Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven. Alkmaar. Het verslag over 1973 begint met een beschouwing rond de vragen, die het lid van de Tweede Kamer, D. A. Th. van Ooijen, n.a.v. het vorige verslag van collega Fasel aan de minister van C.R.M. gesteld heeft. Centraal staat hierbij de afzijdigheid van de rijksoverheid ten aanzien van de gemeente- en waterschaps archieven en het daardoor niet stimuleren van de totstandkoming van streekarchie ven. In Alkmaar zijn intussen in samenwerking met de provinciale archiefinspec teur besprekingen gaande met een aantal gemeenten ten einde tot een betere huis vesting en ordening van hun archief te komen. Het archief van de bij Alkmaar gevoegde gemeente Oudorp werd geordend en in een inventaris beschreven. Ter gelegenheid van het feest 'Alkmaar 400 jaar Vic- toriestad verscheen een drietal boekwerken, waarvoor het gemeentearchief veel arbeid verrichtte. Het aantal bezoekers bedroeg 401 (v.j. 378), die 1607 (v.j. 1389) bezoeken brach ten. Amersfoort. In 1973 werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid de ge meentelijke archiefbewaarplaats met de bijbehorende kantoor- en leeszaalruimten te vestigen in het voormalige Observantenklooster aan de Westsingel en Achter Davidshof, in samenwerking met de voorgenomen restauratie van dit oude ge bouwencomplex. Intussen levert het vertrek van de gemeentesecretarie uit het tot nu gebruikte stadhuis meer ruimte op voor de voorlopige huisvesting van de ar chiefdienst. De beschrijvingswerkzaamheden hadden betrekking op de voorbereiding van de nieuwe gedrukte inventaris, het aanvullen en bijwerken van de voorlopige inven taris der archieven na 1813 en de beschrijving der aanwinsten, waaronder het ar chief van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging, afd. Amersfoort 1937 1973. Het aantal bezoekers bedroeg 169 (v.j. 125). Het Gemeentearchief van Amersfoort is wegens verhuizing binnen het pand West singel 43 en wegens herplaatsing van de archieven en collecties van 15 augustus t/m 31 oktober 1974 voor bezoekers gesloten. Uit de archiefbibliotheek geleende werken kunnen gedurende genoemd tijdvak worden teruggebracht. Het adres van het Gemeentearchief blijft: Westsingel 43, Amersfoort, telefoon 03490- 3 69 11. De tot dusver dikwijls gebruikte adresaanduiding 'Raadhuis' of equivalent komt echter te vervallen, daar het stadhuis van Amersfoort thans elders is gevestigd. Arnhem. Eind 1973 verscheen als uitgave van het gemeentearchief het boek 'Arnhems Oude Stadshart', dat een beeld oproept van dat gedeelte van de binnen stad dat in de laatste oorlogsjaren vrijwel geheel werd verwoest. Drs. Van Idde- kinge zette de serie interviews voort met personen die betrokken waren bij de ge beurtenissen in Arnhem in die periode. Voortgegaan werd ook met het toeganke lijk maken van de vijftiende eeuwse schepensignaten. De inventaris van het archief van de classis Arnhem van de Gereformeerde Kerk werd voltooid. Onder de aan winsten vallen op: het archief van het Gemeentemuseum 18711959 en het Weder- opbouwarchief van de Dienst Bouwtoezicht en Woningvoorziening. Het aantal bezoekers bedroeg 483. Breda. In 1972 werden interne verhuizingen uitgevoerd, die een gevolg waren van de uitbreiding der archiefruimten in 1971. Door de erven Cerutti te Nijmegen werden de papieren en aantekeningen betreffende de geschiedenis van West-Bra bant, afkomstig van prof. mr. F. F. X. Cerutti, aan het gemeentearchief in bewa ring gegeven. De parochiearchieven werden nog aangevuld met dat van de Mar- tinus-parochie te Princenhage. Het aantal bezoekers bedroeg 391 (v.j. 302), die 1326 (v.j. 1621) bezoeken brachten. Deventer. Het eerste verslag van de op 1 oktober 1973 in functie getreden ge meentearchivaris drs. B. Woelderink loopt over 1973, maar het schetst in het kort de huidige situatie van de gemeentelijke archiefdienst van Deventer en bevat tevens bezoekersaantallen en aanwinsten over de jaren 19701972. Het archief is nog in het stadhuis gevestigd, terwijl in het archiefgebouw Klooster-Zuid tijdelijk de Athenaeum-Bibliotheek is ondergebracht in afwachting van de restauratie van het voor die instelling bestemde complex Klooster-Noord. Wellicht zal het mogelijk zijn 125 jaar na de aanstelling van de eerste gemeentearchivaris in 1853 voor het archief over een eigen behuizing te beschikken. Tot de belangrijkste aanwinsten behoren het archief van de Dienst Openbare Wer ken 18881965, het archief van de Politie 18601939 (gedeeltelijk), het archief van de Evangelisch-Lutherse Gemeente te Deventer c. 1670c. 1960, het archief van de firma Noury en Van der Lande 19e eeuw (gedeeltelijk), het archief van het bankierskantoor G. Vermeer Johz. c. 1830c. 1960, een aanvulling op het archief van het voormalig Burgerwees- en Kinderhuis 14391780 en het archief van de familie Wijtenhorst 19e en 20e eeuw. Van dit laatste archief is een door drs. Woelderink samengestelde inventaris als bijlage bij het verslag opgenomen. Het aantal bezoekers bedroeg 147 (v.j. 124), die 444 (v.j. 354) bezoeken brachten. [245] [244]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 35