Personalia De tentoonstelling kreeg veel aandacht, o.a. van docenten van hoger en middel- baai onderwijs en van de grote dagbladpers. In een diepgravende en uitvoerige conférence heeft de directeur van het Musée de l'Histoire de France, Jean-Pierre Babelon, de uiteenlopende aspecten van het Fonds Port-Royal d'Utrecht voor de Franse politieke en religieuze geschiedenis uiteengezet. De tentoonstelling duurde tot 18 maart. In het rijksarchief in Zeeland te Middelburg werd van 5 januari tot en met 9 maart 1974 een tentoonstelling gehouden onder de titel 'Schipper mag ik overvaren?' Deze was ingericht door mr. C. J. van Heel en gewijd aan het allengs slinkende aantal overzet-, beurt- en marktveren in deze provincie.2 In het hernieuwde gebouw van de gemeentelijke archiefdienst van Rotterdam werd op 9 mei 1974 de tentoonstelling 'Archiefschatten uit Keulen', die duurde tot 24 juni, geopend. Er waren de fraaist denkbare miniaturen te zien, die voorkomen in handschriften van monniken uit de tijd van Karei de Grote, maar ook tal van bisschoppelijke, pauselijke, koninklijke en keizerlijke oorkonden met prachtige waszegels en gouden bullen. Verder schuldbrieven, een heksenprotocol, brieven van Goethe, Hegel, Karl Marx, Konrad Adenauer. Er was verder veel te zien over de betrekkingen van Keulen met de Nederlanden, op handelsgebied (Hanze), militair (1672), in geloofsstrijd (Alva, Parma). Speciale aandacht kregen de relaties van Vondel met zijn geboortestad Keulen. De prachtig uitgevoerde catalogus vormt een blijvende waardevolle herinnering aan deze unieke uitlening van archief stukken. De gemeentelijke archiefdienst van Zwolle hield van 11 februari tot 31 mei 1974 een tentoonstelling over leven en werken van de Zwolse dichter mr. Rhijnvis Feith (1753—1824). Behalve aan zijn werk als dichter werd aandacht besteed aan zijn optreden als burger en patriot, als burgemeester van Zwolle, als grootgrondbezitter en aan zijn levensstijl als patriciër, zoals een en ander getoond kon worden in voorwerpen, portretten, uitgaven van Feiths werken en politieke spotprenten. De catalogus telt precies 100 nummers. Ter gelegenheid van de herdenking van de dood van Rhijnvis Feith op 8 februari 1824 heeft de gemeentelijke archiefdienst van Zwolle de gedachten van de dichter over de politiek rond 1785 onder de titel 'Reflexien over de gebreken en de ge steldheid der Regering' naar een handschrift in de collectie van de Familie-vereni ging Feith, dat ter tentoonstelling onder nr. 24 te zien was, het licht doen zien. Het is te bestellen door overmaking van 2,50 (inclusief verzendkosten) op giro nummer 1806997 t.n.v. Gemeente-archief, Voorstraat 2628, Zwolle. De gemeentelijke archiefdienst van Amsterdam organiseerde van 16 april tot en met 15 juni 1974 een tentoonstelling getiteld 'Vijf Amsterdamse kerken te koop'. 2 Geïnteresseerden in dit onderwerp worden verwezen naar 'Overzetveren in Zeeland Jaar eervoer waler, historische en rechtskundige beschouwingen' door jhr. mi. G. F. Sandberg, zie Ned. Archievenblad 1971, blz. 5859. [254] Het ging hierbij om de Rooms Katholieke kerken De Duif, De Krijtberg en De Posthoorn, de Ned. Hervormde Nieuwezijds Kapel en de Gereformeerde Funen- kerk, die voor de eredienst gesloten zijn of waarvoor plannen tot sluiting bestaan. Aan de hand van bouwtekeningen, foto's, brochures, knipseldocumentatie, aquarel len en prenten werd gewezen op de (kunst)historische waarde en de belangrijke plaats van deze gebouwen in het Amsterdamse stadsbeeld. Tijdens de tentoonstel ling konden berichten worden toegevoegd, waaruit blijkt, dat de bisschop van Haarlem het in 1968 genomen besluit tot sluiting van De Krijtberg aan het Singel tegenover de Universiteitsbibliotheek heeft ingetrokken. De gemeentelijke archiefdienst van JJtrecht had van 11 juli tot 23 augustus 1974 een tentoonstelling van het werk van de tekenaar Dirk Verrijk (17341786). Misschien niet zo bekend als de iets oudere topografische tekenaars Jan de Beyer en Comelis Pronk, mag Dirk Verrijk toch worden beschouwd als een van de be langrijkste 18e eeuwse kunstenaars, die vaardig en vaak snel hun waarnemingen vastlegden. Een groot aantal tekeningen van Verrijk maakt deel uit van de Utrecht se gemeentelijke prentencollecties, die ten archieve worden bewaard. Het plan be staat een boek te wijden aan de betekenis van Verrijk als topograficus en kunste naar. De heer A. Vis te Alphen aan den Rijn heeft al meer dan 300 tekeningen van deze kunstenaar ontdekt. De catalogus van de tentoonstelling werd samen gesteld door mevrouw drs. Becker-Jordens. Het levensverhaal van de tekenaar werd geschreven door de heer A. G. Schulte van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, die in het Bulletin van de Koninklijke Nederlandsche Oudheidkundige Bond van 1972 reeds een studie over Dirk Verrijk publiceerde. Oproep betreffende tekenaars Van Liender. Het Gemeentelijk Archief Utrecht, Alex. Numankade 199, bezig met documentatie over familie Van Liender, topografische tekenaars, vraagt opgave van tekeningen, enz. van particulieren en ev. instellingen. Brieven aan Gem. Arch., t.a.v. mej. drs. I. J. Soer. Personalia De leden van het curatorium van de rijks archiefschool (prof. dr. B. H. Slicher van Bath, prof. dr. H. Baudet, dr. L. P. L. Pirenne, drs. R. A. D. Renting en mr. A. E. M. Ribberink) zijn bij beschikking van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van 5 juli 1974 nr. MMA/Ar 175.092 herbenoemd voor het tijdvak 27 mei 1974 27 mei 1979. Nieuwe leden A. C. J. Elfrink, Lankforst 4338, Nijmegen R. Huijbrecht, Leidseweg 130b, Voorschoten [255]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 40