Op slechts enkele uitzonderingen na wordt het praktisch werk van de adspirant- archiefambtenaren gehonoreerd, hetzij door (tijdelijke of definitieve) benoeming op een formatieplaats (3 bij het rijk, 6 elders; N.B. dit zijn niet steeds formatie plaatsen van de betreffende archiefdienst), hetzij door boventallige aanstelling als adspirant-archiefambtenaar op arbeidsovereenkomst (17 bij de rijksarchiefdienst, 5 elders), hetzij uit hoofde van de Wet sociale werkvoorziening of een andere soci ale regeling (bv. omscholingsregeling) (8 personen). De bedragen der honoreringen liggen iets onder, gelijk aan of soms (in het geval van een sociale regeling) iets bo ven het aanvangssalaris van een hoger resp. middelbaar archiefambtenaar. Daarnaast ontvangen zes leerlingen een vergoeding van max. 500,terwijl bij de rijksarchiefdienst één en bij gemeenten twee volontairs werken. Leerplan1 hoger middelbaar ordenen en beschrijven van archieven 40 (38) 58 (47) registratuur van de rijksadministratie in de 19e eeuw 7 6) 8 8) het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C.2 7 7) 10 (10) hoofdlijnen van de organisatie van het archiefwezen 3 3) 3 4) hoofdzaken van de archiefwetgeving 6 7) 8 7) methodiek van het archiefonderzoek 10 (10) 12 (10) hoofdzaken van het beheer van prenten en kaarten 6 4) 6 4) Nederlandse en Latijnse paleografie 23 (23) Nederlandse paleografie 40 (40) historische chronologie 4 4) 4 4) oorkondenleer 18 (20) inleiding tot de rechtswetenschap 3) hoofdzaken van de staatsinrichting van Nederland 3) 8 6) geschiedenis van de Nederlandse rechtsinstellingen 13 9) 7 6) geschiedenis van de kerkelijke instellingen in Nederland 13 9) hoofdzaken van de geschiedenis van Nederland, waar onder begrepen die der staatsinstellingen van vóór 1813 48 (44) ambtelijk Nederlands vóór 1700 12 (11) 18 (18) middeleeuws Latijn 22 (22) leerlingenberaad 3 1) 4 4) Het vak 'hoofdzaken van de geschiedenis en organisatie van het archiefwezen' is van het leerplan geschrapt. De stof van de syllabus zal door de vroegere docent drs. B. Woelderink worden verwerkt tot een bijdrage bij het v»rslag 1973-1974. Tijdens de eerste werkweek heeft de directeur een inleiding over de organisatie van het Nederlandse archiefwezen gehouden. In de tweede werkweek bestaat gelegen- 1 Excl. excursies naar de gemeentearchieven van Amsterdam en Rotterdam, het alge meen rijksarchief, het rijksarchief in Utrecht en excl. gastcollege over het archiefwezen in het buitenland; tussen haakjes de aantallen uren in 1973-1974. 2 Excl. kennismaking in de praktijk met de registratuur. 3 Facultatief. [306 heid voor een voordracht van een Belgische of Duitse collega over het archief wezen in zijn land. 'Hoofdzaken van het beheer van prenten en kaarten' blijft voor een tweede jaar als proef op het leerplan, het aantal uren is iets verhoogd om meer gelegenheid tot oefening te geven. Docenten Bij elke docent is aangegeven of hij aan adspirant-hogere archiefambtenaren dan wel aan adspirant-middelbare archiefambtenaren les geeft. Ordenen en beschrijven van archieven: J. G. M. Boon, streekarchivaris van Zuidwest-Utrecht (M); drs. H. Bordewijk, adjunct-gemeentearchivaris van 's-Gravenhage (M); drs. H .M. Brokken, chartermeester le klasse bij de derde afdeling van het algemeen rijks archief (H); dr. Th. E. Jensma, gemeentearchivaris van Dordrecht (M). Registratuur van de rijksadministratie in de 19e eeuw: M. G. H. A. de Graaff, hoofdarchivist bij de tweede afdeling van het algemeen rijks archief (H en M). Het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C.: J. Lansen, hoofd van de afdeling interne zaken der gemeentesecretarie van Delft (M); C. J. van der Wilt, registrator in algemene dienst ter gemeentesecretarie van Rotterdam (H en M). Hoofdzaken van de archiefwetgeving: mr. J. D. Chr. de Vries, hoofd van de afdeling archieven van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (H en M). Hoofdzaken van het beheer van prenten en kaarten: P. Ratsma, chef van de topografische atlas bij het gemeentearchief in Rotterdam (gast docent H en M). Methodiek van het archiefonderzoek: drs. H. P. Leeuwenberg, chartermeester bij het rijksarchief in Utrecht (M); drs. A. P. van Nienes, chartermeester bij het rijksarchief in Friesland (M); dr. J. A. Schimmel, gemeentearchivaris van Nijmegen (H). Paleografie: dr. C. Dekker, hoofdchartermeester bij het rijksarchief in Utrecht (H); Th. J. Poelstra, gemeentearchivaris van Vlaardingen (M); drs. J. J. Temminck, gemeentearchivaris van Haarlem (M); drs. J. P. Vredenberg, hoofdcommies bij het gemeentearchief van Arnhem (M). Historisch chronologie: mr. W. Downer, gemeentearchivaris van Leiden (H en M). Middeleeuws Latijn: drs. R. E. Künzel, wetenschappelijk ambtenaar bij het Instituut voor dialectologie, volks kunde en naamkunde van de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen (H). 307]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 26