slavië, het Bundesarchiv te Koblenz. Maleisië en de National Archives and Records Service. Washington U.S.A. Het tweede hoofdstuk behandelt en vergelijkt de uit gaven voor salarissen, gebouwen, bureaumateriaal, dienstreizen, aanwinsten, lite ratuur, publicaties, restauratie en foto-ateliers, verpakkingsmateriaal en archief transporten. Het derde deel behandelt per strekkende kilometer de kosten van nieuwbouw, administratie en overname en beziet deze kosten ook bij hulpdepots. Het rapport vermeldt de bedragen in Zwitserse francs, honderd Zwitserse francs kunnen worden gerekend voor 90 gulden. Los van allerlei nevenuitkeringen bedroegen de officiële begrotingscijfers in 1970 voor de diverse diensten in Zwitserse francs: Oostenrijk 2.162.460 Israel 1.037.450 Denemarken 5.451.577 Joegoslavië 534.922 Engeland 8.636.858 Koblenz 8.217.075 Frankrijk 12.142.457 Maleisië 813.915 Hessen 2.158.770 Washington 128.244.415 Hongarije 1.133.400 Voor de nederlandse cijfers en de percentuele verhoudingen zie de bijlagen 1 en II. De nieuwbouwkosten tonen grote verschillen. In 1970 was dat per strekkende kilo meter voor Maleisië 40.000 francs, voor Washington nagenoeg 1 miljoen, n.l. 958.157 francs. Nederland kwam met ruim 200.000 Zwitserse francs per kilometer wanneer grondkosten niet worden meegerekend, ongeveer gelijk met Hessen, Israel en Koblenz. Voor de administratieve kosten per kilometer kon Nederland gebruik maken van de Mees en Hope-cijfers (Ned. Archievenblad 1972, 135-138). Washington vertoont met 13.000 francs per strekkende kilometer tussendepots en bijna 130.000 francs per kilometer gewoon depot een parallel met de Mees en Hope- cijfers, welke 12 Zwitserse francs (11 gulden) per strekkende meter bedragen voor limbo's en 259 Zwitserse francs (233 gulden) voor een strekkende meter bij de regis tratuur. Opgemerkt moet worden dat the National Archives and Records Service, Washington D.C. veel werk verzet, dat in Nederland gerekend wordt te behoren tot het terrein van de registratuur. De zweedse algemene rijksarchivaris Kromnov noemde een cijfer van 20 tot 25 dollar als kosten 1970/71 per strekkende meter. In de levendige discussies, die de rest van de dinsdag en het grootste deel van de woensdag in beslag namen, zocht de vergadering naar relaties tussen bestand en formatie. De canadese archivaris Smith noemde een amerikaanse regel voor tussen depots: een archivist per drie kilometer. Vergelijkingen werden door anderen be zwaarlijk geacht. Middeleeuwse archieven zouden meer academici eisen dan jon gere fondsen. Anderen stelden, dat bij zeer grote hoeveelheden globale regels wel gelden kunnen. Met enige hilariteit werd vastgesteld, dat de relatie één hoger ar chiefambtenaar op drie kilometer archief nogal eens voorkomt. Hiermede verbon den was de vraag welke relatie gewenst is tussen de groepen hoger en middelbaar. De directeur-generaal van het franse archiefwezen Dubosq verklaarde in eerste in- [170] stantie te streven naar een verhouding 1 op 2. Ede van het Public Record Office stelde, dat het middelbare bestand in Engeland na de tweede wereldoorlog verdrie dubbeld was bij een gelijkblijvende academische staf. De oud-directeur van het Bundesarchiv Mommsen was voor een relatie van 1 op 3. Vroeger domineerden in Pruisen, zo zeide hij, gelijk,elders de academici. Nu vermeldde hij 11 academici op 32 middelbaar. Ook de noorse algemene rijksarchivaris Mannsacker pleitte voor 1 op 3. Dahm, de chef van de Archivverwaltung Rijnland/Westfalen verklaar de zich voor een verhouding van 1 op 4 of 1 op 5. Het hoofd van het beierse ar chiefwezen dr. Bernhard Zittel pleitte voor twee groepen middelbare archiefamb tenaren. Naast de huidige middelbare sector, waarin nogal wat oud-leraren, onder wijzers en niet afgestudeerde studenten belanden, streeft hij naar een wat minder bestudeerde middelbare groep. De vraag in hoeverre vergelijkingen mogelijk zijn, bleef spelen. De enorme staf van Washington telde in 1970 2562 personen, waaronder 290 met een academische op leiding en 1421 'archival technicians', waaronder heel wat zo niet hoofdzakelijk figuren uit Zittels tweede middelbare groep. Zij verzetten, zoals gezegd, veel werk, dat elders onder de registratuur valt. De U.S.A.-methode om via dagrapporten en maandstatistieken de kosten van iedere activiteit te berekenen, deed de vertegen woordigers van minder massale diensten vragen naar de verhouding tussen de kos ten en de baten van uitgebreide werkrapportage. Men was het algemeen wel eens met de canadees Smith, die om meerjarenprogramma's vroeg en naar een cijfer matige bepaling van de relaties tussen apparaat en productie streeft. Exner van de DDR stelde, dat Potsdam door rapportage en uitleen jaarlijks 45 tot 55 miljoen mark bespaarde. Anderen plaatsten vraagtekens bij deze wijze van rekenen. Wel meende men dat de baten berekenbaar zijn van een versnelde overname en vernieti ging. Daarbij worden de administratieve documentatie en de te verlenen universi taire assistentie gecentraliseerd. Het overlaten van het geven van inlichtingen uit recent archiefmateriaal voor studies, scripties en dissertaties aan de diverse administraties kan erg onefficiënt zijn. Het verwaarlozen van deze openbaarheids- taak werkt verschralend. Er zou ook een overzicht moeten komen van de door het archief te verrichten taken, waarbij per taak de kosten en de baten berekend moeten worden. Hierbij zijn de baten dan veelal besparingen op kosten, kosten, die vaak verborgen zijn in het to taal van de administraties. Laat op de woensdagmiddag werd er een einde gemaakt aan de levendige discus sies over de kosten. De wapenkunde kwam aan de orde. Dit duurde tot 19.30 uur. De franse zegelspecialist, de fijnzinnige Metman verklaarde zich de volgende dag in een particulier gesprek zeer gesticht door deze betogen, die weliswaar van papier werden voorgelezen, doch waarin de sprekers stelden, dat het marxisme-leninisme een ideale basis biedt voor een bloei van de heraldiek en de sigillografie. Het rap port tenslotte van de in augustus 1972 te Moskou ingestelde hervormingscommissie, dat op vrijdag werd behandeld, pleitte o.m. voor beperking van de delegaties. Dit zal vooral de vele west-duitse deputaties treffen en daarmede een groot verlies be- [171

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 6