handeld. Deel 22 is gewijd aan de parochie, de pastoors, de vicarissen en kapelaans, de pastorie, de kosters, eredienst en devotie. Deel 23 aan het kerkgebouw, kardinaal van Frankenberg, kerkhoven en begraven, onderwijs. Er is een afzonderlijke editie in één band voor de gemeente Rijsbergen gemaakt. Deel 24 wijdde de heer Delahaye aan het St. Jorisgilde of de Vroedschap van Zevenbergen. Kerkelijke archieven Nederlandse Hervormde Kerk. Mede ten gevolge van de oproep in het Nederlands Archievenblad van 1971 op blz. 301 konden 22 nieuwe archiefconsulenten worden benoemd. Voor zover zij nog niet vermeld werden in de Staat van het Nederlandse Archiefwezen per 1 juni 1972 worden zij onder de Personalia in deze aflevering opgenomen. Vanwege het Bureau van de archivaris werden de archieven van 97 gemeenten ge ïnspecteerd. In 50 gevallen bleek de materiële toestand goed te noemen, in 37 ge vallen matig en in 10 gevallen slecht. De bergruimte was in 26 gevallen goed te noemen, in 44 gevallen matig (niet brandveilig, doch wel netjes en niet te vochtig) en in 27 gevallen slecht (vooral te vochtig). Goed geordend waren 8 archieven, van enige orde was sprake bij 32 archieven, terwijl in de overige 57 archieven geen orde te bespeuren viel. Voorts werden geïnspecteerd de archieven van 8 classes en 9 andere organen van de kerk. Van 16 van deze archieven was de materiële toestand goed, van 1 matig; de bewaring was in 6 gevallen goed, in 10 gevallen matig en in 1 slecht; de ordening was in 8 gevallen goed, in 8 gevallen matig en in 1 geval slecht. Uit het depot in het Synodegebouw werden ingevolge door de eigenaars genomen besluiten tot inbewaringgeving de archieven van de Hervormde Gemeenten Gin- neken en Geertruidenberg overgebracht naar de Gemeentearchieven van Breda en Geertruidenberg. Assistentie werd verleend bij het op orde brengen van het archief van de Generale Synode van na 1945 in het gebouw Carnegielaan. Tevens werd van de archieven van enige organen van bijstand een voorlopige beschrijving vol tooid. Slechts die van het archief van de Emigratiecommissie kwam nog niet gereed. Voor 33 archieven werd toestemming verleend tot inbewaringgeving in een rijks- of gemeentearchief. In 1972 is duidelijk gebleken dat de werkzaamheden, die van de archiefdienst wor den verwacht, steeds veelvuldiger worden. Toezicht werkt vooral dan effectief, wanneer het systematisch wordt aangepakt. Maar daarmee komen er wel steeds meer archieven bij, waarover met de betreffende colleges contact wordt onder houden (met inbegrip van waar nodig daadwerkelijke hulpverlening), zonder dat anderzijds een even groot aantal van de lijst afvalt. Dit laatste kan pas indien er aan twee voorwaarden is voldaan: 234 1 het oude statische) archief dient te zijn geordend en geïnventariseerd en wordt in een verantwoorde ruimte bewaard; 2 het dynamisch archief moet goed bijgehouden en bewaard worden: de stukken worden na behandeling op een ordelijke wijze opgeborgen. Nodig zijn hiertoe een, zij het ook eenvoudig, registratuurplan en een speciale ruimte, bv. kantoor- kast met een indeling, die wegzetten van de stukken (het liefst in tevoren geco deerde mappen) en registers volgens het registratuurplan mogelijk maakt. Hoewel elk kerkelijk college er bijzonder veel gemak van heeft en er tijd en geld mee bespaart, wanneer de geschetste toestand is bereikt, komt men als regel niet gemakkelijk zo ver. Voor de archiefdienst is zolang een afvoeren van de lijst niet mogelijk en blijft het toezicht meer betekenen dan een eenvoudige routinezaak. Meer voorlichting vooral betreffende het tweede punt, o.a. door het aanbieden van een registratuurplan met tevens aanwijzingen voor de post- en archiefbehan deling, wil de archivaris in 1973 verstrekken. Het bureau werd voor archiefonderzoek bezocht door 85 (v.j. 66) personen. Gouda. Het zesde jaarverslag van het archief van deze Hervormde Gemeente, dat over 1972, noemt als aanwinsten o.a. bescheiden van de wijkkerkeraad van wijk IV, alsmede aanvullingen op het archief van het Orgelcomité en het Fonds Goudse Glazen en stukken betreffende de bouw van de Vredeskerk. Het aantal bezoekers bedroeg 6 (v.j. 16). Commissies Blijkens haar jaarverslag kwam de Algemene Classificatie commissie voor de Over heidsadministratie in 1972 tien maal bijeen. De commissie herdacht het overlijden op 13 mei 1972 van haar eerste voorzitter, de heer P. Noordenbos, de grote voor vechter van de vernieuwing van de archiefverzorging bij de overheid. In het kader van de voorbereiding van een herziening van het Besluit Post- en Archiefzaken Rijksadministratie 1950, K 425, bracht de commissie desgevraagd advies uit aan de voorzitter van de Permanente Commissie voor de Post- en Archiefzaken bij de Rijksadministratie over de redactie van enige artikelen in bedoeld voorontwerp. De standaardcode werd aangevuld met een aantal notaties, ontleend aan de Basis archiefcode voor de gemeentelijke, regionale en provinciale administraties. De commissie bleef met belangstelling de ontwikkeling van de U.D.C. volgen en be sprak enige kwesties ter zake. De behandeling van de algemene archiefcode voor de archiefordening en de archiefdocumentatie bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken werd voortgezet. Beraad met de Unie van Waterschappen heeft geleid tot een nieuwe versie vool' het ontwerp tot aanvulling van de code met onderwerpen op het gebied van de afvalwaterzuivering. De commissie bracht hierover haar gunstig advies uit aan de Minister van Binnenlandse Zaken. 235

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 38