Teylers museum, Haarlem, (tekeningen). Kunsthistorisch Instituut der Rijksuniversiteit, Utrecht Afdeling Index op de Nederlandse Bouwkunst, (reproducties van topografische afbeeldingen). Stichting Film en Wetenschap, Utrecht. Nederlands Filmmuseum, Amsterdam, (binnen- en buitenlandse films). Openluchtmuseum, Arnhem. Particuliere collecties waarin veel topografica voorkomen: Collectie Van Leeuwen, Bunnik. Collectie Hoog, Haarlem. Collectie Erven Mr. Chr. P. van Eeghen. Collectie Erven Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland. Collectie De Poll, in bewaring bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag, (betreft Gelderland). Collectie Koninklijk Huisarchief te Den Haag, (betreft bezittingen van de Oranjes), voorts de atlas Munnicks van Cleef, betrekking hebbend op de provincie Utrecht. Nederlandse topografica in buitenlandse verzamelingen; Atlas Beudeker, British Museum, London. Atlas Clenke, British Museum, London. Collectie De Grez, Koninklijke Bibliotheek, Brussel. Atlas Van der Hem, Wenen, Albertina. Fondation Custodia, Institut Néerlandais Parijs. (voormalige Collectie Lugt). Iconografisch Bureau, Den Haag, (documentatie betreffende portretten). [294] LITERATUUR Algemeen 1. Handleiding voor het samenstellen en beheren van topografische atlassen, Utrecht, z.j. (1962). Uitgave van de Vereniging 'De Topografisch-Historische Atlas'. Geeft ook oudere literatuur, die hier niet is opgenomen. 2. W. Jappe Alberts en A. G. van der Steur, Handleiding voor de beoefening van locale en regionale geschiedenis, Bussum, 1968. Behandelt in afzonderlijke hoofdstukken kaarten en topografische afbeeldin gen. Hierbij worden ook de belangrijkste verzamelingen, documentatieinstel- lingen en topografische plaatwerken genoemd. 3. A. C. de Vooys en J. M. G. Kleinpenning, Bronnen voor het regionale onder zoek in Nederland, Groningen, 1963. Bibliografisch overzicht, vooral ten behoeve van het sociaal-geografische on derzoek. Kan als aanvulling dienen bij (2). 4. De Nederlandse Musea, Den Haag, 1970 5 (laatste supplement 1973). Uit de beknopte beschrijving der musea blijkt in welk museum topografica en dergelijke te vinden zijn. Noemt enkele documentatieinstellingen. 5. H. C. Hazewinkel, Topografische documentatie, in: Nederlands Archieven blad 61 (1956—1957), pp. 93 e.v. Bevat onder andere een lijst van plaatsen in Nederland waar zich een atlas bevindt. In de vorm van een voorwoord beschrijft F. Muller in (8) en vooral in (10) de geschiedenis van de atlas in Nederland tot het midden van de negentiende eeuw. De voornaamste atlassen behandelt hij afzonderlijk. Topografie 6. P. T. A. Swillens, Nederland in de prentkunst, Amsterdam, 1945. Vlot geschreven historisch overzicht van de topografische prent in Nederland, met korte karakteristiek van de belangrijkste uitgaven en graveurs. Laat de topografische tekening buiten beschouwing. Historie 7. H. van de Waal, Drie eeuwen vaderlandse geschied-uitbeelding 15001800, een iconologische studie, 2 dln., Den Haag, 1952. Van groot belang om inzicht te krijgen in de betekenis en de waarde van his torische voorstellingen. 8. F. Muller, De Nederlandsche geschiedenis in platen, 8 dln.. plus supplement, 18631882. Moderne reprint. Muller beschrijft, behalve de historieprenten uit zijn eigen verzameling (nu in het Rijksprentenkabinet), ook de hem bekende afbeeldingen (inclusief zinne prenten, volksprenten, historiekaarten enz.) in het bezit van anderen. [295]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 20