Minister bezoekt Rotterdams Gemeentearchief Een groot en modern gemeentearchief in vol bedrijf, dat was het eerste doel van een bezoek dat de Minister van CRM, mr. H. W. van Doorn op donderdag 22 augustus j.l. aan Rotterdam bracht. Met het Museum voor Land- en Volkenkunde en Museum Boymans-van Beuningen bezocht de bewindsman die dag drie gemeen telijke instellingen in de culturele en recreatieve sector. Behalve burgemeester W Thomassen waren er onder meer de wethouders J. Riezenkamp en G. Z. de Vos, resp. van financiën en kunstzaken, om het hoge gezelschap, waarvan ook de direc teur-generaal voor Culturele Zaken, mr. drs. R. Hotke, en het hoofd van de directie Musea, Monumenten en Archieven, de heer P. J. Yperlaan, deel uitmaakten, ade quaat te ontvangen. Na een welkomstwoord van de Burgemeester gaf de archivaris, drs. R. A. D. Renting een kort overzicht van de situatie in het Rotterdamse gemeentearchief. Hij prees daarbij de goede archiefzorg van het Rotterdamse gemeentebestuur, waar door zijn dienst de beschikking had gekregen over wel drie goed geoutilleerde ar- chiefdepöts alsook over een voldoende personeelsbezetting van rond 50 medewer kers in vaste dienst. Deze blijken een scala van zeer uiteenlopende taken voor hun rekening te nemen. Openhartig werd de minister meegedeeld, dat vooruitlopend op een wetswijziging - misschien van zijn hand - de gemeentelijke archiefbescheiden met een ouderdom van 25 jaar reeds met Rotterdamse voortvarendheid naar het gemeentearchief zijn overgebracht, terwijl hiervoor landelijk nog een termijn van 50 jaar geldt. Spreker wees er tevens op, dat tal van archieven buiten die van de gemeentelijke overheid, zoals in bewaring ontvangen rijksarchieven, bedrijfs- en particuliere ar chieven, in de Rotterdamse archiefbewaarplaats een onderdak hebben gevonden Ook deze zijn goeddeels geïnventariseerd, waar nodig geïndiceerd en materieel goed verzorgd. De hoop werd uitgesproken, dat de Minister spoedig aan het ver zoek om nieuwe inbewaring-gevingen (met name van de rechterlijke archieven) zal kunnen voldoen. Als nieuwste ontwikkeling in het archiefwezen noemde de archi varis de vervaardiging van documentaire films, waarmee in de naaste toekoms door deze dienst een begin zal worden gemaakt. De steun van het departemen werd speciaal ingeroepen voor het ter bewaring beschikbaar stellen van historische waardevol film- en geluidsmateriaal van de radio- en t.v.-omroepen. Verder werd de aandacht gevestigd op in de Maasstad bevredigend functionerende eigen inspectie van het archiefbeheer der gemeentelijke diensten en bedrijven, waar voor zeer gekwalificeerde krachten zijn ingeschakeld. De door spreker gememo reerde maatregelen in het kader van de bemoeienis van de archivaris met de ge meentelijke computerbescheiden, toonden aan dat met langer voor deze in are ie - kringen moeilijk geachte materie uit de weg wordt gegaan. De archiefdienst als gemeentelijk inlichtingen- en documentatiecentrum bleek ook publicaties te verzor gen betreffende actuele onderwerpen als de luchthaven en de stadssanering. [336] De minister van CRM, mr. H. W. van Doorn wordt tijdens zijn bezichtiging van het gemeentearchief te Rotterdam door de gemeentearchivaris, drs. R. A. D. Renting gewezen op de handtekening van Admiraal Maarten Harpertsz. Tromp onder diens testament van 23 febr. 1644.

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 41