Bij een aantal gemeentelijke beheerseenheden werden reorganisaties op archiefge- bied ingevoerd, die veelal overschakeling inhielden op het V.N.G.-systeem. De ge meentelijke archiefinspectie heeft hierbij een begeleidende taak. Het archief werd in totaal bezocht door 2808 (v.j. 1941) personen, die 5597 (v.j. 3819) bezoeken brachten. Schiedam. In 1972 werden met betrekking tot de verbouwing van de panden Korte Haven 31-33 voor het gemeentearchief geen vorderingen gemaakt. De gereedko ming van het stadskantoor in januari 1973 en het derhalve ontruimen van een aantal tot dan bij de gemeente in gebruik zijnde gebouwen, maken een snelle op lossing van het huisvestingsprobleem van de archiefdienst tot een noodzaak. Im mers, enerzijds zijn de diensten, die gaan verhuizen, gedwongen te veel archief stukken mee te nemen naar het stadskantoor en anderzijds dreigt een gedeelte van de archieven onbeheerd in leegstaande gebouwen achter te blijven. Het vrijwel geheel ontbreken van ruimte om waardevolle particuliere archieven in bewaring te nemen doet zich ernstig gevoelen. Slechts enige kleinere archieven en archief gedeelten (waaronder aanvullingen van reeds eerder ontvangen archieven) konden worden geplaatst. Het indiceren van de bouwvergunningen kwam gereed over de jaren 1907-1928. Met de inventarisatie van het 19de eeuwse archief werd voortgegaan. De archivaris besteedde een deel van zijn tijd aan het onderzoek voor en schrijven van het ge denkboek Schiedam - 700 jaar stad. Het aantal bezoekers bedroeg 261 (v.j. 228), die 929 (v.j. 703) bezoeken brachten. Tholen. Het gemeentearchief van de nieuwe gemeente Tholen, die het hele eiland omvat, is voorlopig gevestigd in het voormalige stadhuis te Tholen, Hoogstraat 12, tel. 01660-350. Vaste openingstijden zijn er niet. Na afspraak is het echter moge lijk het gemeentearchief te bezoeken voor de raadpleging van archiefstukken. De archieven der voormalige gemeenten St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpe- nisse, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Poortvliet zullen, in afwachting van de bouw van een gemeentelijke archiefbewaarplaats, in de vroegere gemeentehuizen be waard blijven. Tilburg. Het verslag over 1972 vermeldt uiteraard het afscheid per 1 november van archivaris drs. H. J. A. M. Schurink, die sinds 1941 deze functie vervuld heeft. Zijn opvolger drs. J. N. T. van Albeda aanvaardde het archivariaat op 1 februari 1973. Veel aandacht werd in dit jaar besteed aan Vincent van Gogh, die van 1866 tot 1868 de H.B.S. te Tilburg bezocht en zijn kosthuis had aan het St. Annaplein. Op 10 mei werd daar een gedenkplaat onthuld. Het archief werd bezocht door 300 (v.j. 337) personen, die 2494 (v.j. 2038) bezoe ken brachten. 232 Veere. Bij raadsbesluit van 18 oktober 1972 werd de archiefverordening vast gesteld. In de huisvesting van de archiefdienst is geen verandering gekomen. De overge dragen archieven zijn ondergebracht in het Rijksarchief te Middelburg, in welk gebouw tevens het kantoor van de gemeentearchivaris is gevestigd. De bezoekers voor het gemeentearchief van Veere vinden hun plaats in de studiezaal, alwaar zij na overleg met de gemeentearchivaris de aangevraagde stukken ontvangen. De griffiekamer in het stadhuis te Veere is ingericht als werkkamer voor de archivaris en tevens als onderdak voor de fotocollectie en de topografische verzameling. Ten slotte is er een kast ingericht voor de handbibliotheek. Met de inventarisatie van het oud-archief van Veere wordt voortgegaan. Het ar chief van de gemeenten Serooskerke en Vrouwenpolder is gerangschikt. Het archief van het Godshuis Veere werd geplaatst in de kluis van het stadhuis. De bevrijding van Veere in mei 1572 werd herdacht. Ais aanwinst valt te ver melden het notulenboek van de feestcommissie 'De bevrijding van Veere 3 mei 1922'. Vlissingen. In 1972 werden enige archivalia verkregen van de Hervormde Gemeen ten van Ritthem en Oost- en West-Souburg. Het archief van de Dienst Gemeente werken van Vlissingen vóór 1916 zal worden overgedragen. Het archief werd bezocht door 144 (v.j. 182) personen, die 316 (v.j. 290) bezoeken aflegden. Streekarchivariaat 'Land van Cuijk'In hun verslag over 1972 gedenken de archi varis en de chartermeester het koperen jubileum van de archiefdienst en van de archivaris op 30 juni. In het verslagjaar kwam het nieuwe raadhuis van Oploo te Sint Anthonis gereed, zodat deze gemeente nu ook over een goede archief bewaarplaats beschikt. De gewone werkzaamheden, zoals inventarisatie en het maken van regesten, werden voortgezet. Verzameld werd het bronnenmateriaal voor een studie over de positie van de stad Grave en het Land van Cuijk tijdens de Gelderse oorlogen in de periode 1492-1543. Gemeenschappelijk archivariaat Nassau-Brabant. Als deel 20 van de serie publica ties verscheen een boekje over de heerlijkheden en polders van Halsteren, geschre ven door de streekarchivaris Albert Delahaye. Deel 21, eveneens van de hand van de heer Delahaye, geeft een overzicht van de geschiedenis van Oud en Nieuw Gastel van 1813 tot heden. Het sluit aan bij deel 3 over de eerste drie eeuwen van Gastel en deel 10 over Heer Jansland gezegd Nieuw Gastel. In de delen 22 en 23 heeft de heer Delahaye Parochie en Kerk van Rijsbergen be- 233

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 37