Technisch nieuws Varia Bruynzeel Montci Magazijn Systemen Deze systemen vonden onlangs toepassing bij de N.V. ICU/Informatie en Com municatie Unie in het nieuwe verzendcentrum van haar Samsom-werkmaatschap- pijen te Alphen aan den Rijn en bij de Koninklijke Shell Groep voor het opbergen van 36.000 kilometer computertape met geofysische gegevens. In het eerste geval bestaan de installaties uit een etagebouw in drie lagen, welke deels voorzien werd van stalen legborden, deels van Bruynzeel Montex-planken. Bij de opzet werd de mogelijkheid tot een snelle orderverwerking en aflevering als hoogste eis gesteld. In het tweede geval werd gebruik gemaakt van het Bruynzeel Monta Mobiel Systeem uitgevoerd in staal. Deze verrijdbare installatie verdubbelde voor Shell de opslagcapaciteit: additionele ruimtewinst werd verkregen door geen gebruik te maken van computertape-rekken, doch de tapes compact verticaal op legborden te stapelen, welke voor het positie houden van de tapes van speciale richels werden voorzien. Deze opslagmethode bood Shell als voordeel een extra ruimtewinst van circa 10 alsmede een flexibele locatie van de tapes. Verschillende type formaten kunnen door elkaar worden opgeslagen. Het totale gewicht van deze in cassettes bewaarde tapes bedraagt 1.620.000 kg. De toegankelijkheid van het tape-archief wordt bereikt door de rekeenheden te verrijden, waarbij het gangpad wordt ver plaatst. Dit verrijden van een Monta Mobiel Systeem type KB geschiedt langs mechanische weg met een licht te bedienen verplaatsingscapaciteit van 8 ton. Met dit archief werd een capaciteitswinst bereikt van circa 110%, hetgeen de opslag kosten per tape tot circa 50 reduceerde. Deze flexibele ruimte winnende opslagmethode verschaft Shell een magnetisch-vrij tape-archief, omdat het verrijdbare programma van Bruynzeel Monta Magazijn Systemen in zijn aandrijvingsvariëteiten op geen enkele wijze mechanische kracht velden creëert, ongeacht de te verplaatsen hoeveelheid gewicht. Zelfs indien 30 ton verreden moet worden, verschaft het Bruynzeel pneumatisch verrijdbare systeem de absolute vrijwaring tegen magnetische beschadiging van de op magneetbanden vastgelegde informatie. Een voordeel waarin Bruynzeel Monta Magazijn Systemen een voor Europa unieke propositie biedt. Voor nadere inlichtingen: Bruynzeel Monta Magazijn Systemen BV, Postbus 205, Zaandam, tel. 02980-42200. [170] Raad van Advies voor Bedrijfsinformatie (RAB) Deze Raad, ingesteld door de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden (RvNWV), heeft in april 1973 een programma van actie opgesteld waarin inmid dels verscheidene punten in behandeling zijn genomen. Ten aanzien van de voorgenomen verplaatsing van het CBS heeft de RAB aan de RvNWV een intern advies uitgebracht. De RAB neemt met het Nederlands Orgaan voor de Bevordering van de Informa tieverzorging (NOBIN) en de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen (NVB) deel aan het overleg voor de totstandkoming van de Bibliotheek- en Documentatie gids, teneinde onder meer te bevorderen dat in die uitgave meer dan voorheen reke ning gehouden wordt met het gebruik door instellingen en bedrijven die geen infor matiespecialist in dienst hebben. Juist voor die categorie moet de gids een wegwijzer zijn in het Nederlandse informatielabyrint. Het NOBIN heeft de vertegenwoordiging van Nederland in de International Fede ration for Documentation (FID) Information for Industry (FID-II) aan de RAB gedelegeerd, waardoor ons land een der eersten is waar de door de Organisation for Economie Co-operation and Development (OECD) aanbevolen vorm gevonden is: een orgaan, dat formeel het bedrijfsleven van een land vertegenwoordigend, in in ternationaal verband meewerkt aan informatievraagstukken. Een voor de bedrijfsinformatie niet gering belang wordt gevormd door de nadere regeling van de Auteurswet, voor wat betreft het recht tot kopiëren van publicaties en de daarvoor verschuldigde vergoedingen. De RAB heeft zitting in het adviesli chaam dat de werkgeversorganisaties terzake hebben ingesteld en dat actief betrok ken is bij de opstelling van de tekst van de Algemene Maatregel van Bestuur die per 1 juli 1974 van kracht zal worden. De vertegenwoordiging van het bedrijfsleven in de Bibliotheekraad heeft de belang stelling van de RAB, die bereids hierover met de betrokken instanties in contact ge treden is. Mede in het kader van het lidmaatschap van FID-II zoekt de RAB wegen tot het verkrijgen van een beter inzicht in de informatiebehoefte van het bedrijfsleven. De RAB zal voor een onderzoek terzake gebruik kunnen maken van het adressenmate- riaal en de medewerking van de branche-organisaties, waardoor het bedrijfsleven in 171

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 46