Vervolgens deelt dr. Pirenne mee dat in de zomervergadering door het bestuur een voorstel zal worden gedaan tot verhoging van de contributie met 5,— per 1 januari 1973. Misschien kan het bij deze verhoging blijven; de mogelijkheid bestaat echter dat in 1976 opnieuw contributieverhoging plaats zal moeten vinden. De zomervergadering 1974, te houden op 17 mei in Utrecht in samenwerking met het gemeentearchief aldaar, zal gewijd zijn aan mr. S. Muller Fzn., 100 jaar geleden benoemd tot gemeentearchivaris in Utrecht. Door het gemeentearchief zal, ter her denking hiervan, een tentoonstelling worden georganiseerd. Aan de orde komen de notulen van de ledenvergadering van 9 mei 1973, zoals deze zijn gepubliceerd in het Nederlands Archievenblad, aflevering drie, 1973, blz. 161 e.v. De voorzitter stelt voor de derde zin van de vierde alinea als volgt te wijzigen: 'S.O.D.-ers in gemeentedienst kunnen deze cursus dus voorlopig niet volgen, op aandrang van het V.A.N.-bestuur'. De notulen worden hierna onder dank aan de secretaris vastgesteld. De penningmeester, de heer R. J. Jansen, licht op de volgende wijze de rekening 1973 en de begroting 1974 toe: 'In de rekening 1973 vallen aan de ontvangstzijde de inkomsten op uit de circulaires van dat jaar, die begroot op 2500,- uiteindelijk resulteerden in een ontvangst van ruim 7000,—. Dit vindt zijn oorzaak in het toenemend aantal vacaturemeldingen en in dein juli 1973 doorgevoerde verhoging van de vergoeding voor deze circulaires voor derden van 200,- naar 250,-. Hieruit kunnen thans de kosten van de cir culaires en de convocaties van de vereniging volledig worden gefinancierd. Tevens is ingesteld een verhoging voor abonnementhouders niet-leden van het Nederlands Archievenblad. Met ingang van 1 januari 1974 betalen zij geen 50,— maar 60,—. Door de aanwas van het ledental stegen de inkomsten uit contributies in vergelijking met 1972 met ruim ƒ2000,—. De studiedagen brachten de vereniging, ondanks de steun van de Morrenstichting, de algemene rijksarchivaris en het Ministerie van C.R.M., toch een nadelig saldo van ca. ƒ2500,—. Getracht zal worden in de toe komst het houden van studiedagen ook onafhankelijk van subsidieverlening te doen plaatsvinden. Toch is het voordelig saldo van de vereniging, na aftrek van de kosten van de nog te verwachten uitgave van het extra nummer van de studiedagen, met ca. 2000, toegenomen. Dit saldo zal dringend nodig zijn om de uitgave van de klapper op het Nederlands Archievenblad, welke dit jaar op stapel staat, te kunnen financieren. De inkomsten van deze klapper, voor leden gratis, maar voor niet-leden tegen kostprijs verkrijgbaar, zullen namelijk niet alle in de rekening van 1974 kunnen worden ver antwoord. Voor de uitgavezijde is de volgende toelichting misschien nuttig. Het bedrag ver meld onder 'verenigingen' is door de Vereniging van Archivarissen verschuldigde achterstallige contributie over de jaren 1971-1973 aan de Conseil International des Archives. In de toekomst zal deze contributie 50 dollar per jaar bedragen. De kosten van het bestuur liggen ongeveer 800,— hoger dan begroot. De oorzaak ligt in het feit, dat vele bestuursleden hun reis- en verblijfkosten niet meer kunnen [84] declareren bij de respectieve overheden. De uitgaven voor de commissie gewest vorming beliepen ca. 1000,niettegenstaande dat de gemeenten Rotterdam en Nijmegen bepaalde kosten voor hun rekening namen. Met het Ministerie van C.R.M. werd overeengekomen dat over 1973 niets zal wor den teruggevorderd. Bij de begroting 1974 kan worden aangetekend dat voor 1974, in vergelijking met 1973 de subsidie is verhoogd, namelijk van 12150,— naar 18000,—. Een verho ging van 50%. De cijfers voor 1975 zijn nog niet bekend; wel kan ik U mededelen dat subsidie is aangevraagd voor een begroot nadelig saldo van ƒ25000,Ter in formatie: over 1973 droeg het Ministerie van C.R.M. per lid bij 40,in 1974 wordt dit 45,—. De verhouding contributie tot bijdrage van het ministerie is, zoals deze zich ontwikkelt, niet juist. In verband hiermee heeft het bestuur gemeend om, zoals de voorzitter reeds in zijn jaarrede opmerkte, in de komende ledenvergadering een voorstel te doen tot contributieverhoging. Gedacht is aan een verhoging van -5, naar 30, Mocht in 1975 blijken dat dit niet voldoende is, dan kan op nieuw een voorstel tot verhoging tegemoet worden gezien. De verhoging van 5, voor 1975 die alleen al noodzakelijk is om de kostenstijgingen van de laatste twee jaren op te vangen, moet U tevens zien als blijk van belangstelling en waardering uwerzijds voor de vereniging en als een poging om onze financiële positie niet te afhankelijk te maken!' Hierna leest de secretaris een door hem ontvangen schrijven van de kascommissie voor: Ondergetekenden, J. Meinema en O. A. M. W. Hartong, tezamen vormend de kas commissie, daartoe benoemd door Uw vergadering, verklaren: ten eerste: de boekhouding van de penningmeester voor 1973 te hebben nagezien en gecontroleerd, ten tweede: deze boekhouding in goede en geordende staat te hebben aangetroffen en stellen derhalve voor, de penningmeester voor het door hem gevoerde zuinige beheer décharge te verlenen. Zij verzoeken bovendien Uw vergadering hem Uw welgemeende dank te betuigen voor zijn consciëntieuse activiteiten'. Mr. F. C. J. Ketelaar beklemtoont de wenselijkheid van het overleggen van een ba lans bij de begroting. De penningmeester antwoordt dat hij dit voorstel wil over wegen; zijns inziens is een bezwaar dat er te weinig posten zijn om op de balans op te voeren. De rekening 1973 en de begroting 1974 worden hierna vastgesteld. De voorzitter stelt vervolgens voor om als leden van een nieuwe kascommissie aan te wijzen, de heer P. Brood en mr. W. J. Meeuwissen. Eerstgenoemde aanvaardt zijn benoeming, mr. Meeuwissen is niet aanwezig. Op de volgende ledenvergadering zal worden meegedeeld of hij zijn benoeming aanvaardt. Aan de orde komt vervolgens de wijziging van de statuten en van het huishoudelijk reglement. De redactie van artikel 16, lid 4 van de statuten is verouderd. De voor- [85]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 3