Personalia Leidt kennisneming van de inhoud van het Overzicht dus tot gemengde gevoelens waarbij net als in 1953 echter de dankbaarheid voor het gebodene de overhand heeft boven de teleurstellingen die de inhoud toch levert minder voldaan en ook minder dankbaar stemt de uitwendige vormgeving. Het oude Overzicht was in boekdruk gezet, het nieuwe getypt en in offset gedrukt. Op zichzelf kan men daar vrede mee hebben, zelfs bewondering voor het gigantische werk dat met het uittik ken van de kopy is gemoeid geweest. Het tikwerk is correct, het aantal tikfouten verbazend klein. Kritiek dus niet op de uitvoering, maar op de door de redactie genomen beslissingen. Bij het typen voor de offsetdruk is slechts één korps (lettertype) gebruikt. Daardoor had men slechts de beschikking over onderkast en kapitaal (kleine en grote letter) en spatiëring (van dubbele of enkele onderstreping is voor de lay-out geen gebruik gemaakt). Mede daardoor is deze nogal onrustig, af en toe gewoon fout. Vrij talrijk zijn bovendien de kopjes die kennelijk in de kopy reeds in een verkeerde letter wa ren getikt, waardoor de gebruiker het spoor in de opsomming kwijt raakt. Dat ook in offset met verschillende lettertypen, spatiëring enz. en in goede lay-out kan worden gewerkt is toch wel bekend: zie b.v. van de inventarisreeks van het rijksarchief in Noord-Brabant nr. 10, deel 3 (regesten Mariënkroon en Mariën- donk), de door het rijksarchief in Gelderland uitgegeven inventaris van het archief van het Hof van Gelre (deel 2) en de catalogi 'Spiegel van behoudenis' en 'Erfgoed van Herrnhut' van het rijksarchief in Utrecht. Achterin het eerste deel zijn drie afbeeldingen in kleuren opgenomen: een kaart van Holland waarop de verdeling in arrondissementen in 1810 is aangegeven, een gezicht op Kanton uit 1660 en een in 1966 getekende kaart van de staatkundige verdeling van het grondgebied van Limburg 1785-1795. Het karakter van werkin strument dat het Overzicht heeft moet de keuze van de illustraties bepalen, niet de behoefte om eens te laten zien welke mooie plaatjes de archieven bezitten. Weg lating van de beide eerstgenoemde prenten zou de kosten van het Overzicht hebben gedrukt, zonder dat de gebruiker daarvan schade zou hebben ondervonden. De lezer die aan het slot van deze recensie is gekomen zal wellicht vragen: is deze muggenzifterij nu nodig? Is de goede bedoeling niet belangrijker dan het misschien onvolkomen resultaat? Naar de mening van de recensent mocht men de onvol komenheden van het Overzicht van 1953 vergeven: dat was de eerste poging tot een overzicht van de inhoud van alle rijksarchiefbewaarplaatsen. Na zo'n eerste uitgave moet men aan een nieuwe editie hogere eisen op het punt van systematiek en uni formiteit kunnen stellen. Eisen, vergelijkbaar met die waaraan een goede inventaris dient te beantwoorden. Een overzicht moet aan strenge maatstaven van overzichte lijkheid en strikte systematiek beantwoorden, daar het voor het publiek (en voor collegae!) een eerste ingang en wegwijzer tot de inhoud van de bewaarplaatsen is. De rijksarchiefdienst heeft de in 1953 aangebrachte wegwijzers in 1973 uitgebreid en verbeterd. Dat alle palen niet even recht staan en sommige borden niet steeds even leesbaar, doet aan de waarde, voor zowel het snelverkeer als de langzaam voortgaande bezoeker, niet af. Een landelijk stelsel van bewegwijzering waar- 350] voor de plannen van de V.A.N. uit 1911 dateren zal kunnen voortbouwen op hetgeen aldus tot stand is gebracht. Moge over met te lange tijd ook het terra incognita der gemeente- en waterschapsarchieven ontsloten zijn. F. C. J. Ketelaar Nieuwe leden Drs. H. J. A. H. G. Metselaars, Jacob Cremerstraat 68, Arnhem. P. Schillemans, Van Manderstraat 9, Dordrecht. Nieuwe adspirant-leden Mr. G. van der Beek, Hornwaard 42, Alkmaar. Mr. M. W. van Boven, Tuinbouwstraat 115a, Groningen. J. J. A. Buylinckx, Leeuwerikstraat 10, Beek (bij Nijmegen). B. G. A. van Daalen, Nieuwe Gracht 73bis, Utrecht. Mej. drs. H. S. Danner, Zuid-Hollandstraat 114, Amsterdam. Mej. A. C. Donker, Dutry van Haeftenstraat 8, Haaften. Chr. E. F. Gerritsen, Gevers Deynootweg 114, 's-Gravenhage. Mej. J. Gerritsen, Schoolstraat 5bis, Utrecht. R. J. I. Goossens, Acacialaan 36, Bergen op Zoom. H. G. M. de Heiden, Weezenhof 80-25, Nijmegen. Drs. J. Hofman, Deelenseweg 3, Arnhem. F. E. C. Hoste, Sionstraat 5b, Rotterdam-16. Mej. M. Ivens, Stephensonstraat 27, 's-Gravenhage. Drs. H. M. B. Jacobs, Symfoniestraat 6, Nijmegen. Mej. drs. A. C. Kerssies, Kerkstraat 327 II, Amsterdam. Drs. R. L. Koops, Meanderlaan 4, Middelburg. S. Koorn, Laagveld 44, Haren (Gr.). G. Kouwenhoven, Molenstraat 8, Asperen. Mr. W. M. Lindemann, Willem van Oranjelaan 55, 's-Hertogenbosch. Mej. C. M. Lont, Mr. Kesperstraat 11a, Schoonhoven. J. J. G. Luyten, Burgemeester Hennequinstraat 23, Maastricht. M. M. M. de Mol, Zanddelweg 4, Venhorst. Mej. E. A. Obbes, Josephstraat 49b, Rotterdam-3. J. F. Oldenhuis, Heereweg 42, Aduard. E. R. Ooijevaar, Nieboerweg 264, 's-Gravenhage. Mej. H. Ch. A. Pais, Paterswoldseweg 37a, Groningen. J. Prins, Visseringstraat 24, Kampen. Mej. H. C. de Roo van Alderwerelt, Jekerstraat 42, 's-Hertogenbosch. Drs. A. H. G. Schaars, Thorbeckestraat 12-111, Arnhem. H. A .J. van Schie, Nassaustraat 45, Zoeterwoude, post Leiden-2406. Drs. A. A. M. Schmidt Ernsthausen, De Ruyterstraat 17, Leidschendam. Drs. F. W. J. Scholten, Van Loonstraat 69, 's-Gravenhage. F. M. Stavast, Ridder van Catsweg 373, Gouda. [351]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 48