geven. Bij het enkel boekhouden komt het journaal hoogst zelden voor. Als het er is, fungeert het als hulpmiddel voor het rekening-courantboek12. Balansboek Tenslotte komt zowel bij het enkel als bij het dubbel boekhouden het balansboek. Dit was naast het dagboek tot 1922 wettelijk voorgeschreven. Aangezien het nogal wat rekenwerk vereist om een balans samen te stellen, kunnen tussen grootboek en balansboek nog kladboeken voorkomen. Bij Crone heette een dergelijk deel afslui- tingsboek. De behandeling van het bedrijfskapitaal en de goederen in de enkele boekhouding Bij het enkel boekhouden hoeft het bedrijfskapitaal niet apart geadministreerd te worden. Het wordt dan jaarlijks vastgesteld op de balans, en het bestaat dan uit het verschil tussen bezit en schuld. Winst of verlies bestaat uit het verschil van het op die manier gevonden kapitaal met dat van het voorgaande jaar. Als er echter meer dan één firmant is, moet het kapitaal worden gesplitst. Er wordt dan meestal een privérekening voor elke firmant geopend in het rekening-courant boek. Per 1 januari 1842 werden de twee zoons van H. G. Th. Crone in de firma opgeno men. Eén van de bepalingen in de desbetreffende notariële akte, die zich in het archief bevindt, verplichtte tot een behoorlijke administratie van het bedrijfskapi taal. Deze is echter niet in het rekening-courantboek gevoerd en verloren gegaan. De goederen komen in de enkele boekhouding alleen op de balans gekapitaliseerd voor, er is dus geen goederenrekening. Het bedrag aan goederen komt op de balans door taxatie aan het eind van elk jaar. Crone heeft dit bijv. op 31 december 1808, 1809 en 1810 in het memoriaal genoteerd, later gebruikte hij meestal losse vellen papier hiervoor, en het 'in- en verkoopboek'. De boekhouding van Crone, 1790-1860 Deze eerste periode, globaal dus het einde van de 18de eeuw en de eerste helft van de 19de eeuw, was in twee gedeelten te splitsen, nl. t/m 1813 en vanaf 1818. Van de jaren 1814-1817 was geen enkel deel over. Tot 1813 was er een grote verscheiden heid aan hulpboeken, die, hoewel zij soms dezelfde naam hadden, in verschillende 12 Achter in het journaal 1802-1813 van de Jeneverstokerij 'De gekroonde snoek' te Weesp, waarvan Crone mede-eigenaar was, staat de volgende notitie: 'Dit Journaal heeft afgedaan, en werd niet meer gebruijkt, om redene, er Debiteuren- en Crediteurenboeken, als ook Cassa en Onkostboeken apart zijn, die alle op het Groot- of Rkn.Courantboek bij sluijting der boeken op de reekening der Geneverstokerij, direct werden geplaatst, met de Tauxatie der leggende goederen en balance in dito grootboek op hun folio's te zien.' Dit bewijst dat rekening-courantboek en grootboek in deze boekhouding synoniem zijn, dat de goederen alleen bij het opmaken van de balans in de boeken voorkwamen, en dat men het journaal als overbodig 'dubbel' werk beschouwde. De stukken betreffende deze jeneverstokerij bevinden zich in het familie-archief Crone, eveneens bij de Gemeen telijke Archiefdienst van Amsterdam. 326 jaren niet dezelfde inhoud hadden, en omgekeerd. Die verscheidenheid en verande ring was te verklaren door de organische groei van het bedrijf. Vanaf 1818 t/m 1860 trad er nog nauwelijks een verandering in het systeem op, behalve dat sinds 1831 elke verwijzing van het ene naar een ander boek ontbreekt. Men vond het toen blijkbaar niet meer nodig om verwijzingen aan te brengen, men was voldoende in zijn methode ingewerkt om aan de hand van datum en spe cificatie de gang van zaken terug te vinden. Om uit te vinden, hoe de administratie precies werkte, was de periode 1831-1854 daardoor natuurlijk minder bruikbaar. Om de onderlinge verhouding tussen de delen te vinden, ben ik als volgt te werk gegaan. 1 Aan de hand van de voorlopige beschrijving op fiches heb ik in kolommen een schema gemaakt van de aanwezige delen met hun voorlopige inventarisnummers en de perioden die zij bestreken. 2 Aan de hand van dit schema werd voor elke periode het tijdstip, waarop de delen het meest compleet waren, vastgesteld. Dit bleek voor de jaren 1790-1800 te zijn: 1793 en 1796, voor 1801-1813: 1805, voor 1818-1854: 1829-1830. (Het reke ning-courantboek, het factuurboek, het memoriaal en het 'consignatieboek' zijn vanaf 1855 niet meer aanwezig). 3 De boeken van de aldus gevonden jaren heb ik per stel geanalyseerd door aan de hand van de verwijzingen naar bladzijden van andere delen en de dateringen, na te gaan welke delen naar elkaar verwijzen, en door een aantal gewone handelin gen, inkoop, verkoop, betaling, zowel contant als per wissel vanaf kwitantie tot balans (voorzover mogelijk, alleen van 1795 is een dergelijk stuk over) te volgen. 4 Deze gegevens werden weer in een schema gezet, waaruit dus de structuur van de boekhouding bleek. 5 De resultaten van de periode 1818-1830 heb ik getoetst aan de delen van de periode t/m 1854 (waarin alleen door middel van de datum het verband met andere delen konden worden gereconstrueerd) om eventuele veranderingen in het systeem vast te stellen. 6 Aan de hand van verwijzingen in bewaarde delen kon worden vastgesteld, welke hulpboeken over welke jaren ontbraken. Bijv. aan het 'verkoopboek' 1805-1810 is een deel 1801-1804 voorafgegaan. Dit was op te maken uit het feit, dat soortgelijke boekingen in het rekening-courantboek van 1801-1804 met stijgende bladzijdenum mers (nl. de verwijzingen naar het hulpboek) werden genoteerd. In 1805 begonnen de verwijzingen weer met bladzijde 1. Hetzelfde was het geval met het 'diverse- debiteurenboek', bewaard over 1804-1809, bewezen in 1801-1803 en 181013. 1790-1800 In deze periode werd de boekhouding in het duits gevoerd. Journaal en grootboek ontbreken, er wordt ook nergens naar deze delen verwezen, alle verwijzingen die er zijn, konden zonder uitzondering worden gevolgd. Omdat Crone tot 1803 geen per soneel in dienst had, is er geen reden om te veronderstellen, dat hij nog privé- of 13 Van 1811-1817 ontbreekt het rekening-courantboek. [327]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 36