mam iifrnrnmiliin*iin«BiiniiTiiiliiiig Archiefrecht XIII Kroniek Op de lijst van archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instellingen waaraan de beheerder van een archiefbewaarplaats verplicht is archiefbescheiden voor een bepaalde tijd uit te lenen (artikel 23 Archiefbesluit) is geplaatst de archiefbewaar plaats van de gemeente Roermond (beschikking van 12 maart 1974, nr. MMA/Ar 160.758). In de Staatscourant (1974-52), waarin deze beschikking is gepubliceerd, is de volledige lijst van aangewezen instellingen opgenomen (zie ook Nederlands ar chievenblad 77 (1973) 142-143 en 78 (1974) 74). Reeds in 1971 had de gemeente Roermond om aanwijzing krachtens artikel 23 van het Archiefbesluit verzocht (zie verslag Archiefraad 1971 blz. 23). De toestand en het beheer van de bewaarplaats bleken echter nog niet voldoende. Inmiddels heeft men de beschikking gekregen over een geprefabriceerde archiefbewaarplaats, direct aan de studiezaal grenzend en over voldoende gekwalificeerd personeel, zodat de in artikel 23 van het Archiefbesluit geëiste veilige bewaring en deskundig beheer van de geleende archiefbescheiden gewaarborgd zijn. F. C. J. K. Afgesloten 16 april 1974 MEDEDELING Ten departemente van C.R.M. is op 10 april 1974 een intradepartementale commis sie ingesteld ter voorbereiding van een technische (partiele) herziening van de Ar chiefwet 1962 en van het Archiefbesluit, welke herziening mede gebaseerd zal zijn op de tot op heden door de Archiefraad uitgebrachte adviezen. Principiële wijzigingen van de Archiefwet 1962 en van het Archiefbesluit zullen niet bij de werkzaamheden van de commissie worden betrokken. In het kader van bedoelde technische herziening worden gaarne eventuele voorstel len terzake tegemoet gezien bij het secretariaat van de commissie, liefst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 1 september 1974. Huidige samenstelling van de commissie: Voorzitter-lid: mr. J. F. M. J. Jansen, Raadadviseur Culturele Zaken Min. van C.R.M. Lid mr. E. D. Eijken, rijksarchivaris in de provincie Overijssel mr. J. M. Felkers, medewerker Centrale Afdeling Wetgeving en Juridische Zaken C.R.M. mr. F. C. J. Ketelaar, lid van de Archiefraad mr. L. Lieuwes, secretaris van de Archiefraad mr. J. D. Chr. de Vries, hoofd Afdeling Archieven C.R.M. Lid-secretaris: M. F. C. van der Avoirt, medewerker Afdeling Archieven C.R.M. Adres secretariaat: Ministerie van C.R.M., Sir Winston Churchilllaan 362, Rijswijk (Z.H.). 162] Buitenlandse archivistische literatuur De jaargang 78 (1971) van de Gazette des Archives, afl. 72-75, bevat een beperkt aantal bijdragen van belang voor een nederlandse lezerskring. Maar die bijdragen beklemtonen weer eens de verwantschap van de vakproblemen. Zo vertoont het verslag over de colloquia, die gehouden zijn in 1969 en 1971 tussen vertegenwoordigers van het archiefwezen en de universiteit van Nantes rond het thema 'Les recherches d'histoire et de géographie dans les Archives', duidelijke over eenkomsten met de weergave van de nederlandse studiedagen van 1972. Een volgend artikel lijkt te preluderen op onze komende studiedagen. Het is 'Les archives d'entreprise et leur interêt pour l'histoire' van prof. Jean Vidalenc van de universiteit van Rouen. Schrijver houdt een algemeen pleidooi voor de waarde van bedrijfsarchieven, dat hij ondersteunt met voorbeelden in eigen ondervinding opge daan. Ik werd getroffen door zijn argument dat de officiële statistiek met zijn koele cijfers vaak afwijkt van de werkelijkheid. Daarom baseert prof. Vidalenc zijn onder zoek nimmer op overheidsarchief alléén; de daaruit gedistilleerde gegevens verge lijkt hij, zo mogelijk, met de conclusies uit privé-archieven getrokken. De economische geschiedenis blijkt en vogue in deze jaargang want ook de lezing voor de Ecole des Chartes van prof. Robert Fossier is opgenomen 'Technique et méthodes nouvelles en histoire economique médiévale'. De franse VAN heeft zich gebogen over de geschiedenis van de bestuurlijke indeling van Frankrijk; aanleiding was ondermeer een wetenschappelijk project om tot histo- risch-bestuurlijke atlassen van heel Frankrijk te komen. Vooral de gang van zaken op locaal niveau tijdens de revolutie is soms moeilijk te achterhalen, zeker als men bedenkt dat er nu nog meer dan 23.500 gemeenten in Frankrijk bestaan. Rapporteur was Marcel Baudot. Ook de permanente werkgroep van archivarissen voor de problemen van de mecha nische informatieverwerking etc. rapporteert in deze jaargang; de werkgroep is in 1967 ingesteld. Een interessant archief wordt besproken door Franqoise Vignier. Haar onderwerp is het 'Fonds de la communauté des notaires de Dyon'. Archieven van dit soort broederschappen zijn zeldzaam. In ons geval dateert het ontstaan in het vroege mid den van de 17de eeuw. Het einde kwam, zoals voor alle broederschappen, met de franse revolutie. Kol. J. Barbe tenslotte beschrijft de inrichting en werkwijze van het centrale buro voor de administratieve leger-archieven te Pau. Een soort tussenarchief, dat in 1968 is opgericht. [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 42