In het verslagjaar verschenen weer enige nummers van de Mededelingen, deel XXV van het Jaarboek en de jaargang 58 van Nederland's Patriciaat. Jaargang 1971-1972 van Nederland's Adelsboek verscheen onder verantwoordelijkheid van de redactie bij de N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon. Twee drukken alsmede een Engelse versie verschenen van 'Op zoek naar onze voorouders', bewerkt door W. Wijnaendts van Resandt. Van het Overzicht van de verzamelingen berustende bij het Centraal Bureau voor Genealogie en het Iconographisch Bureau verscheen de tweede druk. Het aantal bezoekers aan de studiezaal bedroeg 4240 (1970/1971 telde er 3960). Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen steeg van 2800 tot 3775. Het jaarverslag 1972/1973 vermeldt o.a. de door de Vereniging van Archivarissen ra Nederland op 26 september 1972 in het gebouw van het Centraal Bureau voor Genealogie aan de Nassaulaan in 's-Gravenhage gehouden vergadering* en de ver schijning van het nieuwe Genealogische Repertorium van Jhr. mr. dr E A van Beresteyn, herzien en tot 1 januari 1970 bijgewerkt door de heer H. L. Kruimel. Regesten van overgedragen charters zijn ontvangen van het Algemeen Rijksarchief m Brussel en de gemeentearchieven van Dordrecht, Gorinchem, 's-Hertogenbosch en Rotterdam. Plaatsgebrek maakte het nog niet mogelijk in het Jaarboek reeds te beginnen met de publicatie van deze regesten. De belangstelling voor registratie van familiewapens verminderde enigszins, van 25 ontvangen aanvragen moesten er 4 worden afgewezen. In het verslagjaar verschenen weer enige nummers van de Mededelingen, deel XXVI van het Jaarboek en de jaargang 59 van Nederland's Patriciaat. Jaargang 1973 van Nederland's Adelsboek verscheen onder verantwoordelijkheid van de redactie bij de N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon. Voorts verschenen het reeds genoemde Genealogisch Repertorium in twee delen en Wenken en adressen voor genealogisch onderzoek in het buitenland door C. W. Delforterie en W. Wijn- naendts van Resandt. Voor de Commissie herdenking beleg van Haarlem verzorg de het Centraal Bureau de uitgave van het boekje Kenau Simonsdochter Hasselaer, verwanten en afstammelingen. Het aantal bezoekers aan de studiezaal bedroeg in 1971-1972 4240 (1970-1971 telde er 3960). In 1972-1973 waren het er 5527. Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen steeg van 2800 over 3775 in 1971-1972 tot 4335 in 1972-1973. Commissies De permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie heeft in 1972 aan de minister van sociale zaken ontheffing verleend van het gebruik van het fiche-doorschrijf systeem bij het inschrijven van inkomende en uitgaande stukken. Bedoeling is dit systeem te vervangen door een registratie met gebruik making van reprografische apparatuur. Zulks is krachtens de in 1971 verleende ontheffing reeds het geval bij het ministerie van verkeer en waterstaat. De com missie stelde zich bij haar 112e vergadering van de gang van zaken aldaar op de 1 N,edu.^rchievenblad '972, blz. 241-251. De notulen van de ledenvergadering werden als bijlage aan het verslag toegevoegd. [168] hoogte. De nieuwe methode van werken bleek zeer arbeidsbesparend te zijn en verder ook veel voordelen mee te brengen. Op 9 augustus 1972 had de eerste vergadering plaats van de subcommissie semi- statische archieven. De heer F. C. van Proosdij (ministerie van onderwijs en weten schappen) werd tot voorzitter van deze subcommissie benoemd en de heer drs. A. P. van Nienes (ministerie van buitenlandse zaken) tot secretaris. De subcommissie wettelijke voorschriften voltooide een voor-ontwerp voor een nieuwe tekst van het besluit K 425. Deze werd in de commissie besproken en daarna voor commentaar rondgezonden. Door de subcommissie technische en ma teriële aangelegenheden werd een normontwerp besproken, getiteld: microfilming voor documentatiedoeleinden. Naar aanleiding van dit gesprek werd de werkgroep microfilming voor documentatiedoeleinden gevraagd enige wijzigingen in het norm- ontwerp aan te brengen. De permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie kon zich in 1973 vrijwel beperken tot beraadslagingen over de herziening van het Besluit post- en archiefzaken rijksadministratie K 425. Aan de minister van econo mische zaken werd ontheffing verleend van het gebruik van het fiche-doorschrijf systeem, dat vervangen werd door fiches, vervaardigd door middel van reproduktie- apparatuur. De subcommissie semi-statische archieven vergaderde tien maal. Haar secretaris drs. A. P. van Nienes verruilde zijn betrekking bij het ministerie van buitenlandse zaken voor een funktie bij het rijksarchief in Friesland en trad derhalve af. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer G. V. W. L. van Rooy van het ministerie van sociale zaken. De voorzitter, de heer F. C. van Proosdij van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, trad per 1 januari 1974 in dienst van het provinciaal bestuur van Utrecht. In de daardoor ontstane vacature van voorzitter werd nog niet voorzien. Buitenlandse archieven Vaticaan. Honderd historici uit heel Europa hebben van het Vaticaan de openstel ling van de Vaticaanse archieven voor de wetenschap geëist. De unanieme oproep is afkomstig van de deelnemers aan het internationaal colloquium over kerkge schiedenis, dat in Parma werd gehouden in september 1973. Thema van dit congres was de houding die paus Pius XII en de christelijke kerken hebben aangenomen tegenover het nationaal-socialisme. In hun verklaring wijzen de historici er op dat de archieven van Frankrijk tot 1929 toegankelijk zijn, die van Duitsland en Engeland tot 1940 en die van Italië tot 1945. Alleen de archieven van het Vaticaan zijn voor wetenschapsmensen slechts toegankelijk tot 1870. Het Vaticaan heeft op deze regel slechts een uitzondering gemaakt toen het aan vier kerkhistorici inzage verleende in de jongste akten van de Vaticaanse geschie denis voor een overzicht van de activiteiten van de H. Stoel tijdens de Tweede We reldoorlog. [169]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 45