Boekbespreking Wij ontvingen J. W. van Petersen, Des Landmeters Trots, oude kaarten van het gebied achter Rijn en IJssel, uitgegeven door het streekarchivariaat De Liemers en Doesburg ter gelegenheid van het afscheid van streekarchivaris W. Zonder van, De Walburg Pers, Zutphen 1974, prijs 15,—. Sedert de oprichting van het streekarchivariaat De Liemers en Doesburg in 1959 was de heer Zondervan de streekarchivaris. Nu hij per 1 juni 1974 met pensioen is gegaan, heeft de streekarchiefcommissie hem als blijk van grote waardering voor alles wat hij ten behoeve van de geschiedvorsing in haar gebied heeft gedaan dit boek opgedragen. Het is een bijzonder fraai verzorgde uitgave geworden, die in reproducties van 34 x 27 cm laat zien wat er aan manuscriptkaarten betreffende deze streek bestaat. Van de 17 opgenomen kaarten (16 in het boek en één op de omslag) berusten er 14 in het Rijksarchief in Gelderland, twee in het Algemeen Rijksarchief en één bij de Landmeetkundige dienst van het kadaster te Zutphen. Zij bestrijken wat gebied betreft de streek tussen Spijk en Doesburg en wat tijd aangaat de periode van omstreeks 1550 tot 1850. De samensteller beveelt de lezer het gebruik aan van een vergrootglas en een huidige kaart van het gebied. De f- e venjndenngen m de rivierlopen, de aanleg van het Pannerdens Kanaal in 1708 en de doorgraving van de Bijlandse Waard en de Pleij in 1775 waarover kaarten en toelichtende tekst ons een duidelijk beeld geven, maken het'inderdaad zeer wenselijk een moderne kaart van deze streek bij de hand te hebben. Het is jammer, dat deze met aan het boek toegevoegd kon worden. Vooral belangstellen den elders in het land en daarbuiten zullen deze wellicht niet dadelijk ter beschik king hebben. De loep is vooral nodig bij de kaarten, waarop de landmeter zelf vee! toelichting geeft. De teksten van de heer Van Petersen, steeds één bladzijde in twee kolommen naast de kaart, wijzen op de functie die deze gehad heeft in een proces, bij rivierinspectie uitvoering van werken, invoering van het kadaster of anderszins. Vlot geschreven bevatten deze toelichtingen zeer veel informatie. Wie nog meer wil weten vindt in de inhoudsopgave verwijzingen naar de voornaamste geraadpleegde archivalia en litteratuur. Met Des Landmeters Trots heeft het streekarchivariaat De Liemers en Doesburg ons opnieuw, na de Schetsen uit de Lijmers uit 1966 en de Oude ambachten uit [232] 1972, een boek geschonken van bijzondere waarde. De thans afgetreden archivaris Zondervan komt alle lof toe voor het feit, dat hij in vijftien jaar een dienst heeft opgebouwd, die tot dergelijke publikaties in staat is. J. H. van den Hoek Ostende Amsterdam in de achttiende eeuw, een keuze uit de tekeningen in het ge meentearchief door Boudewijn Bakker, conservator van de atlas, Uitgeverij Elmar B.V., Delft, 1974, prijs 75,—. De goed zestig reproducties van tekeningen, aquarellen en gouaches hebben meer opgeleverd dan alleen een kijk-boek. Dat komt zowel door de rijke informatie, die de bijschriften geven, als door de inleiding, die in al haar beknoptheid een voor treffelijk essay genoemd mag worden over het 18e eeuwse Amsterdam, het begrip atlas, de beperkingen naar onderwerp en tijd, die het voorhanden materiaal de samensteller oplegde, en vooral ook over de verbindingen, die gelegd moeten wor den met verslaggeving en historieprent en met toneeldecors en behangsel. Dat het bekijken steeds opnieuw een genoegen is en zal blijven vloeit zowel voort uit de keuze van veelal minder bekend werk, zoals interieurs, doorsneden van hui zen en de bouwput van Felix Meritis, als uit de fraaie weergave op het speciaal aangemaakte 170 grams reproductiepapier. De kleuren zijn zo goed overgekomen, dat men ze node mist in die gevallen, waar de aanduiding 'penseel in kleur' ge geven wordt naast een zwart-wit reproductie zoals Achter de Oude Kerk van Rei- nier Vinkeles, behorende tot een serie, waaruit het Oostindisch Huis en de Walen- kerk wel in kleur zijn opgenomen. Naast de Nederlandse editie is tevens een Engelstalige verschenen onder de titel 'Amsterdam in de eighteenth century'. De heer Bakker heeft het voornemen ook over de 17e en de 19e eeuw een dergelijk plaatwerk te doen verschijnen. J. H. van den Hoek Ostende Valtionarkiston Yleisluettelo/Översiktkatalog for Riksarkivet IV, lulkaissut Val- tionarkistolutgiven av Riksarkivet, Helsinki 1973. Dit vierde deel van het overzicht van het Finse Rijksarchief bevat een overzicht van de particuliere archieven.1 Het is uitsluitend gesteld in de Finse taal. Suomen Kirkonarkistojen Mikrofilmien Luettelo/Förieckning över Mikrofilmer av Kyrkoarkiv i Finland/Summary Inventory of Microfilms on Parish Records in Finland, Valtionarkiston juIkaisuja/Riksarkivets publikationer/publications of the National Archives of Finland, Helsinki 1973. 1 Voor de delen IIII, zie Ned. Archievenblad 1972 blz. 149. 233

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 29