kracht geen zorgen behoeft te maken. Hij stelt, dat dergelijk materiaal aanleiding tot bewijs, tot rechterlijk vermoeden kan zijn, waarmede het karakter van bewijs middel zou zijn bereikt. Mede gezien de uitspraken van de Hoge Raad over de aard van de bewijsmiddelen™ en het gestelde in het Burgerlijk Wetboek inzake het ver moeden dient dit als onjuist aangemerkt te worden. Ook de eerder aangehaalde uit spraak van de Centrale Raad van beroep wijst in die richting. Ten volle blijft de uit spraak gehandhaafd 'In een staat als de onze zal elke overheidshandeling haar legi timatie in het recht moeten vinden.'20 Dit zou kunnen leiden tot pogingen van waarborging van automatisch verwerkte gegevens en bescheiden, zoals bv. voorgesteld door de Zweedse Staatscommissie ter zake, die de instelling vraagt van een Data Inspection Board, die de waarborg levert:21 'Special provision for authorities: Information from an A(utomatic) D(ata) P(rocessing) recording which is provided for the purpose of judicial or administrative proceedings shall be added to the rele vant file in readable form. The Data Inspection Board may permit exceptions from this rule when special reasons so warrant.' In de huidige toestand kan daarom de traditionele wijze van administratie niet ge mist worden eventueel naast een geautomatiseerde. Wanneer nu reeds blijkt bij be schouwing van bestaande automatiseringsmogelijkheden en van verwachte ontwik kelingen, dat de gehele traditionele registrering en archivering bij verschaffing van wettelijke garanties via automatisch te verwerken informatiedragers plaats kan vin den, zal gestreefd moeten worden naar het scheppen van die waarborgen. Dan kan de traditie in het geheel wijken voor een nieuwe en verantwoorde metodiek. Zonder deze waarborgen zal dubbel werk moeten worden verricht. In dat geval kan beter en efficïenter uitsluitend gewerkt worden met goed georganiseerde wijzen van regi strering, zoals die nu aanwezig zijn. V Konklusies. 1 Het gebruik van geautomatiseerde gegevensbestanden door overheidsorganen is slechts dan verantwoord indien volledige waarborgen worden geschapen voor de rechtsgeldigheid van de gegevens, de rechtszekerheid van de betrokken indivi duen en van de overheidsorganen. Deze waarborgen kunnen verkregen worden door een normatieve wetgeving op dit gebied. 2 Wanneer een dergelijke wetgeving tot stand komt, kan het geheel van de schrif telijke vastlegging van het (rechts-)handelen van de overheid en van daaruit voortkomende rechtsfeiten op een accurate, efficiente en automatische wijze ge schieden. 19 Gevolgd is de aanwijzing in mr. J. D. van den Berg, Klapper op de burgerlijke en strafarresten van de Hoge Raad en de Gerechtshoven, 1961-1970. Zwolle 1973. 20 Prof. mr. R. Crince le Roy, Gevolgen van automatisering van de overheidsadmini stratie voor de burger en voor het overheidsapparatuur, in Computer en Recht 1972 pg. 135. 21 Data Base of Data Beest, pg. 288. [150] 3 Afweging zal dan nodig zijn van de verhoging van het nuttig effect van een overheidsadministratie met behulp van computers tegenover de kosten van het geheel ten opzichte van het nuttig effect van de bestaande mogelijkheden. 4 Gezien het kostenaspect van de automatisering zal samenwerking in grote ver banden onvermijdelijk zijn. 5 Bij het niet tot stand komen van een dergelijke rechtsveiligheid is deelname door overheidsorganen aan automatiseringsprojekten niet alleen een mogelijke bedrei ging van de rechtsmaatschappij, maar ook een ondermijning van de hoge prin- cipia van recht en verantwoordelijkheid waarop de Nederlandse bestuursorganen zijn gegrond. Het geheel van de doelstellingen kan worden samengevat in het citaat waarmee werd begonnen: 'De gegevens die de overheid verzamelt, moeten vooral de moge lijkheden scheppen dat aan de hand van objektieve criteria een gelijke rechtsbe deling voor ieder wordt gewaarborgd.' J. D. Winsemius SUMMARY The governmental administration is ruled by laws and prescriptions destined to preserve the rigths of the citizens. These laws have been made for the 'paper- system' of government as used in Europe from the Middle Ages. If the government wishes to change from paper to computer, wishes to step into Automatic Data Processing, then laws and rules have to be changed and new to be made to guarantee in the new system the same rights of the citizen. The importance of these rights may occasionally lead to the conclusion, that effeciency has to recede for the maintenance of the rights of the citizen. Therefore the use of automatic systems without adaption of laws and rules is not to be allowed for purposes of governmental administration. [151]

Nederlandsch Archievenblad | 1974 | | pagina 36