Een werkgroep Kaartbeheer binnen een kartografische vereniging Er bestaan plannen om een werkgroep Kaartbeheer op te richten binnen een vanaf bestuur van de huidige Kartografische Sectie van het K.N.A.G. op tafel gebracht januari 1975 zelfstandige Kartografische Vereniging. Het plan hiertoe is bij het en daar goed ontvangen. De behoefte aan een overkoepelende instelling voor kaartbeheerders komt vooral de laatste jaren naar voren in Nederland. Negatieve motiveringen zijn b.v. de toestand waarin vele kaartverzamelingen zich bevinden, het gebrek aan communicatie tussen kaartbeheerders en de gebrekkige regels voor de titelbeschrijving waarover men in Nederland beschikt. Als positieve redenen om tot de oprichting van een werkgroep Kaartbeheer over te gaan kunnen gelden de snelgroeiende belangstelling voor kaarten bij het nederlandse publiek, groeiende aandacht en overheidsmaatregelen i.v.m. de problemen rond de informatie verzor ging in het algemeen en de belangstelling die men in leidinggevende kringen in de archief- en bibliotheekwereld op het ogenblik voor kaarten heeft. In het buitenland bestaan zelfstandige organisaties als de Association of Canadian Map Libraries of afdelingen zoals de Map Curator Group van de Special Library Organization, die een zeer stimulerende uitwerking op het beheer en gebruik van kaarten hebben. Het lijkt verstandig om in Nederland een club van kaartbeheerders onder te brengen bij een kartografische vereniging. Op deze wijze komt het binden de element de kaart het beste tot uitdrukking. De werkgroep heeft vnl. tot doel om personen uit archief-, bibliotheek- of museumkringen met interesse in kaarten en het beheer daarvan aan een tehuis te helpen. Vanzelfsprekend dient er een goede samenwerking te bestaan met instellingen als de Vereniging de Topo- grafisch-Historische Atlas en de werkgroep Historische Kartografie. Voor het opstellen van een doelstelling en een werkprogramma is het nog te vroeg. Deze kunnen het beste door de leden vastgesteld worden tijdens de oprichtingsfase. Algemeen kan opgemerkt worden dat het doel van de werkgroep is de informatieve functie van kaartverzamelingen te bevorderen. Hierbij kunnen verschillende activi teiten een rol spelen. Voor de hand liggen: Maatregelen die direct het beheer van kaartverzamelingen betreffen, zoals het uitwisselen van kennis door publicaties en studiedagen, overleg over aanschafs- beleid. Overleg met kaartenmakers over de randinformatie. Aanbevelingen voor regels voor de titelbeschrijving van kaarten. Het bepalen van een nederlands standpunt in zaken die op internationaal ni veau aan de orde komen. Urgent hierbij zijn de plannen van de International Federation of Library Associations en de International Cartographic Associa tion tot uniformering van titelbeschrijvingen en randinformatie. Het stimuleren van het kaartgebruik door activiteiten naar buiten. Bovenstaande punten zouden als eerste discussiepunten kunnen dienen voor het nader vaststellen van doel en werkwijze van de werkgroep Kaartbeheer tijdens de voorbereidende bijeenkomst op 24 januari 1975 (die zal plaatsvinden om 14.00 uui in het Geografisch Instituut, 5e verdieping van het Transitorium II, de Uithof, te Utrecht). Indien er voldoende belangstelling zou zijn dan kan enige weken later de oprichtingsvergadering plaats hebben. Men behoeft voor het bijwonen van de voor bereidende bijeenkomst geen lid van de Kartografische Vereniging te zijn, hoewel dit later voor het lidmaatschap van de werkgroep wél een vereiste is. Men wordt met klem verzocht aan drs. E. H. van de Waal, Geografisch Instituut, Heidelberg- laan 2, Transitorium II, De Uithof, Utrecht, tel. 030-782975, op te geven of men belangstelling heeft voor een werkgroep Kaartbeheer en wel of niet de voorberei dende bijeenkomst op 24 januari 1975 denkt bij te wonen. E. H. van de Waal Waardering voor kopieën in Leeuwarden Op het Rijksarchief in Friesland werd van de doop-, trouw- en begraafboeken een schaduwarchief gevormd. Op 30 september 1974 kwamen de kopieën voor gebruik in de leeszaal gereed, inge bonden tot 893 delen. Een doorlopende nummering op de ruggen van de delen ver wijst naar een inventaris op het schaduwfonds, zodat het voor zelfbediening ge schikt is. De bedoelingen die hierbij voorzaten waren, zoals steeds, minimalisering van slij tage aan de originelen en arbeidsbesparing (in augustus en september, een drukke en rustige maand, bedroeg het aantal aangevraagde DTB-boeken resp. 1715 en 1133, telkens ca. 30 van het aantal aanvragen). Tot ieders verrassing kwam het 'Genealogysk Wurkforban fan de Fryske Aka- demy' (het georganiseerde verband van genealogisch geïnteresseerden in Friesland) in zijn eerst volgende mededelingenblaadje met een groot getypte dankbetuiging op pag. 1. En hierbij bleef het niet: op 23 oktober verzocht het bestuur van het Wurkforban de betrokken ambtenaren even bijeen te komen en bood vervolgens een zelf vervaardigde dankoorkonde benevens twee taarten aan. Uit de toespraak bleek dat men het primaire belang van het behoud van de stukken degelijk besefte, maar dat de zelfbediening in deze vorm het onderzoek zozeer vergemakkelijkte, dat men voor de genomen moeite zijn dank wilde betuigen. [301] [300]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 23