remiseboek kasboek traitteboek in voor onder het hoofd 'diverse debiteuren' en 'diverse crediteuren'. Een deposito- en een obligatierekening komen voor in 1807-1809, maar bij het opmaken van de balans op 31 december zijn deze rekeningen niet eens afgesloten. Bij het rekening-courantboek is een klad-rekening-courantboek bijgehouden. In dit laatste ontbreken de diverse debiteuren en crediteuren. Het volgende schema is het resultaat voor de periode 1801-1813. Losse stukken zijn niet over. Van de cursiefgedrukte delen is geen enkel exemplaar bewaard. 'diverse-crediteurenboek' (inkoopboek) 'diverse-debiteurenboek' (verkoopboek) faktuurboek 'verkoopboek' (commissieboek) memoriaal kasboek klad-rekening- courantboek net-rekening- courantboek 1818-1860 Van 1814-1817 ontbreken alle delen van de boekhouding. In 1818 blijkt er opnieuw een wijziging te hebben plaatsgevonden in de hulpboeken. Het 'verkoopboek' heet nu 'consignatieboek' (commissieboek volgens de littera tuur). Er werd eerst een klad bijgehouden, pas als de hele partij in consignatie ont- /angen goederen was verkocht, werden de transacties in het net-'consignatieboek overgenomen. De subtotalen en de totalen van de aan de committent gezonden ver antwoording werd in het memoriaal geschreven, de onkosten en de provisie met opvallend grote letters. Deze bedragen werden mogelijk bij het opmaken van de balans afzonderlijk opgeteld. In het rekening-courantboek is alleen de netto-op brengst van de partij goederen gecrediteerd aan de committent. Tot 1848 werd in het 'consignatieboek' ook genoteerd de provisie voor het verzen den van goederen die Crone niet verhandeld had. Vanaf 1861 is hiervoor een apart 'expeditieboek' aanwezig. Mogelijk werd dit dus al vanaf 1848 gebruikt. Het 'diverse-crediteuren-' en het 'diverse-debiteurenboek' werden niet meer in het rekening-courantboek verwerkt. De transacties werden vrijwel alle contant betaald. Vanaf 1831 ontbreken in de hele boekhouding de verwijzingen naar andere delen. Het terugzoeken van een boeking in het rekening-courantboek kan dan alleen nog gebeuren aan de hand van de datum. Het kasboek ontbreekt helemaal, het 'diverse- crediteurenboek' en het remiseboek zijn pas vanaf 1848 aanwezig, het traitteboek vanaf 1858. Uit de jaren 1826-1850 is er tenslotte het al genoemde 'in- en verkoopboek' en het 'saldoboek'. Zie hiervoor p. 324. In het volgende schema over 1818-1860 zijn alleen de boeken met een onderlinge relatie verwerkt. Van de cursief gedrukte delen is geen enkel exemplaar bewaard uit deze periode. 330] klad-'consignatieboek' 'consignatieboek' kasboek memoriaal factuurboek kasboek remiseboek traitteboek klad-rekening courantboek 'saldoboek' rekening- courantboek Overgang naar het dubbel boekhouden Omdat een verandering in de boekhoudmethode gevolgen heeft voor de indeling van de rubriek boekhouding in de inventaris, moest het tijdstip van deze verande ring worden vastgesteld. De serie rekening-courantboeken houdt op in 1850, en begint weer, in kleiner for maat en minder netjes bijgehouden, in 1879. Memorialen, faktuurboeken en 'con- signatieboeken' zijn er t/m 1854, daarna weer in 1880. De boekhouding is pas vanaf 1880 weer enigszins compleet, tot ca. 1900. Journaal en grootboek zijn dan aanwezig, en van de hulpboeken het 'diverse-debiteuren boek', 'expeditieboek', 'consignatieboek', faktuurboek, een enkel memoriaal en het kasboek. Van het 'diverse crediteurenboek' is geen enkel exemplaar bewaard na 1867. Uit verwijzingen in het 'diverse-debiteurenboek' van 1871 kon een journaal worden bewezen, dat omstreeks 1 oktober 1870 is begonnen. Het balansboek, aanwezig van 1866-1906, vermeldt de oudste balans uit een groot boek met goederen- en kapitaalrekening op 1 januari 1866. De overgang naar het dubbelboekhouden moet dus voordien hebben plaatsgehad. Een nieuw hulpboek is in 1861 het 'expeditieboek' (zie voor de inhoud p. 323). Het bevat nog geen verwijzingen naar het journaal. De exacte datum van de verandering is dus niet bekend. Vanwege het optreden van dit 'expeditieboek' is de scheiding in de inventaris gelegd op 1 januari 1861. Maar 1 januari 1865 is als werkelijke datum van de verandering zeker goed te ver dedigen. Het 'diverse-crediteurenboek', het remiseboek en het traitteboek overlappen de overgang, waar men deze ook stelt. Bij gebrek aan verwijzingen zijn uit deze delen echter geen conclusies te trekken. De boekhouding van Crone, 1861-1906 Wat er aan hulpboeken uit deze periode over is vertoont, zoals in de vorige para graaf gezien, weinig verandering in functie, vergeleken met de voorafgaande pe riode. Nieuw is alleen het kassiersboek, voor de kas op het kantoor. Verder wordt het 'consignatieboek' niet meer in het memoriaal verwerkt. De manier van werken, en dus de manier van inventariseren, kan men zonder moeite in het journaal vinden. In de tweede helft van de 19de eeuw werden aan het eind van elke maand de posten uit de hulpboeken voor boeking in het grootboek [331

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 38