gelijk doen we dit zonder ze vast te plakken; anders met een uiterst klein strookje Japans papier. Vanzelfsprekend nemen we ten aanzien van geleende afbeeldingen alle voorzorgen in acht om beschadiging of verloren gaan te voorkomen. Wat buiten het eigen gebouw geëxposeerd wordt, laat men eerst verzekeren, 'van spijker tot spijker' zoals dat heet. Dit wil zeggen dat de afbeeldingen vanaf het mo ment dat ze het eigen gebouw verlaten tot het ogenblik dat ze daar teruggebracht worden, verzekerd zijn. Per afbeelding moet de verzekerde waarde opgegeven wor den. Hetzelfde wordt gedaan met afbeeldingen, die voor een tentoonstelling van andere instellingen of particulieren geleend worden. De bruikleengevers stellen dan de te verzekeren bedragen vast. [292] IX Instellingen met lopografisch-historische documentatie Zoekt men topografische historische afbeeldingen, dan zal men zich in de regel het eerst ter plaatse dienen te oriënteren over het bestaan van afbeeldingen. Plaat selijke musea, archieven en gemeentehuizen kunnen hiervoor geraadpleegd wor den. Vervolgens komen de provinciale en streekverzamelingen in aanmerking. De meeste van deze vindt men opgesomd in het boekje van W. Jappe Alberts en A. G. van der Steur, Handleiding voor de beoefening van lokale en regionale geschiedenis (Bussum 1968). Een te verwezenlijken ideaal is om de gegevens uit de diverse verzamelingen cen traal te registreren. Een instelling die daar naar streeft is de Afdeling Topografie van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag. Overige collecties waar veel afbeeldingen en andere gegevens te vinden zijn volgen nu E Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist. (topografische tekeningen, prenten, reproducties, foto's). Algemeen Rijksarchief te Den Haag. (kaarten). Rijksprentenkabinet te Amsterdam. (tekeningen en prenten, Atlas Halma). Prentenkabinet van de Rijks Universiteit te Leiden, (tekeningen en prenten, voorts: afdeling Geschiedenis van de fotografie). Afdeling Bouwkunde van de Technische Hoge School te Delft, (topografische en bouwkundige tekeningen en prenten). Bibliotheek der Rijks Universiteit te Leiden, Collectie Bodel Nijenhuis, (kaarten, topografische tekeningen en prenten). Atlas Van Stolk te Rotterdam. (tekeningen en prenten van historische gebeurtenissen). Geografisch Instituut van de Rijks Universiteit te Utrecht, (kaarten, collectie Moll). Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. (o.m. handschriften waarin topografische afbeeldingen o.a. van Schoemaker). Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, Amsterdam, (tekeningen, prenten, handschriften, o.a. van Schoemaker, atlas Van Eek). Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag, (tekeningen, prenten, reproducties, Coll. de Poll). 1 N.B. Niet vermeld zijn de provinciale en plaatselijke collecties. [293]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 19