vooral een inzicht geven in de betekenis van de hervorming binnen één van de klooster, namelijk de abdij Hertogendal, gelegen in het Meerdaal Bos (gem. Ham- me-Mille, prov. Brabant). Daarover is vrij veel bekend dankzij een desbetreffende kroniek, die werd samengesteld en tot 1488 bijgehouden door Joes van Dormael de biechtvader van Hertogendal. Met behulp van deze kroniek en de bewaardgebleven abdijrekeningen schetste spre ker het uitgebreide relatiepatroon van dit klooster. De reformatie werd overgeno men uit de zusteradbij van Argenton (bij Gembloers, prov. Namen). Uiteraard be stonden er ook belangrijke bindingen met de bekende cisterciënzerabdij van Villers, waar de auteur van de kroniek vandaan kwam. Na de doorvoering van de fefor- matie, die in december 1460 plaats vond, ontstonden nauwe relaties met vele andere abdijen, onder andere Woutersbrakel (in Brabant), Nazareth bij Lier. Beaupré te Grtmminge (prov. Oost-Vlaanderen), Nieuwenbos bij Gent, Maagdendal te Ouden aarde, Herkendrode te Kuringen (prov. Limburg), Nonnemielen bij Sint-Truiden en Rotem (bij Halen, eveneens in Limburg) en zelfs met Blandecques bij Sint-Omaars in Frankrijk en Loosduinen bij 's-Gravenhage in Nederland. Tenslotte gaf spreker de inhoud weer van de hervormingsmaatregelen, waarvan de twee hoofdpunten waren: een strenger kloosterslot en de aanvaarding van het conventueel gebruik van de inkomsten uit lijf- en erfrenten1. De zeer levendige gedachtenwisseling, waaraan werd deelgenomen door de heren Van Ham, p. Gerlach. Ribberink, p. Ma.^us, P. Th. J. Kuyer en H. J. Delvaux moest helaas worden afgebroken in verband met de komst van de burgemeester van Brussel, de heer L. Cooremans, die het gezelschap uiteraard in twee talen kwam begroeten. Na de erewijn memoreerde de heer Drs. C. Th. Lohmann, voor zitter van de Noordbrabantse Kring van Archivarissen, in zijn dankwoord o.a. dat het in 1961 was dat de Brabantse Archivarissendag ook in Brussel werd gehouden. Hij stelde dat de historie in deze stad een duidelijke taal spreekt en dat er bovendien archieven bewaard worden, die van belang zijn voor het gehele hertogdom en zelfs voor vele gebieden daarbuiten. Tenslotte dankte hij het ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Cultuur en het stadsbestuur van Brussel voor de finan ciële steun en ue organisatoren voor het vele werk, waardoor ook deze Brabantse Archivarissenuag wederom bijzonder geslaagd mag heten. Na een kort bezoek onder leiding van mej. Martens aan enige van de rijke werkkamers van schepenen, vertrok het gezelschap per autobus naar het kasteel van Moortebeek. Tijdens het vorstelijk noenmaal aldaar werd onder andere het woord gevoerd door de Nederlandse algemene rijksarchivaris. Hij was verheugd kennis te hebben mogen maken met de Brabantse Archivarissendag. Hij kon eenter niet be loven er voortaan altijd aan te zullen deelnemen. In een Brusselse etalage had hij diezeitue dag een Frans citaat gelezen, dat hij ter verduidelijking als volgt vertaalde: Ambtenaren zijn te vergelijken met boeken. Hoe hoger je ze plaatst, hoe minder Deze lezing is uitgewerkt en gepubliceerd. Zie: C. Vleeschouwers, Joes van Dormael's Kroniek dei hervorming binnen de Brabantse cisterciënzerinnen-abdij Hertogendal (1488) m. Ons Geestelijk Erf, XLVII (1973), n. 173-195, waaraan als bijlage is toegevoegd de volledige tekst van de Cronicke tsgodshuys van tsHertoghendale' (p. 196-220). 154] je ze kunt gebruiken'. Tijdens dit middagmaal werd ook bekend gemaakt dat de volgende Brabantse Archivarissendag zal plaats vinden te Helmond. 's-Middags bracht het gezelschap een bezoek aan het Koninklijk Museum voor Mid- den-Afrika te Tervuren, waar een voortreffelijk gedoseerde rondgang door de rijke verzamelingen werd gemaakt. Reeds gedurende de rit naar het museum, maar vooral daarna, tijdens de goed geplande excursie door de koninklijke domeinen van Ter vuren en het Zoniënwoud, werden door collega E. Vandewoude duidelijke toelich tingen gegeven op allerlei zaken, waar men langs kwam. Na een smakelijke en gezellige 'collation' te Overijse reed het gezelschap terug naar Brussel om daar in de Ruisbroekstraat, niet zonder weemoed, haastig afscheid van elkaar te nemen. J. M. F. IJsseling SUMMARY The fifteenth Brabantine Archivists' Day at Brussels In 1973 this meeting, which has become a tradition, was held in Brussels on Sep tember 27th and 28th. It was attended by some eighty archivists. Host and hostess were the General State Archivist of Belgium, Dr. C. Wijffels and the archivist of the city of Brussels, mrs. M. Martens. Two lectures were given. Mr. W. van Ham's lecture dealt with the Armorial bea rings of the towns of Brabant and was illustrated by a fine series of slides. Mr. C. Vleeschouwers sketched a clear picture of the Reformation in the Cistercian con vents in the 15th centuryusing as an example the abby of Hertogendal. During this meeting there was ample opportunity to renew old contacts with colleagues and make new ones. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 38