Varia Van de kerk, die sedert 1648 in gebruik is bij de Hervormde Gemeente, dateren koor en dwarspand uit de vijftiende eeuw. De toren, die uitwendig uit het midden van de zeventiende eeuw dateert, bevat mogelijk een oudere, veertiende-eeuwse kern. Het huidige schip werd in 1940 gebouwd ter vervanging van een uit de der tiger jaren van de zeventiende eeuw stammend lager en eenvoudiger schip. Wat het interieur betreft, werd vooral de aandacht gevestigd op de fraaie preekstoel, een aantal grafzerken, de doopvont en de moderne gebrandschilderde ramen. Vervolgens vertrok het gezelschap naar het Kasteel van Breda, waar allereerst een kopje koffie of thee werd gedronken in de Nassau-zaal. Punctueel op tijd begon de bibliothecaris van de Koninklijke Militaire Academie, de heer H. J. Wolf. met zijn rondleiding, waarbij hij o.a. in het kort het een en ander vertelde over het vele dat verdwenen is, vooral bij de inrichting van het Kasteel als militaire academie in 1828. In het hoofdgebouw werden bezichtigd: de eetzaal, vroeger een open galerij, met fraaie zuilen; de huidige cadetten-kantine, waarin men de oude ridderzaal niet meer kan herkennen, en de bibliotheek. Bijzonder indrukwekkend waren de mach tige onderaardse gewelven in het voorgebouw, waar een aantal fragmenten liggen opgeslagen van de oude dakversiering van het Kasteel. Op de Egmond-galerij waren twee ingemetselde fragmenten te zien van de vroegere betegeling. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het zgn. Spanjaardsgat en de Duiventoren, welke laatste thans is ingericht voor de protestantse eredienst. De dag werd besloten met een diner in de Admiraalskamer van de Auberge De Arent op de hoek van de Schoolstraat en de Reigerstraat. De heer Brekelmans ver telde aan tafel nog iets over de historische omgeving waar men zich bevond. Drs. J. N. T. van Albada, gemeentearchivaris van Tilburg, deed de suggestie om ook eens de dames van de archivarissen voor de St. Laurentiusviering mee uit te nodigen, niet wetend dat dit vroeger al eens was gebeurd. Medegedeeld werd ook dat de Brabantse Archivarissendag in het komende najaar niet te Helmond zal plaatsvinden, maar waarschijnlijk in Grave en het Land van Cuyk. J. M. F. IJsseling. Buitenlandse archieven. Brussel. De verhuizing van de archieffondsen naar de nieuwe lokalen werd in 1972 beëindigd. Begonnen werd met de inrichting van een administratieve bibliotheek. Ruim 2000 dossiers van Openbare Werken en Rechtszaken werden geklasseerd. De resultaten van de studie, die de stadsarchivaris maakt van de cartularia van Brussel, zullen binnenkort gepubliceerd worden, terwijl ook een handleiding voor genealogisch geïnteresseerde archiefbezoekers op stapel staat. Belangrijke aanwinsten waren de door burgemeester L. Cooremans geschonken bibliotheek van zijn vader en het legaat De Caluwe, bestaande uit registers, kon trakten, cijnsboeken en rekeningen, veelal betreffende Mechelen, genealogische verzamelingen, ordonnantiën en andere stukken, waarvan een beknopt overzicht in het verslag is opgenomen. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 2263 (v.j. 1462), waarmee de inzinking ten gevolge van de verhuizing weer is ingelopen. [252] Tentoonstellingen in archieven. Doordat het Archievenblad eenmaal per drie maanden verschijnt is het lang niet altijd mogelijk een tentoonstelling vooraf aan te kondigen of te bespreken in de periode waarin zij gehouden wordt. Op enige exposities van de laatste tijd willen we hier echter alsnog de aandacht vestigen. Opening van de expositie 'Deux siècles de Jansénisme d travers les documents du Fonds Port-Royal d'Utrecht' te Parijs op 15 januari 1974 door Zijne Excellentie de ambassadeur der Neder landen, Jhr. Mr. J. A. de Ranitz (rechts), in tegenwoordigheid van Jean-Pierre Babelon, directeur van het Musée de l'Histoire de France, Guy Dubosque, directeur general des Archives de France en M. P. van Buijtenen, rijksarchivaris in Utrecht. Foto: Service photographique des Archives Nationales De tentoonstelling 'Port-Royal en Utrecht', die eind 1972 in het rijksarchief in Utrecht werd gehouden 1 vond een vervolg in de expositie 'Deux siècles de Jansé nisme d travers les documents du Fonds Port-Royal d'Utrecht'die op 15 januari 1974 in de Archives Nationales te Parijs werd geopend door de Nederlandse Am bassadeur jhr. mr. J. A. de Ranitz. De catalogus omvat 228 nummers, honderd meer dan de Utrechtse. De inleidingen zijn van de heren G. Duboscq, directeur généraal des Archives de France, en M. P. van Buijtenen, rijksarchivaris in Utrecht. 1 Zie Ned. Archievenblad 1972 blz. 319. 253

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 39