voor westelijk Zeeuws-Vlaanderen op te richten. De besprekingen over een streek- archivariaat op Walcheren werden nog voortgezet. In Goes kwam de nieuwe bewaarplaats gereed en werd in gebruik genomen. Hierin werden de oude archieven van Goes en de vier daarbij gevoegde gemeenten gecon centreerd. Het rijk gaf de doop-, trouw- en begraafboeken en de rechterlijke, wees kamer- en notariële archieven tot 1842 in bewaring. Tot de andere aanwinsten behoren een aantal kerkelijke archieven, de archieven van Gasthuis, Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur en het archief van de Keuringsdienst van waren. Geïnven tariseerd werden o.m. het archief van de burgerlijke gemeente Kattendijke en dat van de Hervormde gemeente van 's-Heer-Hendrikskinderen. Enige archiefbeschei den uit de 19e en 20e eeuw, afkomstig van Bruinisse, bleken in het gemeentearchief van Goes terecht te zijn gekomen en werden door de gemeentearchivaris aldaar teruggezonden. Ingevolge een in 1967 gemaakte afspraak is een voorlopige inhoudsopgave gemaakt van de tijdelijk in Middelburg berustende gemeente-archieven van Sluis. De oude archieven van Sluis, St. Anna-ter-Muiden en Heille, dooreengemengd aangetroffen, zijn ontward. Hoewel zij bij de oorlogshandelingen in 1944 onherstelbare schade hebben opgelopen, zijn van de 16e eeuw af nog belangrijke brokstukken over. Het oudst bewaarde document, de statuten van het Sluise makelaarsgilde, dateert van 1431. Verder valt te noemen een afschrift van de costumen van St. Anna van 1570. Er werden nog niet overgedragen bescheiden aangetroffen, behorend tot de rech terlijke archieven van Sluis en St. Anna, alsmede stukken afgedwaald uit de archie ven van het voormalige bestuurscollege van het Vrije van Sluis en het gelijknamige huidige waterschap, de gemeenten Aardenburg en Oostburg en de Lutherse kerk van Groede. Plannen voor inrichting van gemeentelijke archiefbewaarplaatsen werden door Ge deputeerde Staten goedgekeurd voor Kortgene, Valkenisse, Westerschouwen en Wissenkerke. Het nieuwe gemeentehuis van Terneuzen kwam gereed. In de ruime bewaarplaats bevinden zich de archivalia van Terneuzen en de opgeheven gemeen ten Biervliet, Hoek en Zaamslag. Het oud-archief van Terneuzen, dat sedert 1964 in het rijksarchief berustte, werd dadelijk na de ingebruikneming naar de nieuwe bewaarplaats overgebracht. Van de archieven der in het waterschap Hulster Ambacht geconcentreerde polders werden geïnventariseerd die van Kleine Molen (1858-1964), Nieuw Kieldrecht (1789-1965), Prosper, Nederlands gedeelte (1936-1965), en Ser Paulus (1662-1965). Ook de polderarchieven van Burg (1827-1965) en Klein Cambron (1769-1965) werden geïnventariseerd. De 37 polderarchieven, die aan het waterschap de Ver enigde Braakmanspolders zijn overgedragen en waarvan de oudste stukken terug gaan tot 1653, zijn alle geïnventariseerd, evenals het archief van de waterkering van Nieuw-Namen. De bewaring van de archieven van het Vrije van Sluis, die zich be halve in de daartoe bestemde bunker bevinden in het oude polderhuis aan de haven te Cadzand, in het rijksarchief in Middelburg, in de gemeentelijke archiefbewaar plaats van Oostburg en in de archiefruimte van de voormalige gemeente Cadzand, eiste veel aandacht van de inspectie. [166] Kerkelijke archieven Bisdom s-Hertogenbosch. Vergeleken met 1971 toen verschillende laat-middel- eeuwse archieven werden verworven, moest 1972 wel bescheiden uitvallen. Naar de archiefbewaarplaats werden overgebracht een gedeelte van het archief van het vroegere Groot-Seminarie te Haaren, waarbij een 80-tal middeleeuwse charters, het z.g. kloosterarchief, dat gegevens bevat over alle kloosters in het bisdom en dat zich bevond ten huize van wijlen Vicaris Mgr. M. Oomens, het archief van de St. Theresiaparochie te Tilburg en het archief van de R. K. vereniging ter be scherming van meisjes afd. 's-Hertogenbosch. Geregeld werden ook dit jaar stukken van het secretariaat van het bisdom naar het archief overgebracht. Geordend werd het archief van de parochie St. Anthonis en begonnen werd met de ordening van het archief van de parochie Deurne H. Willibrordus. Van de in 1971 verworven archivalia werden de correspondentie-Masius en de vele gegevens over het kapittel van Oirschot in het oud-archief van het bisdom opgenomen. Het archief van de parochie-Beers werd in bewaring gegeven bij het streekarchivariaat Land van Cuijk te Grave. Het aantal bezoekers bedroeg 144 (v.j. 98), die 192 (v.j. 144) bezoeken brachten. Centraal Bureau voor Genealogie Het jaarverslag 1971/1972 noemt enerzijds een voortdurende toeneming van de belangstelling voor en de werkzaamheden van het bureau en anderzijds de gevol gen van de bezuinigingsmaatregelen. Meer dan voorheen moest men zich beperken tot het verwijzen van de vraagstellers naar de archieven. Opdrachten tot archief onderzoek kunnen nog slechts in bijzondere gevallen worden aanvaard. Aan de in het vorige verslag genoemde korrespondenten werden toegevoegd de heren: G. de Hemptinne, Brussel (voor België), R. L. E. Hoppe, Nijmegen (voor Nijmegen e.o.), Mr. H. J. Steenbergen, Groenlo (voor de Graafschap), Th. van Straalen, Woudenberg (voor zuidwestelijk Zuid-Holland), John van Weezep, Salt Lake City, Utah, en W. A. Wijburg Jr., Utrecht (voor Utrecht). De charterverzameling van het Centraal Bureau is door drs. H. Bordewijk ge ïnventariseerd. Overeenkomstig zijn voorstel zijn de charters aan de daarvoor in aanmerking komende rijks-, gemeente- en andere archieven overgedragen, op voor waarde dat door de archiefdiensten regesten van de akten en zegelbeschrijvingen worden gemaakt. Deze werden reeds ontvangen van Amersfoort, Alkmaar, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Roermond, Zutphen en de Hoge Raad van Adel. Het ligt in de bedoeling aan de charters van vóór 1700 door publicatie in de Jaarboeken meer bekendheid te geven. Voor de in 1971 geopende mogelijkheid om familiewapens te doen opnemen in het wapenregister van het Centraal Bureau voor Genealogie bleek veel belangstelling te bestaan. Van de vijftig ontvangen aanvragen tot registratie moest het bestuur er tien op verschillende gronden afwijzen. De Muschartprijsvraag voor amateur-wapentekenaars leverde 58 tekeningen in kleu ren op van 28 inzenders. [167]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 44