vaardiging, 9 archief of verzameling, 10 catalogusnum mer, 11 nummers van reprodukties, 12 bijzonderheden B Enkele algemene wenken betreffende de beschrijving 1 Aantal beschrijvingen per fiche, 2 spelling, interpunctie enz., 3 niet-gedateerde en niet-gesigneerde afbeeldingen C Stamboek of stamregister 282 283 2 kaarten, 3 historie- 5 zeden en gewoonten, VI De catalogus, door P. Ratsma A De indeling van de catalogus 1 Topografische voorstellingen, afbeeldingen, 4 personalia, 6 bouwtekeningen B Klappers 1 namen der auteurs, 2 namen van personen, gebouwen e.d., 3 gegevens die men d.m.v. verwijzingen in de afdeling zeden en gewoonten zou kunnen opnemen C Plaats van opberging 284 284 285 286 VII Aanvullen van de verzameling, door B. Bakker 287 Vm Het gebruik van de atlas, door P. Ratsma A Raadpleging van de catalogus en de afbeeldingen B Uitlening C Reprodukties D Auteursrechten E Tentoonstellingen 289 289 290 290 291 291 IX Instellingen met topografisch-historische documentatie, door L. J. van der Klooster 293 Literatuur, door B. Bakker 295 [258] Voorwoord In Nederland bestaat een aantal verzamelingen van afbeeldingen van plaatselijk en regionaal documentair belang. Vaak worden ze ter plaatse aangeduid als 'de topo grafische atlas'. In de regel worden ze bewaard bij archieven en musea. Het beheer van dergelijke verzamelingen zou men samen kunnen vatten met verwerving, con servering en ter beschikking stellen. Voor de met deze taken belaste functionarissen is een gespecialiseerde vakkennis vereist. De in 1958 opgerichte vereniging De Topografisch-Histonsche Atlas biedt genoemde functionarissen de mogelijkheid tot collegiaal contact. Hiermee wordt niet alleen bevordering van onderlinge samen werking beoogd, maar vooral uitbreiding van de specialistische vakkennis. Deze kennis, het gemeen goed van diegenen die op de atlassen werkzaam zijn, ver dient vastgelegd en door druk verspreid te worden. Onze vereniging heeft hiervan reeds vroeg het belang ingezien. Reeds in 1959 kort na de oprichting werd tot het samenstellen van een Handleiding voor het beheren van topografische atlassen be sloten. Deze kwam in 1962 gereed. L. J. van der Haer, R. A. D. Renting, J. W. Schotman en J. E. A. L. Struick hebben hiermee een zeer verdienstelijk werk tot stand gebracht. Daar de voorraad reeds geruime tijd uitgeput was, moest tot een nieuwe uitgave worden besloten. Tevens kwam hierbij de wens naar voren om de oude handleiding niet te herdrukken maar een geheel nieuwe tekst op te stellen, die gewijzigd is in opzet en uitwerking. Een commissie bestaande uit B. Bakker, A. Becker-Iordens, Y. M. Donkersloot-de Vrij, W. Hofman, P. Ratsma en onder getekende belastte zich hiermee. De samenstellers die deze nieuwe handleiding hiermee aan de collega's en verdere geïnteresseerden bij topografische atlassen ter beoordeling voorleggen, zijn zich bewust, dat ook deze handleiding slechts een beperkte levensduur zal hebben. Ze hopen van harte dat uitbreiding en verfijning van de kennis van alles wat met het beheer van de topografische atlassen te maken heeft, het na verloop van tijd nodig zal maken een weer vernieuwde uitgave het licht te doen zien. Maar voor het zover is moge de huidige uitgave een leidraad en hulpmiddel zijn voor collega's en belang hebbenden. Voor het feit, dat de redactie van het vakblad van de Vereniging van Archivarissen de gelegenheid bood, deze editie in haar tijdschrift af te drukken, zijn samenstellers en bestuur zeer erkentelijk. L. J. van der Klooster, voorzitter van de Vereniging 'De Topografisch-Historische Atlas'. [259]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 2