. De topografie. aOnder 'gezichten' moeten we verstaan: Afbeeldingen van de topografische reali teit, zoals die zich aan het oog vertoont. Het is echter onpractisch, zo niet onmogelijk al deze afbeeldingen in één ordenings systeem onder te brengen. Luchtfoto's en vogelvluchtgezichten hebben een heel ander karakter dan op de begane grond gemaakte afbeeldingen. De eerstgenoemde categorie geeft vaak informatie over zaken die op andere afbeeldingen niet of nauwelijks voorkomen, b.v. inpandige bebouwing. Vaak zal het nuttig zijn voor verschillende soorten afbeeldingen verschillende or deningssystemen te ontwerpen. Daar het ordeningssysteem de toegankelijkheid be paalt is een en ander echter volkomen afhankelijk van de omvang der verzameling. Voor beheerders van grote verzamelingen is het nuttig om van prentbriefkaarten, hoewel het meestal gewone stads- of dorpsgezichten zijn, ook een aparte collectie te maken. b. Kaarten geven hun informatie op een geheel eigen manier. Men onderscheidt: le. Geografische overzichtskaarten, d.w.z. het gebied is op kleine schaal afgebeeld en het verzamelgebied maakt er een klein deel van uit. Kaartschaal 1 50.000 en kleiner. 2e. Topografische kaarten, d.w.z. dat de kartering op grotere schaal heeft plaats gehad. Het wordt mogelijk afzonderlijke gebouwen te onderscheiden. Kaartschalen van 1 50.000 tot 1 10.000. 3e. Plattegronden. Deze geven nog gedetailleerdere informatie. Zij hebben een schaal groter dan 1 10.000. N.B. In het spraakgebruik worden kaarten van steden op een schaal kleiner dan 1 10.000 ook wel plattegronden genoemd. c. Bouwtekeningen geven nauwkeurig maten en technische gegevens van bouw werken. Meestal komen zij voor in dossiers waarvan de totale inhoud het gehele bouwwerk weergeeft. De oude, met de hand getekende exemplaren zijn vaak van een archief afgedwaalde stukken. Sinds de opkomst van de fotolithografie worden ze echter voor ieder bouwwerk in groten getale gedrukt, zodat ze voor vele doel einden gebruikt kunnen worden, b.v. voor het aanvragen van bouwvergunningen, als bewijs voor de bouwheer en als gereedschap op het werk. Van een verzameling bouwtekeningen van bestaande en reeds gesloopte gebouwen wordt veel gebruik gemaakt door architecten voor restauratie- of verbouwings doeleinden en door nieuwbouwaannemers om te weten wat nog onder de grond kan zitten. Om deze redenen en :het vaak zeer grote formaat van de tekeningen is het nuttig ze in een aparte afdeling onder te brengen, hoewel ze in kleine verzame lingen ordeningstechnisch bij de collectie topografie ondergebracht kunnen worden. 2. De historie. Hier kunnen we alle afbeeldingen opnemen, gemaakt naar aanleiding van gebeur tenissen die belangrijk zijn voor de geschiedenis van het verzamelgebied. Deze [265] c.

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 5