Archiefbudgetten en de XIVe Table Ronde des Archives van de drukpers, in 1960 gevolgd door zijn proefschrift 'De Goudse kloosters in de Middeleeuwen'. Meermalen, doch vergeefs pleitte hij voor modernisering van de archiefbewaar plaats, o.m. door de aanleg van een centrale verwarming en de vervanging van de onpractische houten kasten door stalen archiefrekken. Na zijn promotie wijdde hij zich voornamelijk aan zijn theologische studiën; Taal was en bleef in de eerste plaats theoloog. j. E. J. Geselschap [1681 In 1971 vroeg de UNESCO met het oog op de stichting van nationale archieven in Afrika en Azië aan de Internationale Archiefraad om een rapport over de kosten van rijksarchiefdiensten. Het maken van dit rapport werd door de raad opgedra gen aan de deense archivaris dr. Harald Jorgensen. Op de 14de Table Ronde des Archives, welke van 15 tot 18 mei 1973 te Luxemburg werd gehouden, was Jor- gensens rapport on the cost of archive service, Copenhagen 1973, onderwerp van uitvoerige gedachtenwisselingen. De Table Ronde is een instelling van de Internationale Archiefraad. De Raad komt eens in de vier jaar bijeen, vaak met grote deputaties. Zo telde het 7de Inter nationale Archiefcongres dat van 21 tot en met 25 augustus 1972 te Moskou werd gehouden, 1300 congresgangers, waarvan een kwart uit de Sowjet-Unie zelf. De Table Ronde die jaarlijks bijeen komt omvat daarentegen vijftig tot zeventig leden, de directeuren van landelijke archiefdiensten en de voorzitters van lande lijke archivarissenverenigingen. De Table Ronde kwam in het verleden bijeen te Parijs 1954, Namen 1955, Zagreb 1957, Wiesbaden 1958, Lissabon 1959, Warschau 1960, Madrid 1962, Budapest 1963, Londen 1965, Kopenhagen 1967, Boekarest 1969, lerusalem 1970 en Bonn 1971. De 14de Table Ronde werd op dinsdagmorgen 15 mei 1973 om 9.30 uur in het Europese Centrum op de Kirchberg in de stad Luxemburg geopend. Bij de ope ning waren aanwezig de Groothertog en het Corps Diplomatique; tot de deputatie van ontvangst behoorden naast het presidium ook de algemene rijksarchivarissen van de Benelux. Agendapunten waren het kostenrapport van Jorgensen, een rap port van de archivaris van Parijs Ch. Gut over 'L'héraldique, la sigillographie et la symbolique administrative contemporaine dans les archives' en een voorstel van een commissie onder voorzitterschap van de noorse algemene rijksarchivaris dr. Dagfinn Mannsaker over een reorganisatie van de Table Ronde. Het Report on the cost of archive service is gebaseerd op vragenlijsten, welke aan 12 daartoe aan gewezen rijksarchiefdiensten waren gezonden. Op Oost-Duitsland na antwoordden allen. Het kritisch benaderen van staatsbegrotingen lijkt niet overal te worden ge waardeerd, ook de discussies wezen in deze richting. Het eerste hoofdstuk van het rapport presenteert de deelnemers van het onderzoek: Oostenrijk, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Hessen, Hongarije, Israel, Joego- 169]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 5